خانه » زمینه » درخت و پوشش گیاهی » کوهی از آشغال در باباموسی جمع شده است/بریدن درختان ارس در منطقه گلیل

کوهی از آشغال در باباموسی جمع شده است/بریدن درختان ارس در منطقه گلیل

حیات وحش و طبیعت ایران و استان ما بیش از هر چیز از دست‌کاری شدید و مخرب انسانی آسیب دیده و رو به تباهی می‌رود. به عنوان مثال بروز پدیده های ناگواری همچون جاری شدن سیل، بیابانی شدن برخی از مناطق مستعد و یا نابود شدن برخی از حیوانات و پرندگان در این استان فقط حاصل خودخواهی برخی مردم و تعدادی از مسئولان است.

بریدن درختان محیط زیست شهروان

به گزارش ایسنا، کشمیری، رئیس انجمن جمعیت دوست‌داران طبیعت سبز کره زمین در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اشاره به اینکه بهترین جایگاه طبیعت در اسلام تبیین شده است و قانون مشخصی نیز در کشور برای حفظ آن وجود دارد، گفت: اما نکته ای که در این میان کم است و به آن توجه ویژه نشده، فرهنگ سازی در ارتباط با حفظ محیط زیست است. متاسفانه یک فرهنگ مداوم و اصولی در این خصوص وجود ندارد و بیشترین آسیب های رسیده به طبیعت به علت وجود چنین مشکلی است.

وی ادامه داد: به علت نبود فرهنگ حفظ محیط زیست شاهد اعطای هدیه‌هایی همچون نوشتن یادگاری بر روی تنه درختان، قطع شاخه های درخت ها و یا استفاده از درخت برای روشن کردن آتش به هنگام تفریح هستیم.

وی به رها کردن ظروف و سفره‌های یک بار مصرف در طبیعت، اشاره و اظهار کرد: این ظروف آفت جان انسان است اما به علت اینکه استفاده از آن‌ها راحت بوده و نیاز به شست و شو و پاک کردن ندارد به هنگام سفر بعد از مصرف توسط تعداد زیادی از مسافران رها می‌شود این درحالیست که همین ظروف و سفره‌ها تبدیل به بلای جان طبیعت شده است.

رئیس انجمن جمعیت دوست‌داران طبیعت سبز کره زمین تصریح کرد: رهاسازی زباله‌ها در طبیعت یکی دیگر از مشکلاتی است که در حال حاضر محیط زیست با آن دست و پنجه نرم می‌کند که یکی از این مناطق، کوه باباموسی در شهر بجنورد است.  متاسفانه به علت رهاسازی زباله‌ها در این منطقه، کوه باباموسی تبدیل به کوه بابا آشغال شده و این مکان تفریحی و ورزشی در معرض یک آسیب جدی است و مسئولان نیز نسبت به آن هیچ توجه ویژه‌ای ندارند.

کشمیری با بیان اینکه اجرای برخی از پروژه‌ها همچون جاده‌سازی از دیگر مشکلات طبیعت است، خاطرنشان کرد: طی چند سال گذشته شاهد ساخت جاده‌ای مرزی در منطقه گلیل بودیم که به علت ساخت آن بسیاری از درختان ارس قطع شد و از سوی دیگر زیست‌گاه حیواناتی همچون پلنگ نیز در معرض خطر قرار گرفت.

وی با اشاره به ایجاد شخم و شیارهای غیر مجاز در مناطق کوهستانی این استان گفت: این امر سبب شده تا سالانه شاهد بروز جاری شدن چندین مرتبه سیل در این استان باشیم و نیز  ایجاد این شخم و شیارها موجب از بین رفتن پوشش گیاهی و فرسایش خاک در استان شده است.

مراتع تبدیل شده به مناطق بیابانی مهمترین کانون های گرد و غبار در خراسان شمالی

علی اصغر مطهری مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان‌شمالی نیز در ادامه در گفت و گو با ایسنا گفت: مراتع تبدیل شده به مناطق بیابانی و زمین‌های کشاورزی رها شده مهمترین کانون‌های محلی گرد و غبار در این استان است اما این موضوع نیازمند بررسی بیشتر است.

وی با بیان اینکه در سال‌‍های گذشته این استان تحت تاثیر گرد و غبار غرب کشور قرار گرفت، افزود: گرد و غبار چندین روز مهمان این استان بود که خراسان‌شمالی به مرحله هشدار رسید. شناسایی کانون‌های محلی گرد و غبار در استان نیازمند اختصاص اعتبار است. علاوه بر آن خراسان‌شمالی در مجاورت استان‌هایی همچون سمنان قرار دارد که خود کانونی از گرد و غبار محسوب می‌شود .

مطهری در پاسخ به این سوال که چگونه می‌توان جلوی بروز گرد و غبار را در استان گرفت، تاکید کرد: برای اجرای این امر در ابتدا باید کانون‌های محلی گرد و غبار در این استان شناسایی شود که این موضوع مطرح شده است و از سوی دیگر اجرای این طرح نیازمند اختصاص اعتبار هستیم. وجود سنگ‌شکن‌ها در محدوده شهر از دیگر کانون‌های گرد و غبار محسوب می‌شود که باید جلوی فعالیت آن‌ها گرفته شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی تاکید کرد: مدیریت چرای دام، اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوان‌داری و جلوگیری از شخم و شیار موجب می‌شود تا این کانون‌ها از بین بروند.

افزایش بیابان‌زایی خاموش در خراسان شمالی نگران کننده است

احمد یزدانی مسئول امور بیابان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان شمالی همچنین در گفت و گو با ایسنا بیان کرد: افزایش بیابان‌زایی خاموش در استان نگران کننده است.

به گفته وی تخریب سرزمین و کاهش توان تولید خاک در استان در حال افزایش است.

یزدانی ادامه داد: در بیشتر مناطق این استان، زمین‌های کشاورزی تبدیل به دیم‌زار شده و سپس رها شده‌اند که این امر در افزایش مناطق بیابانی تاثیرگذار است .

وی کم‌آبی را مهم‌ترین عامل بروز این مشکل دانست و توضیح داد: با اختصاص اعتبارات راه به جایی نمی‌توان برد، بلکه آموزش و مشارکت مردم در کنترل این مشکل تاثیرگذار است. استفاده از روش‌های نوین آبیاری و کشت محصولات کم آب طلب یکی از راهکارهای مهم برای مواجهه با این مشکل است. جنگل و مراتع موجود در استان حافظ آب و خاک هستند و باید در محافظت آنها توجه جدی داشته باشیم. در حال حاضر بسیاری از نقاط درجه یک استان جزء اراضی رها شده هستند.