خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » میزان انتشار کربن توسط انسان در ۶۶ میلیون سال گذشته بی سابقه است

میزان انتشار کربن توسط انسان در ۶۶ میلیون سال گذشته بی سابقه است

انتشار کربن توسط انسان، محیط زیست، زیست بوم، سایت شهروان، شهروانمحققان دانشگاه هاوایی توانستند میزان دی اکسید کربن موجود در جو زمین را در دوره دایناسورها اندازه گیری کنند. بر اساس این تحقیقات، در حال حاضر انسان ها دی اکسید کربن را با سرعت ۱۰ برابر هر رخدادی که در طول ۶۶ میلیون سال گذشته به وقوع پیوسته است، تولید می کنند.

به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس، اولین سوابق آب و هوای کره زمین به دهه ۱۸۵۰ میلادی باز می گردد. محققان برای ارزیابی وضعیت آب و هوا در سال های قبل از آن، حباب های هوا را که در اعماق یخ به دام افتاده اند، مورد بررسی قرار می دهند و با استفاده از این شیوه می توانند آب و هوای زمین را حداکثر تا یک میلیون سال قبل مطالعه کنند. اما برای مطالعه سال های دورتر چاره ای جز بررسی وضعیت شیمیایی رسوبات اعماق اقیانوس ها باقی نمی ماند.
محققان با این شیوه توانستند طول دوره یک رخداد آب و هوایی مهم موسوم به PETM را که در ۵۶ میلیون سال قبل به وقوع پیوسته و عامل بیشترین میزان انتشار دی اکسید کربن در طول ۶۶ میلیون سال گذشته بوده است، اندازه گیری کنند. آنها ترکیبات شیمیایی رسوبات مربوط به آن دوران را تجزیه و تحلیل کردند و با استفاده از این شیوه توانستند سرعت انتشار کربن، گرمایش زمین و مدت زمان وقوع پدیده PETM را که حداقل ۴۰۰۰ سال بوده است، اندازه گیری کنند.
بر اساس این تحقیقات، سرعت انتشار کربن در دوران PETM بسیار کمتر از میزان کنونی انتشار کربن در جو زمین است. در سال ۲۰۱۴ میزان دی اکسیدکربن تولید شده از فعالیت های انسان به رکورد ۳۷ میلیارد تن رسید، در حالی که در دوره PETM دی اکسید کربن منتشر شده در جو زمین حداکثر به ۴ میلیارد تن یعنی یک نهم میزان کنونی آن رسیده است.
با توجه به این که سیستم آب و هوای کره زمین یک سیستم خطی نیست، پیش بینی واکنش این سیستم نسبت به انتشار سریع گاز دی اکسید کربن بسیار دشوار است، به ویژه این که در گذشته پدیده های آب و هوایی با سرعت بسیار کمتری به وقوع می پیوستند و با توجه به حجم عظیم گاز دی اکسید کربن حاصل از فعالیت انسان، اکنون معیار قابل قیاسی از گذشته در دست محققان نیست.
در حال حاضر بسیاری از محققان به دورنمای زمین تا سال ۲۱۰۰ میلادی چشم دارند اما واقعیت این است که انتشار بسیار سریع گاز دی اکسید کربن در جو زمین، آثار بسیار ماندگارتر و طولانی تری بر جای می گذارد. برای مثال اکنون سرعت اسیدی شدن آب اقیانوس ها بسیار بیشتر از دوران PETM است و اثرات آن بر میکروارگانیسم های ساکن در اقیانوس ها قابل پیش بینی نیست.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Geoscience منتشر شده است.

کلید واژه ها: دانشگاه هاوایی، آب و هوای کره زمین، وضعیت آب و هوا، رخداد آب و هوایی، PETM، میزان انتشار دی اکسید کربن، فعالیت های انسان، اسیدی شدن آب اقیانوس ها، میکروارگانیسم های ساکن در اقیانوس ها