خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » یک میلیون هکتار تالاب کشور محل تولید ریزگرد است

یک میلیون هکتار تالاب کشور محل تولید ریزگرد است

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بر اساس پایش های ماهواره ای سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۵ یک میلیون هکتار از تالاب های کشور به محل تولید ریزگردها تبدیل شده است.

ریزگرد تالاب محیط زیست شهروان

به گزارش ایرنا، «خداکرم جلالی» امروز در نشستی به مناسبت هفته منابع طبیعی در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور تاکید کرد بیابانزایی و خشکسالی ۲ چالش مهم کشور است.
وی افزود: عواملی همچون گرمایش زمین، شدت باد و تغییر در زمان و مکان بارش ها این مشکلات را چندین برابر کرده و مدیریت ۸۳ درصد مساحت کشور با پیچیدگی های خاص اجتماعی و اقتصادی روبرو شده است.
این مسئول در سازمان جنگل ها، بیلان منفی آب کشور را ۱۳۰ میلیارد مترمکعب عنوان کرد و گفت: با افزایش یک درجه سانتیگراد دمای هوا ۱۶ درصد نیاز آبی کشور افزایش پیدا می کند.
وی اضافه کرد: این سازمان طبق سیاست های ابلاغ شده رهبر معظم انقلاب و تکالیف قانون اساسی، سیاست های راهبردی خود را در قالب پنج راهبرد جامع نگری در بخش آبخیز، مشارکت مردم، حفاظت، فرهنگ سازی و مهار عوامل ناپایدار تعریف کرده است.
این مسوول گفت: آنچه امروز در خوزستان، جازموریان و دریاچه ارومیه اتفاق افتاده، نتیجه فقدان جامع نگری و همچنین اقدام های انتزاعی دستگاه های اجرایی است.
جلالی درباره برون رفت از وضعیت موجود افزود: به نظر می رسد باید از الگوها و تکنیک های سازمان های بین المللی مانند برنامه توسعه ملل متحد(یو.ان.دی.پی) و سازمان خاروبار جهانی ملل متحد (فائو) برای توسعه پایدار استفاده کنیم و آنها را پس از بومی سازی کردن به عنوان یک مدل کارآمد در مدیریت سرزمین به کار ببندیم.

** اجرای ترسیب کربن در یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: بر اساس الگوهای بین المللی طرح ترسیب کربن با محور مردم به طور آزمایشی در یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار زمین در سراسر کشور در دست اجراست.
به گفته وی، برای هر هکتار جنگلکاری ۵۰ میلیون ریال اعتبار نیاز است و بهترین نوع فرهنگ سازی و مهار عوامل پایدار را در قالب فرآیند مشارکت مردمی برشمرد.

** ۱۵ هزار هکتار نهال کاری حاشیه دریاچه ارومیه در ۲ سال گذشته
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: سازمان جنگل ها و منابع طبیعی استان های آذربایجان غربی و شرقی در حوضه دریاچه ارومیه اقدام های قابل توجهی انجام داده اند و وزارت نیرو پنج سد را در ارومیه و ۵۰ سد در دست ساخت دیگر را تعطیل کرده است.
جلالی افزود: در ۲ سال گذشته ۱۵ هزار هکتار نهال کاری و ۶۰۰ هزار هکتار مدیریت چرا در اطراف دریاچه ارومیه انجام شد.
به گزارش ایرنا، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با آغاز فعالیت خود از سال ۱۲۸۴ خورشیدی وظیفه حفظ، احیا و توسعه ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار هکتار جنگل، ۸۶ میلیون هکتار مرتع و ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار زمین بیابانی را برعهده دارد.
هفته منابع طبیعی از پانزدهم اسفندماه با روز ملی درختکاری آغاز شد و تا بیست و یکم اسفندماه ادامه دارد.
نام روزهای این هفته به ترتیب «فرهنگ منابع طبیعی، مسئولیت اجتماعی و رسانه»، «منابع طبیعی، جنگلبانان و حفاظت و قانون»، «منابع طبیعی، سلامت اداری و آموزش و پژوهش»، «منابع طبیعی، بسیج سازندگی، همیاران طبیعت و جوامع محلی»، «منابع طبیعی، آموزه های دینی، نیکوکاران و سازمان های مردم نهاد» و «منابع طبیعی و مدیریت جامع حوضه های آبخیز، مشارکت مردم و اقتصاد مقاومتی» است.