خانه » تازه ها » کوشش شورای شهر برای خرید و پیشگیری از خشک شدن باغ ها

کوشش شورای شهر برای خرید و پیشگیری از خشک شدن باغ ها

رییس شورای شهر تهران در افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه گل و گیاه گفت: متاسفانه بعضی از باغ‌های تهران و درختان کهن خشک شدند و از بین رفتند و ما تلاش داریم با خرید باغ‌ها از خشک شدن آنها و تبدیلشان به ساختمان‌هایی از آهن و سیمان جلوگیری کنیم. تهران شهر خشکی است و میزان آلودگی آن بالاست. بنابراین باید با ایجاد فضاهای سبز به تلطیف هوا کمک کنیم.

باغ دامپزشکی- محیط زیست شهروان- حسن قدیانی

به گزارش ایسنا، مهدی چمران در آیین افتتاح پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه که امروز شنبه در بوستان گفت‌وگو برگزار شد، اظهار کرد: این پانزدهمین نمایشگاه گل و گیاه است و فکر می‌کنم در ۱۴ دوره آن حضور داشتم بنابراین ممکن است بسیاری از مسائلی که مطرح می‌کنم تکراری باشد.

رییس شورای شهر تهران ادامه داد: موضوع گل و گیاه یک بحث است و فضای سبز شهری و رسیدن به سرانه مناسب فضای سبز بحث دیگری است. یعنی تولید گل و گیاه هم به کمک بوستان‌های شهری می‌آید و هم یک صنعت است و می‌تواند در تولید، اشتغال و صادرات نقش‌آفرینی کند.

چمران به افزایش فضای سبز شهر تهران اشاره کرد و گفت: از اوایل دهه ۸۰ تاکنون سرانه فضای سبز شهر تهران از ۹ متر مربع به ۱۶٫۷ متر مربع رسیده است.

رئیس شورای شهر با تاکید بر نقش گل و گیاه در افزایش اشتغال گفت: انتظار داریم دستگاه‌های دولتی و سایر مسئولان در زمینه صادرات گل و گیاه تلاش کنند.

در زمینه گسترش فضای سبز به بوستان‌ها کارهای شایسته‌ای انجام شده است. ضمن اینکه این آمار سرانه فضای سبز شهر تهران، بدون در نظر گرفتن کمربند سبز و بوستان یاس است.

وی به نقش اشتغال زایی گل و گیاه در کشور اشاره کرد و گفت: ما بهترین شرایط را برای تولید گل و گیاه داریم و بهترین گل‌ها را هم در کشور داریم و ما می‌توانیم با در نظر گرفتن بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس که تنها یک ساعت پروازی با آنها فاصله داریم گل صادر کنیم. این در حالیست که کشورهای خلیج فارس در حال حاضر از هلند گل وارد می‌کنند و ما هنوز نتوانستیم بازار آنها را تسخیر کنیم. باید در این زمینه فکر کرد و به نقش این صنعت در تولید و اشتغال توجه کنیم.

چمران اضافه کرد: در زمان یکی از استاندارهای اراک به او پیشنهاد کردم که برای صادرات گل پروازهایی را از اراک ایجاد کند که این کار آن زمان صورت گرفت ولی پس از تغییر افراد متوقف شد.

رئیس شورای شهر تاکید کرد: انتظار داریم دستگاه‌های دولتی و سایر دستگاه‌هایی که مسئولیت دارند در زمینه گسترش تولید گل و گیاه که یکی از راه‌های خوب درآمدزایی است تلاش کنند. ما به فروش محصولات و صادراتی به جز نفت خام نیاز داریم.

وی به یک خاطره از دهه ۳۰ هجری شمسی اشاره کرد و گفت: در سال ۱۳۳۰ بعد از ملی شدن صنعت نفت تا سال ۳۲ که هنوز کودتای ننگین ۲۸ مرداد صورت نگرفته بود به دلیل اینکه مشکلات زیادی برای صادرات نفت ایران ایجاد کرده بودند و آن به صفر رسیده بود. برای صادرات محصولات دیگر تلاش زیادی شد و یادم می‌آید آن زمان در بخشی از بازار دیدم که شاخ بز و گوسفند قرار دارد وقتی پرس و جو کردم فهمیدم که آن زمان حتی اینها را هم صادر می‌کردیم.

