خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » انجام برنامه کاداستر در ۱۷۰هزار هکتار از زمین ها میهنی و فرمانروایی کهگیلویه و بویراحمد

انجام برنامه کاداستر در ۱۷۰هزار هکتار از زمین ها میهنی و فرمانروایی کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح کاداستر در ۱۷۰هزار هکتار از اراضی ملی و دولتی این استان طی دولت تدبیر و امید در حال اجراست.

طرح کاداستر 2محیط زیست شهروان

به گزارش ایسنا، “عزت‌اله بهشتی‌فرد” در جمع خبرنگاران افزود: از سوی  معاون وزیر جهادکشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، لوح تقدیر رتبه برتر جنگل‌کاری مشارکتی به  منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد اهدا شد.

وی بیان کرد: جنگل‌کاری مشارکتی با مشارکت صاحبان عرف با کاشت گونه‌های بومی متناسب با شرایط آب و هوایی منطقه از جمله “بادام تلخ”، “ارژن”، “بلوط”، “بنه” و غیره انجام شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ بهره‌بردار نمونه کشوری در زمینه کشت و توسعه گیاهان دارویی “آنغوزه” به نام آقای “غلامحسین صفایی” از منطقه “تنگ سرخ “بویراحمد انتخاب شد که این موضوع افتخاری برای استان است.

بهشتی‌فرد تصریح کرد: در دولت تدبیر و امید به منظور کنترل فرسایش خاک، ذخیره نزولات آسمانی، تقویت آب سفره‌های زیرزمینی، کنترل سیلاب‌ها و رواناب‌های سطحی، مقابله با خشکسالی و مواردی دیگر ۱۷ پروژه آبخیزداری انجام شده است که این پروژه‌ها با اعتباری بالغ بر سه میلیارد و ۴۰۰میلیون تومان در مناطق مختلف استان اجرا شده‌اند.

وی ادامه داد: از میان این پروژه‌ها، پروژه پخش سیلاب بهمئی با اعتبار دو میلیارد تومان در حال اجراست که در صورت اتمام و تکمیل می‌تواند نقش مهمی در کنترل سیلاب‌های فصلی، مقابله با خشکسالی و افزایش سطح آب زیرزمینی در این منطقه داشته باشد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: اجرای طرح مدیریت جامع حوضه‌های آبخیز و پروژه بین المللی منارید با مشارکت جایکا از ژاپن (JICA) در سطح ۱۶ هزار و ۱۵۲هکتار با هدف توانمندسازی جوامع محلی و رویکرد حفظ منابع پایه آب، خاک و جنگل توسعه مدیریت یکپارچه منابع طبیعی با مدیریت مردم و استفاده از ظرفیت زیست بوم‌ها برای تامین معیشت مردم محلی در این استان برای اولین بار در دولت تدبیر و امید شروع شده و در حال انجام است.

بهشتی‌فرد تاکید کرد: پروژه بین المللی منارید در ایران با مشارکت تسهیلات جهانی (GEF) و برنامه توسعه ملل متحد (UNDP) و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری در پنج استان کشور در حال اجراست.

وی گفت: یکی از دیگر پروژه‌هایی که در دولت تدبیر و امید به آن اهمیت داده شد کشت و توسعه گیاهان دارویی و صنعتی بود که این پروژه‌ها موجب اشتغال‌زایی، معرفی استان، افزایش سطح پوشش گیاهی و کنترل فرسایش خاک بوده است.

کشت بیش از ۱۲هزار هکتار گیاه دارویی در کهگیلویه و بویراحمد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد افزود: در دولت تدبیر و امید کشت و توسعه گیاهان دارویی با اعتبار دو میلیارد و ۵۰۰میلیون تومان در سطح ۱۲هزار و ۵۵۵ هکتار انجام شده است.

