خانه » زمینه » برگزاری نشست همکنش جایگاه مشارکت مردمی و سمن‌ها در نگهداری زیست بوم

برگزاری نشست همکنش جایگاه مشارکت مردمی و سمن‌ها در نگهداری زیست بوم

در نشست تعاملی نقش مشارکت مردمی و سمن‌ها در تحقق اهداف سازمان محیط زیست در چابهار، موضوع چگونگی رشد، تعامل و مشارکت بیشتر اقشار مردمی و سمن‌ها در حفظ و مراقبت از محیط زیست، مورد بحث و گفت‌وگو قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، در این نشست محمد درویش مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست، ضمن معرفی اهداف سازمان در خصوص چگونگی تعامل و نتایج حاصله و تجربه‌های به‌دست  آمده در برخی از استان‌ها گفت‌وگو کرد.
درویش اظهار کرد: برنامه‌های متنوعی در خصوص مشارکت مردمی در استان‌ها و سطح کشور در دستور کار داریم، زبان علم، بهترین و تواناترین استناد و دلیل برای تحقق اهداف مشارکت مردمی در اجرا و پذیرش آن از طریق مجامع، سازمان‌ها و کلیت جامعه است.
مدیرکل دفتر مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: برنامه‌های متنوعی از قبیل سه‌شنبه های بدون خودرو، مسابقه عکاسی (من، دوچرخه و مدرسه)، مدارس محیط زیستی و … را در برنامه داریم که در گام‌های مختلف و با مشارکت مردمی توانسته‌ایم بسیاری از سازمان‌ها و اقشار مختلف مردم را در این امر، همراه و پشتیبان سازیم.
فرصت فعلی دولت و حمایت‌های رهبر انقلاب مهمترین فرصت برای محیط زیست کشور است
در ابتدای این نشست، مدیرکل حراست سازمان حفاظت محیط زیست نیز در خصوص لزوم مشارکت مردم و برنامه‌ریزی دقیق در تحقق اهداف سازمانی تاکید کرد.
جزینی‌زاده با  بیان اینکه کلید موفقیت در همه  فعالیت‌های ملی و بین المللی در رسیدن به اهداف تعریف شده در حوزه مدیریت حفاظت محیط زیست، مشارکت مردم است، گفت: مقام عالی سازمان نیز بر مشارکت مردم به معنای واقعی نه در حد شعار و برگزاری همایش تاکید دارد.
وی ادامه داد: بایستی شرایطی فراهم کنیم که همه زنان و مردان ایرانی همصدا و ید واحد در تصمیم‌سازی و تصمیم گیری‌های محیط زیست نقش بسزایی داشته باشند.
به گفته جزینی زاده، امروز افزایش کمی سمن‌ها در سطح کشور به همراه بار و غنای کاری، نشان از این بار مهم در دولت تدبیر و امید است، شرایط فعلی کشور و حمایت‌های مقام معظم رهبری، رویکرد زیست محیطی دولت دلسوز و تلاش‌های خانم ابتکار، مهمترین فرصت است و نباید این فرصت را از دست داد.
مدیرکل حراست سازمان حفاظت محیط زیست افزود: اگر مشارکت مردم در حفظ محیط زیست کم رنگ باشد ولی قوی‌ترین امکانات سخت افزاری و نرم افزاری و مدرن ترین تکنولوژی را در اختیار داشته باشیم، فعالیت‌های ما عقیم خواهند ماند. ما باید ابتدا از خودمان و سپس مسئولین به صورت فرابخشی و بعد از آن به سراغ مردم برویم و این باور را ایجاد کنیم که اگر آب، هوا و زمین سالم می‌خواهیم خودمان باید وارد شویم.
جزینی زاده ادامه داد:سمن به دلیل طرح مشکلات و کمبودها، کاستی و ضعف مدیریت‌ها ممکن است مورد قبول بعضی مدیران قرار نگیرند ولی ما بایستی سعه صدر و تحمل و انتقاد پذیری را در وجود خودمان باور کنیم.
وی خاطر نشان کرد: بررسی‌های روان شناختی نشان می‌دهد در ایران هرگاه افراد فرصت بیان اندیشه‌ها و حضور در صحنه‌ها را پیدا کردند، در تصمیماتی که در سرنوشت خودشان اثر داشته، نوآوری، خلاقیت و مسئولیت‌پذیری و همراهی با حکومت به اوج خود رسیده است. بیاییم به مردم اعتماد کنیم که ولی نعمت ما هستند.
موهبتی فرماندار ویژه چابهار هم در این جلسه ضمن ارائه آماری از وضعیت اقتصادی جمعیتی فرهنگی و جغرافیایی منطقه چابهار بر لزوم ارتباط بهتر گروه‌های فعال در سطح کشور و لزوم استفاده از تجربیات یکدیگر تاکید کرد.
موهبتی افزود: مشارکت مردمی و حضور فعال سمن‌ها می‌تواند علاوه بر حل مسائل محیط زیستی بسیاری از مسائل اجتماعی، اقتصادی و مشارکتی را تحت پوشش بگیرد و از طریق آن، مشارکت مردمی در همه ی زمینه ها به حداکثر خود برساند.
مردم باید برای حفاظت از میراث طبیعی خود وارد عمل شوند
بنا بر این گزارش، در آغاز نشست تعاملی مشارکت مردمی و سمن‌ها در تحقق اهداف سازمان، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، گزارشی از وضعیت محیط زیست و معرفی گونه‌های منحصر بفرد حیات وحش استان سیستان و بلوچستان از قبیل خرس سیاه، سنجاب راه راه، تمساح پوزه کوتاه(گاندو) و تنوع اقلیمی و … ارائه کرد.
محمودی با بیان اینکه هدف نهایی توسعه پایدار همان عدالت اجتماعی است آن هم عدالت اجتماعی و با رعایت حقوق بین‌الملل یعنی رعایت حقوق همه نسل‌های آینده، افزود: انسان محور توسعه است، توسعه درست و منطقی بر اهداف پایداری به وسیله انسانی اتفاق خواهد افتاد که آموزش دیده باشد، چرا که آگاهی در پی آموزش و دانش اتفاق می افتد، به این دلیل در چرخه مدیریت توسعه پایدار، رکن اصلی و اساسی آموزش و توسعه آگاهی است.
بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست، وی خاطرنشان کرد: زمان آن رسیده است که مردم را وارد کار کنیم تا از میراث طبیعی خودشان حفاظت کنند که اتفاقا مردم بسیار مشتاق هستند زیرا مردم ما جریان سازترین و پرشورترین مردم اند، ما صاحب بزرگترین حرکت مردمی تاریخ هستیم.