خانه » تازه ها » گازهای گلخانه ای امکان حیات فرازمینی را از بین می برند

گازهای گلخانه ای امکان حیات فرازمینی را از بین می برند

یک مطالعه جدید ادعا می کند که گازهار گلخانه ای می توانند باعث خشک شدن و غیر قابل سکونت شدن یک سیاره و در نتیجه از بین بردن حیات فرازمینی شوند.

به گزارش روز جمعه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی دیلی میل، قدرت گازهای گلخانه ای در خشک کردن و غیر قابل سکونت کردن یک سیاره به اندازه چرخیدن سیاره در نزدیکی خورشید خود است.
اثرات سطوح زیاد دی اکسید کربن می تواند یک سیاره زمین مانند را به وضعیت شبیه شرایط ‘جهنمی’ سیاره زهره (ونوس) درآورد.
محققان خاطر نشان می کنند: این موضوع نشان می دهد که در جستجو حیات فرازمینی، وضعیت سیاره نسبت به خورشید آن، تنها عامل ضروری نیست که باید مد نظر گرفته شود.
محققان برای تعیین چگونگی اثر گازهای گلخانه ای بر قابل سکونت بودن یک سیاره ، یک مدل سه بعدی از جهان آبی زمین مانند ابداع کردند.
این مدل نشان داد که سطوح زیاد دی اکسید کربن که از هزار و ۵۲۰ بخش در میلیون آغاز می شود، موجب ناپایدار کردن آب و هوا می شود.
این موضوع باعث ایجاد یک پیامد ناگوار در سراسر دمای سیاره و در کل شرایط اتمسفری می شود. بطوریکه دمای هوا به ۱۳۵درجه فارنهایت افزایش می یاید و یک گلخانه مرطوب ایجاد می کند.
گلخانه مرطوب وضعیتی است که در سیاراتی مانند ونوس مشاهده می شود که آب با فشار از سطح سیاره وارد اتمسفر شده است.اتمسفر ونوس تقریبا کلا از دی اکسید کربن تشکیل شده است.
محققان در عین حال متذکر شدند که این وضعیت بر اثر دی اکسید کربن ناشی از فعالیت های انسانی ایجاد نمی شود.
محققان خاطر نشان کردند که آب و هوای سیاره ای مانند زمین نهایتا بسیار گرم می شود اما رغم اثرات مشکل زای گازهای گلخانه ای بر زمین، این سیاره وضعیت گلخانه ای را تجربه نخواهد کرد.
محققان ادامه دادند: حتی با وجود اینکه فعالیت های انسانی موجب افزایش سطح دی اکسید کربن در زمین می شود اما باعث ایجاد این شرایط شدید در زمین نمی شود حتی اگر تمام ذخایر سوخت های فسیلی موجود در زمین بسوزند.
یافته های این مطالعه که در مجله Nature Communications منتشر شده است.

کلید واژه ها: گازهای گلخانه ای، خشک کردن سیاره، حیات فرازمینی، اتمسفر، دی اکسید کربن، سوخت های فسیلی، فعالیت های انسانی، پایگاه اینترنتی دیلی میل، Nature Communications

جوابی بنویسید