خانه » زمینه » انرژی های پاک » ۳۱ گونه جانوری خوزستان درمعرض نابودی

۳۱ گونه جانوری خوزستان درمعرض نابودی

گونه جانوری درر حال انقراض، محیط زیست، زیست بوم، اکوسیستم، سایت شهروان، شهروانمعاون محیط طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان نسبت به وضعیت حیات وحش این استان هشدار داد و گفت: ۳۱ گونه جانوری خوزستان در معرض انقراض یا در وضعیت بحرانی قرار دارند.

سیدعادل مولا سه شنبه در گفت وگو با ایرنا اظهار کرد: سه گونه از پستانداران خوزستان شامل ‘گوزن زرد’، ‘پلنگ’ و ‘نهنگ گوژپشت’ در معرض خطر انقراض هستند.
وی افزود: ۹ گونه از پستانداران در این استان نیز آسیب پذیر هستند که مهمترین آنها آهو، قوچ و میش، خرس قهوه ای و خفاش نعل اسبی است.
مولا با بیان اینکه ۲ گونه از پرندگان از جمله اردک بلوطی وضعیت بحرانی دارند، اظهار کرد: پنج گونه پرندگان نیز در خطر انقراض هستند که ‘سسک نیزار بصره’ و ‘عروس غاز سرسفید’ از آن جمله اند.
به گفته وی، ۱۰ گونه پرنده جزء گونه های آسیب پذیر هستند که ‘غاز پیشانی سفید’، ‘هوبره’ و ‘اردک مرمری’ را از این دسته می توان نام برد.
وی ‘لاک پشت فراتی’ را گونه در معرض انقراض در میان خزندگان این استان عنوان کرد و گفت: ‘سمندر امپراتور’ نیز از میان دوزیستان از گونه های بحرانی به حساب می آید.
مولا، آموزش های لازم برای شکار نکردن، تامین امنیت زیستگاهی و تامین آب تالاب های خوزستان را از مهمترین مواردی دانست که برای حفاظت از گونه های جانوری باید انجام شود.
معاون حفاظت محیط زیست خوزستان همچنین با اشاره به تنوع زیستی بی نظیر خوزستان گفت: از ۱۹۴ گونه پستاندار کشور ۶۰ گونه پستاندار در خوزستان وجود دارد که ۳۱ درصد گونه ها به شمار می آید.
وی تعداد گونه های پرندگان کشور را ۵۲۱ گونه عنوان کرد و افزود: از این تعداد ۲۸۵ گونه شامل ۵۴٫۷ درصد در خوزستان هستند.
مولا اضافه کرد: از میان ۲۱۲ گونه خزنده نیز ۷۵ گونه شامل ۳۵ درصد در خوزستان زندگی می کنند.
وی اظهار کرد: از میان ۲۰ گونه دوزیست در کشور پنج دوزیست معادل ۲۵ درصد جزء گونه های این استان هستند و از میان ۱۸۰ گونه ماهی ۵۶ گونه معادل ۳۱٫۶ درصد در خوزستان وجود دارند.
معاون محیط طبیعی حفاظت محیط زیست خوزستان در ادامه با اشاره به اینکه ۱۲ اسفند (سوم مارس) به عنوان روز جهانی حیات وحش نامگذاری شده، اظهار کرد: حیات وحش، بخشی از سیستم پیچیده اکوسیستم هایی است که در افزایش بهره وری و پایداری سرزمین نقش اساسی دارد و انسان برای تامین آب، غذا، ارزش زیبایی شناختی و فعالیت تفریحی خود به آن وابسته است.
وی توضیح داد: اگر چرخه حیات، زنجیره حیات، و یا هرم بوم شناسی را در نظر بگیریم در واقع این حیات وحش است که از طریق تنظیم جمعیت ها، گرده افشانی، پراکنش و کاشت بذرها، کنترل موجودات بیماری زا، حفظ پاکیزگی محیط با لاشه خواری حیوانات اهلی و وحشی، شخم زدن خاک، افزایش هوا دهی خاک، افزایش نفوذپذیری آب در خاک، باعث پایداری بوم سازه ها و چرخه های مواد و انرژی می شود.
مولا افزود: وقتی نسل گونه شکارگری از بین می رود جمعیت جانوران دیگر که طعمه آن جانور بودند افزایش می یابند که باعث برهم خوردن تعادل طبیعی شده و خسارت های دیگر و شدیدتری را ب وجود می آورد و این خسارت می تواند گاهی چنان شدید باشد که کشاورز را مجبور به رهاسازی زمین و مهاجرت به شهرها کند.
بر اساس پیشنهاد ارائه شده در شانزدهمین نشست تعهد کنندگان کنوانسیون منع تجارت جهانی گونه های در معرض خطر انقراض (سایتیس)، در سال ۲۰۱۳ به سازمان ملل متحد، این سازمان طی نشست عمومی خود در تاریخ ۲۰ دسامبر ۲۰۱۳، روز سوم ماه مارس (۱۲ اسفند) مصادف با تاریخ پذیرش کنوانسیون سایتیس در سال ۱۹۷۳ را به عنوان روز جهانی حیات وحش معرفی کرده است.
در اعلامیه صادره از سوی این کنوانسیون از کشورها خواسته شده تا براساس اهمیت گونه های مختلف گیاهی و جانوری اقداماتی را برای افزایش آگاهی عمومی و معرفی این روز به انجام برسانند.
کشور ایران به دلیل مکان جغرافیایی، برخورداری از تنوع اقلیم به علاوه وجود منابع آبی عظیم دریای خزر در شمال و خلیج فارس و دریای عمان در جنوب، از غنای گونه ای بالا برخوردار است. براساس آخرین بررسی ها یک هزار و ۱۴۰ گونه جانوری اعم از پستاندار، پرنده، خزنده، دوزیست و ماهیان آب های داخلی در اکوسیستم های خشکی و آب های داخلی ایران شناسایی شده است. همچنین حدود ۶۵۰ گونه ماهی نیز در آب های دریایی ایران شناسایی شده است.
کلید واژه ها: محیط زیست، گونه های جانوری، اکوسیستم، زیست بوم، حفاظت محیط زیست خوزستان، سید عادل مولا، گوزن زرد، پلنگ، نهنگ گوژپشت، پستانداران، دوزیستان، آب و غذا، کنوانسیون سایتیس، انقراض حیوانات

جوابی بنویسید