خانه » تازه ها » ۲۴۵۰ درخت با سرشماری اینترنتی حفظ شدند

۲۴۵۰ درخت با سرشماری اینترنتی حفظ شدند

با سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن، از حدود ۶۵ هزار تن انتشار دی اکسیدکربن جلوگیری و ۲۴۵۰ درخت حفظ شد.

%d8%b3%d8%b1%d8%b4%d9%85%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%ad%d9%81%d8%b7-%d8%af%d8%b1%d8%ae%d8%aa-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، در سرشماری سال جاری که برای نخستین بار در کشور بخشی از آن به صورت اینترنتی صورت گرفت، از انتشار حدود ۶۵ هزار تن دی اکسیدکربن جلوگیری و با حفظ ۳۳ میلیون برگ کاغذ به عبارتی حدود دو هزار و ۴۵۰ اصله درخت حفظ شده و در مصرف ۲/۶۵ میلیون لیتر آب و ۶۵۲ هزار کیلووات برق صرفه جویی به عمل آمد. به علاوه دو هزار و ۴۵۰ اصله درخت، سالانه ۱۴ هزار و ۷ ۰۰کیلوگرم دی اکسیدکربن را به اکسیژن تبدیل می کند.

سرشماری اینترنتی نفوس و مسکن گامی ارزشمند به سوی توسعه پایدار و نیل به اهداف اقتصاد سبز است. طی دهه گذشته کشورهای توسعه یافته با فراهم سازی زیرساخت های ارتباطات الکترونیک اقداماتی از این دست را به صورت اینترنتی انجام داده اند. به طور نمونه طبق اعلام مرکز آمار کانادا سرشماری الکترونیک(اینترنتی) بین ۴۰-  ۳۵ درصد هزینه­های سرشماری را کاهش داده است. همچنین در سال ۲۰۱۰ هزینه سرشماری هر خانوار آمریکایی ۷۳ دلار بوده که در سرشماری اینترنتی هزینه ها تا ۲۳ دلار کاهش پیدا کرده است.

در ایران، این اتفاق برای اولین بار در سال جاری رخ داده و برآوردها حاکیست که علاوه بر مزیت های تخصصی آن مانند  سرعت جمع آوری، کیفیت، امنیت و تجزیه و تحلیل داده ها، صرفه جویی در وقت و حفظ حریم خصوصی  همچنین به کاهش مصرف سوخت­های فسیلی مایع و کاهش چشمگیر مصرف کاغذ و هزینه های چاپ منجر می شود.

برخی محاسبات با لحاظ آمارهای سرشماری و شاخص های موجود به شرح زیر است:
۳۳ میلیون برگ کاغذ برای ۱۱ میلیون خانواری که از طریق اینترنت به فراخوان سرشماری پاسخ مثبت داده اند، صرفه جویی شده است. ۳۳ میلیون برگ کاغذ معادل۱۶۵ هزار کیلوگرم کاغذ است. کاغذ پنجمین صنعت بزرگ مصرف کننده انرژی در دنیاست که نسبت به صنایع دیگر به ازای تولید یک تن محصول، آب بیشتری مصرف می کند و سطح بالایی از آلودگی آب و هوا را به وجود می آورد. برای تولید هر تن کاغذ باید ۱۵-۱۷ اصله درخت تنومند را قطع کرد که هر درخت به طور متوسط قادر است سالانه ۶ کیلوگرم دی اکسید کربن را به اکسیژن تبدیل کند. برای تولید یک تن کاغذ ۴ هزار کیلو وات برق و ۴۰۰ هزار لیتر آب مصرف می شود. بنابراین با حفظ ۱۶۳ هزار کیلوگرم کاغذ، حدود دو هزار و ۴۵۰ اصله درخت حفظ و در مصرف ۲/۶۵ میلیون لیتر آب و ۶۵۲ هزار کیلووات برق صرفه جویی شده است. همچنین با حفظ دو هزار و ۴۵۰ اصله درخت سالانه ۱۴ هزار و  ۷۰۰کیلوگرم دی اکسیدکربن به اکسیژن تبدیل می شود.

همچنین برخی بررسی ها تخمین می زند که یک درخت می تواند به طور متوسط حدود ۲۰۰ کیلوگرم گرد و غبار را طی یک سال جذب کند.