خانه » تازه ها » کاهش ۸۴ درصدی آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی فارس
کاهش ۸۴ درصدی آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی فارس

کاهش ۸۴ درصدی آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی فارس

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس گفت: با اقدامات برنامه‌ریزی شده و استفاده از توان و ظرفیت‌های مردمی، طی ماه‌های گذشته از سال ۹۴ شاهد کاهش ۸۴ درصدی آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی استان بوده‌ایم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه فارس، مهرزاد بوستانی ظهر پنجشنبه ۱۳ اسفند در آستانه هفته منابع‌طبیعی، در جمع خبرنگاران در شیراز، اظهار کرد: در سال ۹۳ بالغ بر ۹۰۰۰ هکتار از اراضی و عرصه‌های طبیعی فارس دچار حریق شد اما امسال این حجم به ۱۸۰۰ هکتار کاهش یافته است.

وی، ترمیم عرصه‌های طبیعی دچار حریق شده را یکی از اولویت‌های این سازمان برشمرد و گفت: در این راستا نهال و بذرکاری در ۵۰۰ هکتار از عرصه‌های دچار حریق شده استان فارس، در دستور کار قرار دارد.

بوستانی، مقابله با تخریب و تصرف غیرقانونی عرصه‌های طبیعی را از دیگر اقدامات اولویت‌دار این سازمان، عنوان و اضافه کرد: طی سال ۹۴ شاهد کاهش قابل توجه تخریب و تصرف عرصه‌های طبیعی در استان فارس بوده‌ایم و از ۵۴۴ فقره پرونده مربوط به تخریب و تصرف موجود در دستگاه قضایی، برای ۳۶۶ پرونده حکم خلعیت صادر شده است.

او با یادآوری اینکه امسال ۳۹۶ پرونده در این ارتباط تشکیل شده است، گفت: با صدور حکم در خصوص پرونده‌هایی که بعضا مربوط به سنوات گذشته بوده است، ۹۵۵ هکتار از ۱۶۵۰ هکتار اراضی تخریب و تصرف شده، تعیین تکلیف شده است.

بوستان در خصوص اختلاف با اداره کل اوقاف، با تاکید بر وجود تعامل مناسب بین دو دستگاه برای حل مسائل مربوط به اراضی مورد اختلاف، بیان کرد: تاکنون با رای دستگاه قضایی ۳۵۰ هزارهکتار از این اراضی در اختیار منابع طبیعی و ۳۵۵ هکتار در اختیار اوقاف قرار گرفته است.

مدیرکل منابع طبیعی استان فارس همچنین با اشاره به برنامه‌های مورد نظر در ایام پیش‌رو، اظهار کرد: توزیع ۱۰۰ هزار اصله نهال تولید شده در نهالستان‌های منابع طبیعی، کاشت درخت در پارک شهدای منابع طبیعی شیراز، کاشت درخت توسط ۱۰ عروس و داماد و دانش‌آموزان و دانشجویان در اقلید و برگزاری همایش آبخیزداری در شهرستان فسا از برنامه‌های پیش‌بینی شده است. همچنین طرحی را تحت عنوان جایزه کوثر، آماده کرده‌ایم که به‌صورت پیشنهاد در اختیار سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور قرار دهیم. هدف این طرح تجلیل از چهره‌های ملی و بین‌المللی در حوزه آبخیزداری و آبخوان‌داری است.

مدیر کل منابع‌طبیعی استان فاس خاطرنشان کرد: امسال در همایش آبخیزداری که در شهرستان فسا برگزار می‌شود، از چهره ملی و بین‌المللی آبخوان‌داری و آبخیزداری، آقای دکتر کوثر، تجلیل خواهیم کرد.

بوستانی ابراز امیدواری کرد که با همکاری مسئولان سازمان منابع‌طبیعی، طرح جایزه کوثر، در سال‌های‌ آینده به شکل ملی و حتی بین‌المللی برگزار شود.

 

کلید واژه ها: شهروان، محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری، آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی، خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، مهرزاد بوستانی،  هفته منابع‌طبیعی، اراضی و عرصه‌های طبیعی فارس، تخریب و تصرف غیرقانونی، نهالستان‌های منابع طبیعی، کاشت درخت در پارک، همایش آبخیزداری،  طرح جایزه کوثر

جوابی بنویسید