خانه » تازه ها » ۴۳ بالگرد در کشور برای مهار آتش سوزی جنگل ها مستقر شد

۴۳ بالگرد در کشور برای مهار آتش سوزی جنگل ها مستقر شد

071023-N-3069F-033

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از اسقرار ۴۳ بالگرد در کشور برای مهار آتش سوزی جنگل ها در ۱۴ استان کشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، معصومه ابتکار شامگاه سه شنبه در گفتگو با خبرنگاران گفت: ستاد و برنامه جامع مقابله با آتش سوزی در جنگل ها عملیاتی شده است و سازمان مدیریت بحران در این زمینه با همکاری ستاد کل نیروهای مسلح، وزارت دفاع، سازمان جنگل ها و مراتع و سازمان حفاظت از محیط زیست با کمک نیروهای مردمی و بسیج در همه این موارد به سرعت عمل کرده اند.

وی از از استقرار ۴۳ بالگرد در ۱۴ استان کشور خبر داد و افزود: پارک ملی گلستان در زمینه اطفاء حریق یکی ازبهترین عملکرد ها را در کاهش آتش سوزی داشته است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با ابراز تاسف از کاهش مساحت جنگل ها گفت: متاسفانه مطالعات نشان داده است که طی سال های گذشته مساحت جنگل ها کاهش داشته و گرچه این امر بر عهده سازمان جنگل داری ها است اما با توجه به رسالت سازمان محیط زیست  این سازمان با نگاه کلان به این مسئله ورود پیدا کرده است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه آسیب به جنگل شامل تغییر کاربری، قاچاق چوب، بهره برداری، دام، آتش سوزی و … است، گفت: تا زمانی که بهره برداری و مجوز بهره برداری از جنگل ها داده می شود عده ای هم برای قاچاق چوب خود را موجه می دانند و چون فکر می کنند چوب در حال برداشت است پس ماهم برداشت کنیم.

طرح بهره برداری جنگل های آستان قدس رضوی متوقف شد

ابتکار افزود: در دیداری که با حجت الاسلام رئیسی تولیت آستان قدس رضوی در مراسم روز محیط بان در حرم شریف رضوی داشتیم، ایشان اعلام کردند ما طرح بهره برداری از جنگل آستان قدس رضوی را به شکل کامل متوقف کردیم و در شان آستان قدس رضوی نمی دانیم.

وی اظهار کرد: ما از تمام دستگاه های حکومتی همین درخواست را داریم تا در وحله اول طرح های خود را متوقف کنند اما به برنامه های حفاظتی خود ادامه دهند و مدیریت جنگل را با رویکرد های دیگر مثل گردشگری و موارد دیگر ادامه دهند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با آلاینده ها گفت: حدود دوماه پیش تمام استاندارد ها و ضوابط مربوط به آلاینده ها و خروجی صنایع را بازنگری کردیم و مصوبه جدید را ابلاغ کردیم و صنایع مربوط در رابطه با آلودگی هوا باید از دستورالعمل جدید تبعیت کنند.

وی افزود: همچنین برای مدیریت پسماندها ضوابطی را داریم که  به طور مستمر در همه استان ها، ادارات کل، ادارات سازمان حفاظت محیط زیست مکلف هستند که همه فعالیت های صنعتی معدنی و همه فعالیت هایی که به نوعی روی طبیعت تاثیر دارد را مورد پایش قرار دهند.

پایش های محیط زیست هوشمند می شود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: حدود ۵۰ هزار واحد در سال ۹۴ در کشور به طور مستمر پایش کنترلی شده اند و امسال هم برخی از این پایش ها هوشمند است؛  به این صورت که سه ماه آنلاین روی دودکش و روی پسماند خروجی انجام می شود و اطلاعات به ادارات کل داده می شود.

معاون رئیس جمهور در رابطه با پایش هوشمند در پارک ملی گلستان گفت: پایش در این منطقه از طریق نصب دوربین ۳۶۰ درجه برروی دکل که با پنل خورشیدی شارژ می شود، یک وایفای که اطلاعات را به محیط بانی منتقل کند انجام می شود البته علاوه بر پارک ملی گلستان هوشمند سازی مناطق را به شکل گسترده در سطح کشور برگزار می شود.

وی در رابطه با بحث امنیت در پارک ملی گلستان گفت: جاده کنونی که از داخل پارک ملی گلستان می گذرد نه تنها آسیب زیادی به محیط طبیعی آن وارد می کند بلکه برخی از گونه های جانوری و بعضا کمیاب مانند پلنگ بر اثر برخورد با خودروهای عبوری تلف می شوند.

ابتکار از موافقت دولت برای تغییر جاده داخلی پارک ملی گلستان خبر داد و گفت: اگر این جاده از پارک ملی گلستان خارج شود علاوه بر اینکه موجب گسترش روستاهای در طول مسیر می شود بلکه جاده فعلی داخل پارک تبدیل به جاده اکوتوریسم می شود و خودروهای سبکی که وارد این جاده می شوند باید با سرعت حدود ۳۰ کیلومتر در ساعت حرکت کنند.

معاون رئیس جمهور اظهار کرد: از آنجایی که این آزاد راه توجیه اقتصادی و زیست محیطی دارد امیدوارم با تامین اعتبار و مشارکت بخش خصوصی برای سرمایه گذاری این طرح عملیاتی شود.

 ابتکار در رابطه با خلیج گرگان گفت: خلیج گرگان بخشی از پناهگاه حیات وحش است و نوسانات دریای خزر بر روی منطقه تاثیر می گذارد و در حال حاضر مسئله این است که آیا لایروبی انجام شود یا نه و اینکه تراز دریاچه و آب دریا، آب را به کدام سمت هدایت می کند.