خانه » تازه ها » یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از جنگل های زاگرس نابود شده است

یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از جنگل های زاگرس نابود شده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان وضعیت محیط زیست کشور را بحرانی خواند و گفت: یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از جنگل های زاگرس نابود شده است.

SONY DSC

به گزارش خبرنگار ایرنا ؛ ‘مهرداد فتحی بیرانوند’ در نخستین گردهمایی دانشجویان حامی محیط زیست لرستان افزود: جنگل های زاگرس از ۱۲ میلیون هکتار به ۶ میلیون هکتار جنگل ناسالم و بیمار کاهش یافته است.
وی با بیان اینکه این درختان در معرض نابودی و خطر قرار دارند ، اظهار کرد: بدون جنگل های زاگرس حیات در ایران دچار مشکل است چراکه زندگی دوسوم جمعیت کشور به این جنگل ها وابسته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان افزود: موضوع محیط زیست باید هم راستا با زندگی مردم باشد و در این راستا باید فرهنگ سازی شود.
وی گفت: فرهنگ سازی بسیاری از مشکلات محیط زیست را رفع می کند و مردم در حمایت از محیط زیست و ضرورت حراست از آن سهیم خواهند شد.
‘فتحی بیرانوند’ افزود: ارزش اکولوژیکی یک درخت بلوط ۲۰۰ هزار دلار است و درصورت فرهنگ سازی این سرمایه ها به راحتی مورد حمایت قرار خواهند گرفت.
وی اظهار کرد: امروزه با برنامه ریزی و فرهنگ سازی، مردم به اهمیت محیط زیست و ارتباط مستقیم با زندگی آشنا شده اند ولی باید از تمام ظرفیت ها استفاده شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان افزود: درحال حاضر طبیعت توسط بشر درحال استثمار است و ۳٫۵ برابر حد نیاز از آن استفاده می شود.
وضعیت محیط زیست در سطح جهان بحرانی است و موضوع محیط زیست فراگیر و همه جانبه است.
وی گفت: پارسال برای نخستین بار در دنیا ۲۰۰ کشور برنامه کوپ ۲۱ را به دلیل بحث گرمای کره زمین انجام دادند.
‘فتحی بیرانوند’ با بیان اینکه گرمای کره زمین به واسطه گازهای گلخانه ای ۱٫۵ درجه افزایش یافته است، افزود: با این افزایش دما ناهنجاری های بسیاری ایجاد شده است.
وی با بیان اینکه ریزگردها سلامت و زندگی بسیاری از مردم را دچار مشکل کرده است، ادامه داد: درحال حاضر شرایط نامساعد زیست محیطی در سطح کشور وجود دارد که ریزگردها نمونه ای از این مشکلات هستند.
وی گفت: کاهش منابع آب شیرین، مشکلات جنگل های زاگرس و کاهش آنها به دلیل مشکلات زیست محیطی است.
حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از مساحت استان لرستان پوشیده از جنگل است که این جنگل‌ های حوزه رویشی زاگرس از با ارزش‌ ترین ذخایر جنگلی جهان است.
مهمترین گونه گیاهی در جنگل ‌های لرستان بلوط است که این درختان نقش فوق ‌العاده اکولوژیستی دارند و منابع مهمی برای حفظ آب و خاک محسوب می‌ شوند.