خانه » تازه ها » کنترل آلودگی هوا با کبوترها

کنترل آلودگی هوا با کبوترها

آلودگی هوا، محیط زیست، زیست بوم، سایت شهروان، شهرواناین کوله روی الیاف توری قرار می‌گیرد که طبق قواره‌ی بدن کبوتر دوخته شده، به طوری که هیچ مزاحمتی برای بال زدن پرنده ایجاد نمی‌کند.

به گزارش مجله دیجی کالا ،  ۱۰ کبوتر در انگلستان کوله‌پشتی می‌پوشند و گزارش آلودگی هوای شهر لندن را به شکل توییت روی اینترنت منتشر می‌کنند. هدف از تشکیل این تیم پرنده، آگاه‌سازی شهروندان به محیط زیست اعلام شده است. ایده‌ی این طرح را شرکت بازاریابی دیجیتالبی (DigitalBi) بیان کرده بود که به همین دلیل هم برنده‌ی جایزه‌ی PoweredByTweets challenge# در سال گذشته شد. این چالش توسط وب‌زین جشنواره‌ی طراحی لندن راه‌اندازی شده و هدف آن جمع‌آوری و اطلاع‌رسانی در مورد جدیدترین اخبار و ایده‌های خلاقانه در شبکه‌ی اجتماعی توییتر است. (Webzine عبارتی است که از دو کلمه‌ی Website و magazine ساخته شده است. وب‌زاین به معنی مجله‌ی آنلاین است.)

آلودگی هوا، محیط زیست، زیست بوم، سایت شهروان، شهروان، زیست بوم
شرکت طراحی Plume Labs برای هریک از این ۱۰ کبوتر یک کوله‌پشتی ویژه ساخته است. این همان شرکتی است که سال گذشته اپ‌هایی برای اعلام میزان آلودگی‌ هوا برای سیستم‌عامل‌های iOS و اندروید طراحی کرده بود. در هر کوله، حسگرهایی برای اندازه‌گیری دی‌اکسید نیتروژن و اوزون موجود در هوا وجود دارد. این کوله روی الیاف توری قرار می‌گیرد که طبق قواره‌ی بدن کبوتر دوخته شده، به طوری که هیچ مزاحمتی برای بال زدن پرنده ایجاد نمی‌کند. این تیم ۱۰ تایی «گشت هوایی کبوترها» (Pigeon Air Patrol) نام دارد.
البته که خود این پرنده‌ها توییت ارسال نمی‌کنند! این‌ها در سطح شهر لندن می‌گردند و اطلاعات مربوط به آلودگی توسط حسگر داخل کوله‌پشتی ثبت می‌شود. این اطلاعات به صفحه‌ی PigeonAir@ در توییتر منتقل شده و به اطلاع سایر کاربران می‌رسد. ضمنا وب‌سایتی هم به اسم Pigeonairpatrol مختص این پروژه طراحی شده که محل هر کبوتر را در لحظه روی نقشه نشان می‌دهد. هر کبوتر به مدت سه روز در این ماموریت شرکت می‌کند.

لندن یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای دنیاست و هرساله ۱۰ هزار نفر در این کلانشهر به علت آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند.

لینک خبر در تارنمای: www.venturebeat.com
کلید واژه ها: آلودگی هوا، کنترل آلودگی هوا با کبوترها، آلودگی هوای شهر لندن، شرکت دیجیتالبی، PoweredByTweets challenge، شبکه اجتماعی توییتر، شرکت طراحی Plume Labs، دی اکسید نیتروژن، Pigeon Air Patro