خانه » زمینه » طرح‌های فزونی شهرهای تازه بر پایه چیست ها زیست‌محیطی فرآوری می‌شود

طرح‌های فزونی شهرهای تازه بر پایه چیست ها زیست‌محیطی فرآوری می‌شود

نمایندگان مجلس با تصویب ماده‌ای از لایحه هوای پاک، وزارت راه و شهرسازی را مکلف کردند در تهیه طرح‌های تفصیلی شهرها، معیارهای زیست‌محیطی را مورد توجه قرار دهند.

به گزارش خبرنگار مهر، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه با تصویب ماده‌ای از لایحه هوای پاک مقرر کردند انباشتن پسماندهای بیمارستانی و صنعتی در فضاهای عمومی یا باز یا سوزاندن آنها و انباشتن پسماندهای خانگی یا ساختمانی در معابر عمومی و فضای باز خارج از مکان‌های تعیین شده توسط شهرداری‌ها یا سوزاندن آنها و همچنین سوزاندن بقایای گیاهی اراضی زراعی پس از برداشت محصول ممنوع می‌باشد.

متخلف حسب مورد به پرداخت جزای درجه ۶ مجازات اسلامی بر حسب موضوع محکوم می‌شود.

وزارت جهاد کشاورزی مکلف است مفاد این ماده را به طرق مقتضی به اطلاع بهره‌برداران بخش کشاورزی، عشایری و منابع طبیعی برساند.

طبق تبصره یک این ماده، تعاریف پسماندهای مندرج در این ماده مطابق قانون مدیریت پسماند می‌باشد.

همچنین طبق تبصره دو، دولت و شهرداری‌ها موظفند پس از ابلاغ این قانون، برای شهرهای مختلف، زمینه‌های تبدیل این پسماندها به انرژی یا کود را با کمک بخش خصوصی فراهم نمایند.

همچنین بر اساس تبصره سه مقرر شد در موارد استثنایی که آتش زدن نباتات یا بقایای گیاهی تنها راه دفع آفات و بیماری‌ها و آلودگی‌های گیاهی باشد، بر اساس مقرراتی که توسط وزارت جهاد کشاورزی با تائید سازمان محیط‌زیست تدوین و ابلاغ می‌شود، اقدام می‌گردد.

همچنین با تصویب ماده دیگری، وزارت راه و شهرسازی موظف شد هنگام تهیه طرح‌های جامع و تفصیلی شهرها، شهرک‌ها و شهرهای جدید و طرح‌های «هادی» روستایی یا توسعه مناطق، به نحوی برنامه‌ریزی نماید که فصل جداگانه‌ای از مطالعات طرح، به بررسی مسائل زیست‌محیطی اختصاص یابد و طراحی شهرها و شهرک‌ها و مجتمع‌های مسکونی از نظر فضای سبز و فضای باز، همجواری کاربری‌ها و رعایت حریم‌های قانونی، شبکه معابر و حمل و نقل، ضوابط تراکم ساختمانی، با شرایط اقلیمی مورد تائید سازمان هواشناسی، معیارهای زیست محیطی مورد تائید سازمان و ضوابط و استانداردهای پیوست سلامت مورد تائید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد.