خانه » تازه ها » ۲٫۵هکتار از جنگل های هیرکانی خراسان شمالی در آتش سوخت

۲٫۵هکتار از جنگل های هیرکانی خراسان شمالی در آتش سوخت

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مانه وسملقان خراسان شمالی گفت: ۲٫۵ هکتار از جنگل های هیرکانی در ضلع شمالی قله ‘تیغ بل’ این شهرستان ظهر سه شنبه در آتش سوخت.

مهدی علی آبادی روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: این آتش سوزی که ظهر دیروز آغاز شده بود با اعزام نیروهای این اداره و همچنین همکاری اهالی روستای درکش این شهرستان و قبل از سرایت به جنگل های انبوه در عصر همان روز مهار شد.
وی گفت: عامل اصلی این آتش سوزی، انسانی بوده که هم اکنون این موضوع در دست بررسی بیشتر است.
وی افزود: اهالی روستای درکش و همچنین روستاهای مجاور تلاش گسترده در حفظ و احیای جنگل های با ارزش هیرکانی دارند.
خراسان شمالی در شمال شرق کشور بیش از ۴۳۴ هزار هکتار جنگل دارد که این جنگل ها در ۲ ناحیه رویشی ایران- تورانی و هیرکانی یا خزری واقع شده است.
جنگل های ایران تورانی خراسان شمالی مساحتی بیش از ۴۰۹ هزار هکتار و جنگل های خزری مساحتی بیش از ۲۵ هزار هکتار از مناطق استان را در بر می گیرد.
جنگل های هیرکانی استان هم در مناطق جوزک، درکش و هاور قرار گرفته اند که در واقع منطقه حدفاصل دو ناحیه رویشی خزری و ایران تورانی است که به آن مناطق ‘اکتون’ یا حدفاصل می گویند.
گونه های اصلی جنگل های هیرکانی استان شامل گونه هایی همچون بلوط، زبان گنجشک، افرا شیردار، کچف، داغ داغان، سیاه تلو، زرشک و چنار است، این جنگل ها به دلیل اینکه در ناحیه نیمه مرطوب واقع شده اند به لحاظ اکولوژیکی از اهمیت بسیار زیادی در زمینه مطالعاتی و تحقیقاتی برخوردارند.
برای حفظ جنگل های هیرکانی استان، قرق میان مدت عرصه ای بیش از چهار هزار هکتار در منطقه درکش و جوزک صورت گرفته است.
شهرستان ۱۱۰هزار نفری مانه وسملقان در ۴۵کیلومتری غرب بجنورد واقع شده است.