خانه » تازه ها » ۱۵۰ هکتار از پهنه های جنگلی گلستان در آتش سوخت

۱۵۰ هکتار از پهنه های جنگلی گلستان در آتش سوخت

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گلستان با بیان اینکه طی سه روز گذشته ۲۲ مورد حریق در عرصه های جنگلی استان گلستان به وقوع پیوست، گفت: در روزهای گذشته ۱۵۰ هکتار از این مناطق طعمه حریق شد.

ابوطالب قزل‎ سفلو در گفت و گو با خبرنگار ایسنا با اعلام این خبر اظهار کرد: این آتش سوزی ها در منطقه کردکوی، گرگان، علی‌آبادکتول، رامیان، مینودشت، گالیکش و کلاله رخ داده بود. از این تعداد آتش سوزی ها، تاکنون ۲۱ مورد با همکاری بسیج نیروهای مردمی و ماموران منابع طبیعی به صورت کامل مهار شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان تصریح کرد: تنها یک مورد حریق که منطقه صفی ‎آباد مینودشت به وقوع پیوسته، همچنان درگیر حریق است. ماموران تا مهار کامل آتش در منطقه حضور دارند.

قزل ‎سفلو عنوان کرد: علت این آتش سوزی‌ها عامل انسانی و بیشتر به خاطر سهل انگاری مردم در خاموش کردن کامل آتش های مورد استفاده و همچنین باد شدید طی روزهای گذشته در استان بوده است. این آتش سوزی ها با توجه به نوع جنگل های آن مناطق که پهن برگ بوده و اینکه در فصل خزان هستیم، سطحی بوده و خسارت جدی وارد نکرده است.

مجتبی حسینی، معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان نیز از مهار کامل سه فقره آتش سوزی طی روز گذشته در حاشیه پارک ملی گلستان خبر داد و اظهار کرد: روز گذشته با توجه به وزش باد شدید در استان گلستان سه نقطه در غرب پارک ملی گلستان دچار حریق شد که با اطلاع رسانی مردم محلی به یگان حفاظت اداره پارک ملی گلستان نیروهای محیط بان به منطقه اعزام شدند.

وی تصریح کرد: در ساعات ابتدای آتش سوزی سه گروه متشکل از نیروهای یگان حفاظت محیط زیست پارک ملی گلستان و مردم محلی روستاهای اطراف پارک به محل های وقوع آتش، مراجعه و با وسایل انفرادی از قبیل بیل، تبر ، اره موتوری، شن کش، کوله های آب پاش و تراکتورهای لانس دار، اقدام به خاموش کردن آتش کردند.

حسینی ضمن تشکر از حضور به موقع ماموران محیط زیست در هنگام وقوع حریق اعلام کرد: آتش سوزی در منطقه جنگلی در مرز غربی پارک در حاشیه روستای قوش چشمه به طور کامل مهار شد.

معاون اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان همچنین از مهار کامل آتش سوزی در دو نقطه دیگر در حاشیه پارک در محل دره شمالی روستای تنگراه و کندسکوه خبر داد و گفت: در دره شمالی دو اصله درخت دچار حریق شده و باعث شده بود که مقداری کف سوزی برگ ها را در جنگل شاهد باشیم که با تلاش محیط بانان تنگراه این آتش به طور کامل مهار شد.

وی افزود: در منطقه کندسکوه نیز با حضور نیروهای اجرایی پارک ملی، آتش سوزی به صورت لکه ای بود مهار شده و محیط بانان با پاکسازی لکه های حریق مانع از نفوذ آتش به داخل پارک ملی گلستان شدند.

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان با بیان اینکه علت آتش سوزی و همچنین وسعت آن در دست بررسی است، اظهار کرد: محیط بانان تا اطمینان کامل از مهار حریق در منطقه حضور خواهند داشت.