خانه » زمینه » درخت و پوشش گیاهی » وقتی بیل‌های مکانیکی دوباره به جان طبيعت افتادند

وقتی بیل‌های مکانیکی دوباره به جان طبيعت افتادند

بر اساس شواهد، تعداد بالایی از درختان باغ سیب کرج، برای احداث دیوار، قطع شده‌اند. بدین ترتیب درخت‌های ۸۰ هکتار از باغ سیب که به دانشگاه علامه طباطبایی واگذار شده است،نابود شد.

باغ سیب، کرج، محیط زیست، زیست بوم، شهروان، زیست شهر

به گزارش ایسنا، روزنامه «قانون» آورده است: بیل‌های مکانیکی دوباره به جان باغ سیب کرج افتادند. این‌بار به بهانه حفظ درخت‌های باقی‌مانده، دیوای قرار است دور باغ احداث شود که از یک سو درخت‌های بسیاری تاکنون برای احداث آن قطع شده‌اند و از سوی دیگر این دیوار حصاری برای دور ماندن شهروندان و فعالان محیط زیست از باغ سیب کرج و باز شدن دست تخریب‌کنندگان باغ می‌شود.

دیواری که باغ سیب را محو می‌کند

بختیاری، یکی از فعالان محیط زیست البرز درباره قطع مجدد درختان باغ سیب کرج به «قانون» گفت: «۸۰ هکتار از باغ سیب کرج در گذشته به دانشگاه علامه طباطبایی واگذار شده است. درخت‌های این بخش از باغ طی این سال‌ها تخریب و نابود شده‌اند. به تازگی دیواری در محدوده این ۸۰ هکتار در حال احداث است که مسئولان بنیاد مستضعفان هدف از انجام این کار را حفظ ۲۷۰ هکتار باغ سیب باقی‌مانده اعلام می‌کنند. اجرای طرح دیوارکشی در باغ سیب اعتراض‌های فراوانی در پی داشت چراکه فعالان محیط زیست را بیش از پیش نگران کرده است. یکی از مواردی که موجب اعتراض فعالان محیط زیست شده است، قطع درخت‌ها در مسیر این دیوارکشی است. براساس شواهد تعداد بالایی از درخت‌ها تاکنون قطع شده و در ادامه دیوارکشی قطع خواهند شد. باتوجه به سوابق بنیاد مستضعفان در قطع درخت‌ها باغ سیب در سال‌های گذشته، شهروندان کرجی و فعالان محیط زیست نگران این موضوع هستند که اگر دیواری دور باغ سیب احداث شود، فضای باغ محصور می‌شود و اگر قطع درخت انجام شود، هیچ فردی متوجه آن نخواهد شد و تخریب‌کنندگان باغ به‌راحتی به کار خود ادامه می‌دهند».

دو کیلومتر از باغ سیب بلوار شد

بختیاری ادامه داد: «اوایل پاییز امسال در مقابل چشمان همه مسئولان و شهروندان، درحدود دو کیلومتر از باغ را تبدیل به بلوار کردند. حالا تصور کنید زمانی که باغ سیب محصور شود چه اتفاقات پنهانی امکان دارد رخ دهد. در چند سال گذشته محصور نبودن باغ و این امکان که شهروندان به راحتی می‌توانستند داخل باغ را مشاهده کنند، موجب شده بود هر زمان که بولدوزرها اقدام به قطع درخت‌ها کردند، شهروندان با تجمع در مقابل باغ از این کار ممانعت به عمل بیاورند اما اگر دیوارکشی انجام شود از اعتراض‌های مردمی راحت می‌شوند».

دانشگاهی که زمین گرفت اما نیامد

در زمان ریاست جمهوری مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی ۸۰ هکتار از باغ سیب کرج‌ به دانشگاه علامه طباطبایی واگذار شد. این کار با هدف استقرار کامل این دانشگاه در کرج صورت گرفت. اتفاقی که هیچ‌گاه رخ نداد و دانشگاه علامه به کرج نیامد. براساس شواهد وضعیت این ۸۰ هکتار از باغ سیب اسف‌بار بوده و در بخش‌های عمده‌ای از آن سبزی و صیفی کاشته شده است.

این فعال محیط زیست در این باره عنوان کرد: «یکی از مشکلات اساسی در باغ سیب تفکیک ۸۰ هکتار از مجموع ۳۵۰ هکتاری این باغ است. دانشگاه علامه طباطبایی به عنوان مالک در این بخش صیفی جات، گندم و …کاشت می‌کند. این مزارع با چاهای منطقه به صورت غرقابی مشروب می‌شوند. این اتفاق درحالی انجام می‌شود که مردم این منطقه با کمبود آب آشامیدنی مواجه هستند».

سریال تکراری قطع درخت های باغ سیب کرج

در ایام نوروز سال ۹۳ قطع دو هزار درخت در باغ سیب کرج، بازتاب رسانه‌ای گسترده‌ای در کشور داشت. شرکتی وابسته به بنیاد مستضعفان بدون اخذ مجوز از سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری کرج اقدام به انجام این کار کرده بود. پس از تحقیقات و بررسی‌های به عمل آمده توسط دستگاه قضایی، تخلف بنیاد مستضعفان در این خصوص محرز شد و مدیرعامل و کارشناسان شرکت کشت و صنعت زراعی به دادگاه احضار و در آن زمان بازداشت شدند.

