خانه » زمینه » زیست بوم ایران دیگر تحمل دوران بی تدبیری و بی خردی ندارد

زیست بوم ایران دیگر تحمل دوران بی تدبیری و بی خردی ندارد

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: طبیعت و محیط زیست ایران دیگر تحمل دوران بی تدبیری و بی خردی ندارد وحضور زنان و احزاب در این عرصه می تواند تاثیرگذار باشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، معصومه ابتکار روز جمعه در نخستین کنگره جمعیت زنان مسلمان نواندیش که در کانون توحید برگزار شد، افزود: احزاب با حمایت های دولت تدبیر و امید و مجلس دهم در جایگاه ویژه ای قرار دارند و در این فضا تلاش می کنیم با همه مشکلات و محدودیت ها بتوانند در چارچوب سالمی حرکت کنند و برای رشد و پیشبرد برنامه سیاسی کشور، یک جریان اجتماعی بوجود آورند.
وی درمورد خصوصیت های جریان اجتماعی که باید توسط احزاب شکل گیرد، گفت: این جریان باید برنامه ریز و فراگیر باشد و به همه اقشار جامعه این فرصت را بدهد که بر اساس عدالت جنسیتی، عدالت نسلی و فرانسلی در زمینه های نوین اجتماعی، فرهنگی و سیاسی گامهای موثرتری بردارند.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: مسوولان در یک فضای آزاد باید شنوای نقد باشند و در قبال مسوولیت خود پاسخگو باشند.
وی با اشاره به این که در آستانه دو انتخاب مهم شوراهای اسلامی شهر و روستا و ریاست جمهوری هستیم، گفت: تشکیل احزاب در یک فضای سالم برای مشارکت هرچه بیشتر مردم در انتخابات ضروری است.
ابتکار با بیان این که توجه به مشارکت سیاسی زنان در جامعه از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: در جامعه ما برای رسیدن به این هدف موانع زیادی وجود دارد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر موضوع توسعه پایدار، گفت: بیش از هر زمانی در سطح جهانی به این واقعیت تاکید شده و جهان برای رسیدن به توسعه پایدار نیاز به یک برنامه جامع دارد تا بتواند به آن ورود کند.
وی با بیان این که دو معضل اصلی آینده کره زمین و بشر را تهدید کرده است، افزود: مساله صلح و امنیت جهانی امروز با افزایش خشونت و تروریسم مورد تهدید قرار گرفته و از طرف دیگر محیط زیست نیز در تهدید جدی است.
وی به نقش احزاب در کمک به امنیت و حفظ محیط زیست اشاره کرد و گفت: احزاب در کنار تشکل های مدنی و مردمی نقش آفرین هستند ولی در عین حال این مشکلات به گونه ای است که برای حل آن باید توافق های بین المللی برای آینده زمین شکل بگیرد.
ابتکار گفت: در بحث توسعه پایدار و اهداف ۱۷ گانه آن به طور فراگیر به عدالت جنسیتی، اشتغال، فقر، بهداشت و آموزش اشاره شده و در همه اهداف آن مساله محیط زیست از اهمیت فراوانی برخوردار است.
وی گفت: پایداری محیط زیست یعنی این که در زیست گاه خود بر اساس عدالت بین نسلی به گونه ای رفتار کنیم، تا برای آیندگان نیز قابل زیست باشد.
رئیس سازمان محیط زیست با اشاره به فعالیت های داخلی در محیط زیست گفت: در سطح داخلی ساز و کارهای خوبی داریم و با ابلاغ سیاست های کلی نظام توسط رهبری در امر محیط زیست، آینده خوبی برای آن متصور است.
وی افزود: باید بین همه قوا این تعامل صورت گیرد که برای نجات محیط زیست از برنامه های توسعه ملی پایدار پیروی کنیم و زمینه مشارکت همه اقشار جامعه از جمله زنان را فراهم کنیم.
ابتکار گفت: پیشنهاد من این است که احزاب در کنار فعالیت های سیاسی، حفظ محیط زیست راهم در کنار کارهای خود داشته باشند، چرا که مساله محیط زیست در جامعه با دیدگاههای سیاسی پیوند خورده است.
وی با بیان این که متاسفانه با تغییر دولت ها در برنامه های حفظ محیط زیست تغییراتی ایجاد می شود، افزود: این مساله آسیب هایی به محیط زیست وارد کرده و امیدواریم با اصلاح سیاست ها در حوزه هایی مانند آب، کم کاریهای گذشته دراین زمینه را جبران کند.
ابتکار گفت: تنش های آبی، تغییر اقلیم، خشکسالی های پی در پی و آلودگی در اثر توسعه صنعتی، خاک و هوا را مورد تاثیر قرار داده است و با حمایت های خاص دولت و سازمان های مردم نهاد باید فضایی برای فعالیت اجتماعی مردم دراین حوزه فراهم شود.
ابتکار تاکید کرد: آینده جهان و آینده کشور و نسل های آینده به شدت به جریان های سالم اجتماعی و حضور بخش خصوصی در زمینه هایی مثل بازیافت، مدیریت منابع آب و سرمایه گذاری در محیط زیست که به اقتصاد سبز معرفی شده، گره خورده است.