بهشتی‌فرد تاکید کرد: تولید و استحصال شیرابه خام گونه باریجه در استان به میزان ۱۲۰ کیلوگرم در هکتار که ارزش آن برابر با ۱۲میلیون تومان در هکتار است به کشورهای خارجی صادر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در زمینه فعالیت‌های مرتعداری عملیات گوناگون و متنوعی صورت گرفته است. کپه کاری و بذرکاری در عرصه‌های ملی به میزان ۴۲۵۱ هکتار با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و ۳۰۰میلیون تومان انجام شده است. هم‌چنین در مساحت ۴۲هزار و ۳۲۰ هکتار مدیریت مراتع استان صورت پذیرفته است که میزان اعتبار آن ۶۰میلیون تومان بوده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: ساماندهی چرای دام در مراتع به میزان ۷۹۴هزار و ۵۸۰هکتار، حفاظت و قرق مراتع ۱۶۸هزار و ۳۹۵ هکتار، ذخیره نزولات آسمانی همراه با بذرپاشی در مساحتی بالغ بر ۴۰۳هکتار و در سطحی بالغ بر ۲۷هزار و ۵۰متر مربع حفاظت از ذخیره‌گاه‌های مرتعی با مساحت ۲۷هزار و ۵۰ هکتار انجام شده است .

وجود ۲۱۰۰ گونه گیاهی در کهگیلویه و بویراحمد

بهشتی‌فرد با بیان این‌که از مجموع ۲۱۰۰ گونه گیاهی در استان ۴۲۵ گونه آن دارویی است،  ادامه داد: مرتع استان عملاً ۱۲ درصد مراتع حوزه زاگرس را تشکیل می‌دهد. ۴۰درصد از گونه‌های گیاهی موجود در کشور مربوط به کهگیلویه و بویراحمد است.

وی عنوان کرد: جنگل کاری مشارکتی با بذر (بادام کاری) در اراضی ملی استان به مساحت ۱۰هزار و ۲۰۰ هکتار صورت گرفته است که اجرای این طرح‌ها در سطح ملی بی‌نظیر بوده است و همین عملکرد موجب شد تا اداره کل منابع طبیعی استان موفق به کسب رتبه برتر در زمینه جنگل‌کاری مشارکتی و اخذ لوح تقدیر از ریاست سازمان جنگل‌ها ، مراتع و آبخیزداری کشور شد .

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: به منظور توسعه فضای سبز، جنگل کاری و افزایش مشارکت مردمی در کاشت درخت، حدود ۴۴۶ هزار اصله نهال از قبیل سرو، کاج، بلوط، اکالیپتوس، مورد، کنار، کهور، زالزالک و غیره تولید و در اختیار مردم، نهادها و دستگاه های اداری برای کاشت قرار گرفته شد.

خلع ید ۸۸۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد طی دولت یازدهم

بهشتی فرد گفت: از سال ۹۲ تا کنون در بخش یگان حفاظت ۸۸۰ هکتار اجرای احکام قضایی (خلع ید) از جنگل و مرتع، ۴۲۹ هکتار جلوگیری از رفع تجاوز تبصره ذیل ماده ۵۵، از جنگل‌ها و مراتع استان صورت گرفته است.

وی افزود: احداث پایگاه اطفاء حریق در “فیروزآباد” شهرستان بویراحمد از جمله اقداماتی بود که طی دولت یازدهم انجام شده و این پایگاه در صورت تخصیص اعتبارات لارم تکمیل و به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد افزود: به منظور جلوگیری از گسترش آتش‌سوزی در عرصه‌های جنگل و مرتع در چند نقطه از مناطق بحرانی استان، آتش‌بُر به طول ۶۸ هکتار ایجاد شد. خرید ۹ خودروی مجهز به امکانات اطفاء حریق و پنج موتورسیکلت برای گشت زنی و مراقبت از عرصه‌های جنگل و مرتع از دیگر اقداماتی بود که در دولت تدبیر و امید اتفاق افتاد.

بهشتی‌فرد خاطرنشان کرد: به منظور اجرای پروژه‌های آبخیزداری در سطح استان مطالعات فنی و علمی و تخصصی با همکاری شرکت‌های مشاوره‌ای بر اساس ویژگی‌های حوضه‌های آبخیز و خصوصیات حوزه در مجلدات اجتماعی، اقتصادی، فیزیوگرافی، هیدرولوژی، اقلیم و آب و هوا شناسی، سازه و غیره برای هر حوزه تهیه و چاپ شده است که در دولت تدبیر و امید این مطالعات به تعداد ۱۸ پروژه مطالعاتی به مساحت ۱۵۲هزار هکتار و با اعتبار یک میلیارد و ۴۰۰میلیون تومان هستند. قابل ذکر است دو پروژه هم اکنون در حال اجرا هستند که در صورت تکمیل ۲۵ هزار هکتار از سطح استان مورد مطالعه قرار می‌گیرد.

