خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » پاکسازی آب با کاکتوس‌های صحرایی

پاکسازی آب با کاکتوس‌های صحرایی

ککاکتوس صحرایی، محیط زیست، زیست بوم، سایت شهروان، شهروانکاکتوس‌های صحرایی می‌توانند آب‌های آلوده را برای آشامیدن، آبزی‌پروری و مصارف دیگر تصفیه کنند.

به گزارش سرویس محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، ماهی‌های پرورشی منبع مهمی برای تامین مواد غذایی بشر و سوددهی اقتصادی هستند اما این ماهی‌ها که در این سیستم پرورش داده شدند مزه و طعم ناخوشایند دارند. به همین دلیل محققان معتقدند برای پاکسازی آب آلوده و استفاده از آن در پرورش ماهی‌ها، تهیه آب شرب و مصارف دیگر می‌توان از کاکتوس‌ها بهره برد. آنها برای این منظور از «موسیلاژ» (ترکیب شفاف) داخل گیاه کاکتوس استفاده کردند.

محققان دریافتند جاذبه‌ای بین موسیلاژ کاکتوس و آرسنیک وجود دارد. همچنین موسیلاژ باکتری‌ها، رسوب و آلاینده‌های دیگر را نیز جذب می‌کند. موسیلاژ به دام انداختن این مواد، توده‌های بزرگی را ایجاد می‌کند که شبیه به پشمک است. برای رسوب‌ها این توده‌های بزرگ، حجیم و سنگین هستند که پس از برخورد با موسیلاژها به سرعت تغییر ماهیت داده و ته نشین می‌شوند.

به گزارش شبکه اخبار محیط زیست، این روش بر اساس دانشی قدیمی انجام گرفته مبنی بر این که موسیلاژ برخی از کاکتوس‌های معمولی می‌تواند آب‌ آشامیدنی تصفیه کند.

کلید واژه ها: محیط زیست، زیست بوم، کاکتوس ها صحرایی، آب های آلوده، ماهی های پرورشی، آب شرب، آب آشامیدنی