خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » کاهش چشمگیر جنگل‌های ایران در دولت نهم و دهم

کاهش چشمگیر جنگل‌های ایران در دولت نهم و دهم

مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست گفت: از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۲ به دلیل بهره برداری بی‌رویه از جنگل‌ها در ایران سطح جنگل‌ها از ۱۴.۲ میلیون هکتار به ۱۲ میلیون هکتار کاهش یافته است.

کاهش سطح جنگل محیط زیست شهروان2

به گزارش ایسنا، محمد جواد سروش در همایش “روز زمین پاک” با اشاره به اینکه امروز یکی از بزرگترین مشکلات انسان بحران‌های محیط زیست است، اظهار کرد: توسعه شهرنشینی، تغییر کاربری، قطع بی‌رویه درختان به بهانه جاده‌کشی، احداث سدها، خشک شدن تالاب‌ها، انقراض گونه‌های گیاهی و جانوری، بروز پدیده‌هایی چون پدیده گرد و غبار، وقوع طوفان‌ها و سیلاب‌ها و … از جمله دغدغه‌های محیط زیستی عصر حاضر است که بر اثر زندگی‌ شهرنشینی و زیاده خواهی انسان‌ها ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه ۳.۵ تا ۴ میلیون تن زباله به طور روزانه در جهان تولید می‌شود، گفت: سالانه ۵۰۰ میلیون تا یک تریلیون کیسه پلاستیکی در جهان مصرف می‌شود همچنین هر ساله۷.۳ میلیون هکتار جنگل از بین می‌رود و سالیانه یک میلیارد تن کربن به دلیل قطع درختان وارد جو می‌شود.

سروش با اشاره به اینکه از سال ۱۹۶۰ تاکنون یک سوم اراضی زراعی قابل کشت، قابلیت خود را از دست داده‌اند،اظهار کرد: از همین رو ۲۲ آوریل مصادف با ۲ اردیبهشت برای افزایش آگاهی مردم در راستای نگهداری و پاکسازی زمین و رویارویی با تخریب زمین به عنوان روز زمین پاک نامگذاری شده است.

وی با تاکید بر اینکه حال زمین خوب نیست، گفت: ضروری است شیوه مواجهه خود با طبیعت را بهبود ببخشیم و با تکیه بر تکنولوژی پایدار به سمت توسعه شهر سبز حرکت کنیم. روز جهانی زمین پاک به همه افراد به‌خصوص مردمی با فرهنگ ایرانی یادآوری می‌کند که حفظ زمین یک مسئولیت همگانی است و برای حفظ آن نیازمند حمایت دست‌ها و اندیشه‌های همه افراد این کشور هستیم.