به گزارش ایسنا، معصومه آباد نیز در افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه اظهار کرد: برگزاری چنین نمایشگاهی احساس خوبی به انسان می‌دهد و وقتی که در حال ورود به نمایشگاه بودم دیدن خودروهایی که با گل‌های مختلف تزیین شده بودند، بسیار چشم‌نواز بود و فکر نمی‌کنم هیچ بیننده‌ای تحت تاثیر چنین فضایی قرار نگیرد.

عضو شورای شهر تهران به افزایش سرانه سبز شهر تهران اشاره کرد و گفت: در دهه گذشته سرانه فضای شهر تهران ۹ متر مربع بود حالا به ۱۶٫۷ متر مربع رسیده است. شهر تهران در شرایط اقلیمی خشک قرار دارد و عوامل دیگری مانند ریزگردها، آلودگی‌ها و… از جمله مواردی هستند که روند گسترش فضای سبز را تسهیل نمی‌کنند. در چنین شرایطی افزایش فضای سبز واقعا هنرمندی می‌خواهد. از همین رو باید از مدیر قابل شهرداری تهران تشکر کنیم که چنین فضایی را به وجود آورده است.

آباد اضافه کرد: وقتی آمار بازدیدکنندگان نمایشگاه را پرسیدم گفتند که این نمایشگاه ۲ میلیون بازدیدکننده دارد، بنابراین این نمایشگاه یک فضای فرهنگی است و قطعا گسترش چنین فضاهایی در کاهش خشونت شهری اثرات مطلوبی دارد. حتی پزشکان برای بسیاری از بیماران اعصاب و روان حضور در رفت و آمد در میان گل و گیاه را توصیه می‌کنند.

وی به پتانسیل صادرات در گل و گیاه اشاره کرد و گفت: در کنار همه فوایدی که گل دارد، داستان غم‌انگیز، اینجاست که هنوز باید تلاش زیادی برای رونق این صنعت انجام دهیم. متاسفانه در این زمینه محدودیت‌های بسیار زیادی وجود دارد و بدون هماهنگی بین دستگاه‌های دولتی و شهرداری نمی‌توان این محدودیت‌ها را برطرف کرد.  گل و گیاه، صنعت خوبی برای اشتغالزایی است اما با اینکه ما هجدهمین کشور تولیدکننده گل هستیم اما هنوز معضلاتی در این زمینه داریم و هر ساله شاهد تکرار مشکلاتی در دسته‌بندی و حمل و نقل با مشکلاتی مواجه هستیم. فکر می‌کنم به خاطر همین مشکلات به عزم ملی نیاز است.

آباد به پتانسیل بخش‌های مختلف کشور در زمینه تولید گل اشاره کرد و گفت: استانی مانند خوزستان که استان گرمسیری است در فصل بهار باغستان‌هایی پر از گل نرگس دارد، همچنین بخش‌های دیگری از ایران هستند که گل‌های خاصی مانند لاله‌های واژگون در آنها رشد می‌کنند. این وضعیت‌ها، وضعیت‌های قابل توجهی برای اشتغال زایی هستند.

وی با اشاره به افزایش سرانه فضای سبز تهران عنوان کرد: بعضی از دوستان و همکاران ما عددها را کتمان می‌کنند و باورشان نمی‌شود سرانه فضای سبز تهران از ۹ به ۱۶٫۷ رسیده باشد. اما این اتفاق افتاده است و کار ساده‌ای هم نبوده است. تنها اگر چشمانمان را ببندیم متوجه آن نمی‌شویم. این دوستان تولید برق از زباله در تهران را هم باور نمی‌کردند اما باید بروند و در آرادکوه ببینند که این اتفاق می‌افتد. البته خدا را شکر که به فاصله یک هفته اعتراف کردند که برق در تهران تولید می‌شود ولی کم است.

پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی گل و گیاه امروز شنبه در محل دائمی نمایشگاه‌های تخصصی شهرداری تهران افتتاح شد.

در این مراسم، مهدی چمران رییس شورای شهر تهران، معصومه آباد ، مرتضی طلایی، حجت‌الاسلام و المسلمین ناصحی و حبیب کاشانی از اعضای شورای شهر تهران و همچنین تعدادی از سفرای کشورهای مختلف حضور داشتند.

پس از سخنرانی مختاری مسوول برگزاری نمایشگاه، معصومه آباد و مهدی چمران ، آیین‌ افتتاحیه نمایشگاه توسط چمران و ناصحی برگزار شد.

فرتور از حسن قدیانی