خانه » تازه ها » طرح مطالعاتی تهران برای شناسایی کانون‌های بحرانی گرد و غبار

طرح مطالعاتی تهران برای شناسایی کانون‌های بحرانی گرد و غبار

گرد و غبار، ریزگردها، محیط زیست، زیست بوم، سایت شهروان، شهروانمعاون نظارت و پایش حفاظت محیط‌ زیست استان تهران با تاکید بر اینکه آلودگی هوا در شش ماهه اول سال بیشتر ناشی از گرد و غبار است، از انجام طرح مطالعاتی برای شناسایی کانون‌های بحرانی گرد و غبار تهران خبر داد.

محمد رستگاری در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط‌ زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اینکه در شش ماهه اول سال، روزهای آلوده بیشتر ناشی از پدیده گرد و غبار خواهد بود، گفت: این پدیده می‌تواند منشا داخلی یا خارجی داشته باشد ولی منشا پدیده گرد و غبار تهران بیشتر داخلی است.

وی اظهار کرد: زمانی که جهت وزش باد، شرقی به غربی باشد، بیابان‌های سمنان و دشت قم، تهران را تحت تاثیر قرار می‌دهند. همچنین گرد و غبار تهران منشاهای دیگری در سمت رباط‌کریم و فرودگاه حضرت امام دارد.

رستگاری با تاکید بر اینکه منشاهای مختلفی برای گرد و غبار تهران وجود دارد، افزود: ممکن است منشاهای گرد و غبار تهران از استان‌هایی چون خوزستان یا حتی از خارج از کشور هم باشد.

معاون نظارت و پایش حفاظت محیط‌ زیست استان تهران با بیان اینکه این طور نیست که همه روزهای ناسالم در شش ماهه اول سال ناشی از گرد و غبار باشد، گفت: در این بازه زمانی روزهای آلوده‌ای خواهیم داشت که ناشی از عوامل احتراقی هستند ولی تعداد آنها بسیار کم خواهد بود.

به گفته رستگاری، اداره محیط زیست استان تهران در خصوص کاهش آلودگی ناشی از گرد و غبار یک طرح مطالعاتی دارد تا کانون‌های بحرانی داخل استان تهران شناسایی و برای آن برنامه تدوین شود. هم‌اکنون در حال تهیه مقدمات این طرح مطالعاتی هستیم و هنوز عملیاتی صورت نگرفته است، در حال شناسایی دانشگاه‌هایی برای انجام این مطالعه هستیم و نتایج آن حداکثر تا یک سال آینده در دسترس قرار می‌گیرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اداره منابع طبیعی استان تهران نیز برنامه‌هایی را در اخترآباد شهریار اجرا می‌کند که نتایج آن برای سازمان محیط‌زیست هم مفید خواهد بود.

کلید واژه ها: محیط زیست، گرد و غبار، آلودگی ناشی از گرد و غبار، اداره منابع طبیعی، سازمان محیط زیست، محمد رستگاری، ریزگردها