نصب ۱۸۷ آبگرمکن خورشیدی در مناطق محروم و جنگل‌نشین

وی با بیان این‌که پروژه‌های مختلفی نیز در دولت تدبیر و امید توسط معاونت حفاظت و امور اراضی انجام گرفته است، تصریح کرد: تامین و جایگزینی سوخت مناسب (انرژی‌های نو) که با اعتباری در حدود ۳۰۰میلیون تومان که از طریق این پروژه ۱۸۷ آبگرمکن خورشیدی در مناطق محروم و جنگل‌نشین استان از جمله منطقه “سیلاب کلوار” به مردم به منظور جلوگیری از قطع درختان برای تهیه سوخت و بهبود معیشت مردم اهداء و نصب شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: تخصیص بیش از ۹۷۰ هکتار از اراضی منابع ملی در قالب طرح‌های ماده ۳۱ و ۳۲ (طرح‌های کشاورزی و غیر کشاورزی) به مدیریت امور اراضی، اجرای طرح مدیریت منابع طبیعی در قالب ماده سه به مساحت ۱۰۶ هکتار که از جمله این پروژه ها هستند.

بهشتی‌فرد عنوان کرد: اجرای طرح کاداستر اراضی در راستای اهداف کلی سند چشم انداز ۱۴۰۴ و مدیریت منابع آب و خاک کشور و هم‌چنین سیاست‌های کلی نظام در بخش کشاورزی و منابع طبیعی مصوب ۱۳۸۴ مجمع تشخیص مصلحت نظام و ماده ۹ قانون آمایش و بهره وری بخش کشاورزی، کاداستر اراضی ملی و دولتی در دستور کار سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور قرار گرفته است.

وی با بیان این‌که طرح کاداستر به مساحت ۱۷۰ هزار هکتار و با اعتباری در حدود ۳۵۰میلیون تومان در استان کهگیلویه و بویراحمد در حال اجراست، تاکید کرد: هدف از اجرای این پروژه کاهش استعلامات و عوامل تخریب در منابع طبیعی، تثبیت مالکیت، تقویت مدیریت و نظارت اراضی ملی و ‏دولتی، شناسایی و برخورد قانونی با متجاوزان به اراضی ملی و جلوگیری از زمین خواری، ایجاد پایگاه ‏واحد اطلاعاتی از اهداف اصلی این طرح است‎ .‎

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به آمار عمکرد حقوقی این اداره کل در طول دولت یازدهم گفت: این آمارها نشان دهنده تلاش و عزم جدی مجموعه کارکنان منابع طبیعی جهت حفاظت و جلوگیری از تخریب و تصرف در عرصه‌های منابع طبیعی است.

بهشتی‌فرد افزود: برخی از شاخص‌های اصلی حقوقی در این دولت شامل ۹۷۲۷ فقره دادخواست و لوایح تنظیم شده، دعاوی کیفری شامل تخریب و تصرف منابع طبیعی به میزان ۱۵۶۱ فقره و بالغ بر ۱۶۱۷ هکتار، قطع اشجار ۱۹۸۰ مورد، قاچاق محصولات جنگلی و مرتعی ۳۳۴ مورد و خلع ید متصرفین از عرصه‌های منابع طبیعی به میزان ۱۱۵۵ هکتار در قالب ۷۲۲ فقره بوده است.

وی عنوان کرد: یکی از دیگر از اقداماتی که در طول چهار سال گذشته رخ داد استخدام رسمی ۹ نفر کارشناس در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به عنوان مهندس ناظر در ادارات منابع طبیعی استان بود. هم‌چنین تعداد ۱۲ نفر از فرزندان خانواده شهدا و ایثارگر به صورت رسمی به استخدام درآمدند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد  اضافه کرد: شماره تلفن رایگان ۱۵۰۴ به طور شبانه روزی آماده دریافت گزارشات تخریب و تصرف و آتش سوزی در عرصه های منابع طبیعی است.