خانه » تازه ها » گسترش شهری بدون نگهداری محیط‌ زیست کامیابی نخواهد داشت

گسترش شهری بدون نگهداری محیط‌ زیست کامیابی نخواهد داشت

شهردار ماکلوان با بیان اینکه توسعه شهری بدون حفظ طبیعت و محیط‌زیست توفیقی نخواهد داشت، از تندیس نصب شده در میدان «راهنمایان گردشگری» این شهر پرده‌برداری کرد.

گسترش شهری محیط زیست شهروان

محمدعلی صادقی در مراسم پرده‌برداری از تندیس میدان راهنمایان گردشگری این شهر به خبرنگار مهر گفت: مهمترین جاذبه‌های زیست محیطی ماکلوان، جنگل‌های هیرکانی است که به ارتفاعات ماسوله می‌رسد و می‌تواند به عنوان یک مسیر بوم‌گردی مهم لحاظ شود.

وی افزود: هر جا که دسترسی وسایل نقلیه فراهم باشد، شرایط بکر منطقه از بین می‌رود؛ به همین خاطر در بخش بوم‌گردی منطقه، بحث وسایل نقلیه و جاده را نفی کردیم تا شرایط بکر منطقه حفظ شود و بوم‌گردی سازگار با محیط‌زیست، در مسیر فراهم شود.

صادقی ادامه داد: در منطقه‌ای به نام «سیاه‌ کوه» هیچ زمانی در سال، زمین رنگ آفتاب را نمی‌دیده و به همین دلیل سیاه‌ کوه نامیده شده است و این بکرترین منطقه ماست.

شهردار ماکلوان در پاسخ به نگرانی‌ها درباره تخریب طبیعت با ویلاسازی و توسعه گردشگری، گفت: این موضوع را در طرح «هادی» شهر لحاظ کرده‌ایم، زیرا زیبایی ماکلوان، به طبیعت آن است و اگر این طبیعت بکر از دست برود، توسعه شهری هیچ توفیقی نخواهد داشت؛ این را در جلسات با مردم و شورای شهر مطرح کرده‌ایم و تأکید داریم که در خصوص خطر ویلاسازی‌ها، پیشگیری بهتر از درمان است و ما در صورت لزوم، برخورد قاطع خواهیم کرد.

وی با اشاره به اینکه دو مرکز راهنمای گردشگر در ورودی و خروجی شهر راه‌اندازی شده است، گفت: بازارچه صنعتی، پیاده‌راه فرهنگی و پارک جنگلی را هم در دستور کار داریم و از آنجا که هر پارک بالای یک هکتار به ارزیابی زیست‌محیطی نیاز دارد، مجوزهای ارزیابی زیست‌محیطی را دریافت کرده‌ایم.

به گزارش مهر، راهنمایان گردشگری در دهمین گردهمایی خود در استان گیلان، از تندیس این گردهمایی پرده‌برداری کرده و یک میدان شهر ماکلوان را به نام «میدان راهنمایان گردشگری» نامگذاری کردند.