خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » ۱۳۰ هزار پرونده زمین خواری در دادگاه ها قضایی در گردش است

۱۳۰ هزار پرونده زمین خواری در دادگاه ها قضایی در گردش است

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور از وجود ۱۶۰۰ پرونده ستاره دار زمین خواری در کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، عباسی مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور صبح امروز در نشست مشترک روسای حراست، بازرسی و حقوقی ادارات منابع طبیعی که صبح امروز در مجتمع آموزشی دکتر جهانشیر کرج برگزار شد، اظهار کرد: سالانه ۲۰ تا ۲۵ هزار پرونده در ایران در حوزه منابع طبیعی تشکیل می‌شود که ۶۰ درصد آن در ارتباط با زمین‌خواری است.

وی با بیان اینکه متاسفانه زمان زیادی می‌برد تا این پرونده‌ها در مراجع قضایی منجر به رأی شوند، گفت: حدود ۱۳۰ هزار پرونده تخریب و تصرف زمین در محاکم قضایی وجود دارد که در حال پیگیری است. از این تعداد ۱۶۰۰ پرونده، پرونده ستاره‌دار است به این منظور که عرصه‌های وسیعی از زمین خواری در این پرونده‌ها صورت گرفته است. این پرونده‌ها به صورت ویژه در دست بررسی قرار دارند.

مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر اینکه در شرایط حاضر یک بانک اطلاعاتی زمین می‌تواند بسیار اثرگذار باشد، افزود: از طریق این بانک اطلاعاتی می‌توانیم میزان بررسی پرونده‌ها و تعداد پرونده‌هایی که منجر به صدور رأی شدند و پرونده هایی که در دست اجرا قرار دارند را رصد کنیم.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، عباسی در مورد پرونده مربوط به آقمشهد ساری گفت: در این پرونده قصد داشتند حدود ۵۰۰۰ هکتار از جنگل‌ها را از منابع طبیعی بگیرند که خوشبختانه منتج به صدور رأی به نفع منابع طبیعی شده است.