بختیاری با اشاره به اینکه قطع درخت‌های باغ سیب کرج سریال دنباله‌داری است، گفت: «در مقاطع زمانی مختلف بنیاد مستضعفان اقدام به قطع درخت‌های باغ سیب کرج کرده است. شاید بالاترین آمار قطع درخت متعلق به سال ۹۳ باشد. شهروندان و فعالان محیط زیست، با مطلع شدن از قطع درخت‌ها بلافاصله در مقابل باغ سیب تجمع و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند. جلسات بسیاری با مسئولان استانداری و شهرداری در این خصوص برگزار شد. آن زمان شایعه‌هایی از توافق شهرداری کرج با بنیاد مستضعفان به گوش می‌رسید».

توافق غیرقانونی شهرداری و بنیاد مستضعفان

شهردار کرج در جلسه‌ای عنوان کرد: «با بنیاد مستضعفان به توافق رسیده‌ایم که ۳۰ درصد از باغ در اختیار بنیاد مستضعفان قرار گیرد که در آن تغییر کاربری انجام می‌شود. ۷۰ درصد باقی مانده نیز متعلق به شهرداری کرج است که طرح‌های مختلفی برای احیای باغ در آن اجرا می‌شود». سخنان شهردار کرج در آن جلسه اعتراض فعالان محیط زیست را به دنبال داشت. شهرداری طبق قانون نمی تواند تغییرکاربری در باغ سیب انجام دهد. پس از این اعتراض ها این واگذاری منتفی شد.

دفتر رهبری دستور حفاظت از باغ سیب کرج را صادر کردند

بختیاری با اشاره به پیگیری سازمان محیط زیست درخصوص باغ سیب کرج، گفت:« باغ سیب به عنوان ریه شهر کرج محسوب می شود. ارزش بالای زیست محیطی باغ سیب موجب شد، دفتر رهبری دستور حفاظت از باغ سیب کرج را صادر کنند. همچنین ابتکار، رئیس سازمان محیط زیست در نامه ای به وزیر راه و شهرسازی، خواستار رسیدگی ویژه به باغ سیب کرج شد.

همچنین محمد درویش، مدیرکل آموزش و مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست درباره باغ سیب کرج گفت: «موضوع این باغ از دغدغه‌های جدی سازمان حفاظت محیط زیست است و طی نامه‌ای به رهبری خواستار ورود ایشان و رسیدگی به وضعیت این باغ مهم که ریه تنفسی شهر محسوب می‌شود، شده‌ایم. مقام معظم رهبری همواره توجه ویژه‌ای به محیط زیست دارند و امیدواریم وضعیت باغ سیب مهرشهر هرچه زودتر مشخص شود. ایشان در بیانات خود تاکید ویژه‌ای به نقش مردم در حفظ محیط زیست و منابع طبیعی دارند و حضور مردم را همواره برجسته می‌دانند».

محمود دادگو، رئیس شورای شهر کرج در پاسخ به پرسش خبرنگار «قانون» درباره دیوارکشی در باغ سیب کرج گفت: «خبر دیوارکشی در ۸۰ هکتار باغ سیب کذب است. تنها دیوار احداث شده مربوط به پروژه جاده تندرستی است».

پروژه‌ای که رئیس شورای شهر کرج به آن اشاره می‌کند، همان دو کیلومتر از باغ است که در اوایل پاییز از باغ سیب کرج جدا شده است و او از پروژه دیوارکشی جدید بی‌اطلاع است.

حمید لشگری، رئیس اداره محیط زیست کرج نیز به «قانون» درباره قطع درخت‌های باغ سیب گفت: «تمام درخت‌‌های قطع شده مطابق با طرح بازکاشت بوده است اما نقد این اداره درخصوص اجرای این طرح به اطلاع‌رسانی کم رنگ آن به شهروندان است که این مساله موجب اعتراض شهروندان شده است. متاسفانه بخشی از باغ که در اختیار دانشگاه علامه طباطبایی است، در آن همچنان صیفی‌کاری انجام می‌شود و خبری از بازکاشت درخت نیست. همچنین مجوز هیچ‌گونه تغییرکاربری برای باغ سیب کرج از سوی این اداره صادر نشده است».

باغ سیب کرج ثبت ملی نشد!

درخواست برای ثبت ملی باغ سیب مهرشهر به عنوان میراثی طبیعی در سال ۸۵ از سوی میراث فرهنگی مطرح شد. به دلیل اینکه این باغ در مالکیت بنیاد مستضعفان است، با این درخواست موافقت نشد و تلاش‌های میراث فرهنگی در خصوص ثبت ملی این باغ کهنسال بی‌نتیجه ماند.

۱۲ میلیارد تومان اعتبار برای باغ سیب کرج

حمید طهایی، استاندار البرز نیز درباره باغ سیب کرج گفت: «برای حفظ باغ سیب مهرشهر کرج، جلسات بسیاری در نهاد ریاست‌جمهوری و با حضور رئیس بنیاد مستضعفان برگزار شده است. حفظ باغ سیب برای شهروندان البرزی از اهمیت خاصی برخوردار است. در جلسه‌ای که با حضور مقامات مسئول برگزار شد، بسیاری از متولیان اذعان کردند فضای سبز باغ سیب باید حفظ شود. قراردادی با مبلغ ۱۲ میلیارد تومان برای حفظ باغ سیب کرج با جهادکشاورزی منعقد شده است».