خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » کاشت ۳٫۵ میلیون نهال در رده دوم رویارویی با ریزگردها در خوزستان آغاز شد

کاشت ۳٫۵ میلیون نهال در رده دوم رویارویی با ریزگردها در خوزستان آغاز شد

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری خوزستان با اشاره به اتمام مرحله نخست طرح نهالکاری در کانون های گرد و غبار در اطراف اهواز گفت: عملیات تولید ۳٫۵ میلیون اصله نهال برای مرحله دوم این طرح، آغاز شده است.

کاشت نهال خوزستان محیط زیست شهروان

عبدالرضا دانایی در گفت وگو با ایرنا با اشاره به اتمام مرحله نخست عملیات نهالکاری در کانون های ریزگرد در خوزستان افزود: در این مرحله که از بهمن ۹۵ تا پایان فروردین ۹۶ انجام شده، پنج هزار هکتار نهالکاری ظرف ۴۵ روز کاری کشت شده که در نوع خود یک کار بزرگ در کشور به شمار می آید.
وی اضافه کرد: در این مرحله یک میلیون و ۳۰۰ هزار اصله نهال کشت شد که غالب آنها کهور پاکستانی، گز، اکالیپتوس، آتریپلکس و … است که این گیاهان با شرایط منطقه و خشکی و گرما و وضعیت خاک منطقه سازگار است.
دانایی مرحله بعد از کشت را مرحله مهم نگهداری و مراقبت از نهال ها عنوان کرد و گفت: نهال هایی که در این کانون ها کاشته شده به طور متوسط هر ۶ روز باید آبیاری شوند و حدود ۲۵ دور آبیاری برای آنها پیش بینی شده است که تا اواسط آبان ادامه دارد.
به گفته وی در این طرح سه سال کشت نهال و پنج سال مراقبت و نگهداری در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به نگرانی هایی که از بابت تامین آب نهالکاری ها وجود داشت، افزود: با همکاری سازمان آب و برق خوزستان، تا کنون مشکلی برای آبیاری نداشتیم و قرار است آب مورد نیاز برای این طرح در آینده نیز تامین شود.
دانایی همچنین درباره نحوه تخصیص ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار به طرح مقابله با ریزگرد در خوزستان گفت: تا کنون یک سوم این اعتبار پرداخت شده و قرار است مابقی آن در سال جاری تخصیص داده شود.
وی تاکید کرد: برای مرحله دوم نهالکاری در کانون های گرد و غبار در پائیز امسال، ۳٫۵ میلیون نهال پیش بینی شده است که برای تامین آن با اتحادیه تولیدکنندگان نهال در استان تفاهم نامه ای منعقد شده است.
دانایی افزود: بر همین اساس ۲۰ نهالستان در استان عملیات تولید نهال را آغاز کرده اند.
بر اساس این گزارش، خوزستان بیش از ۱۵ سال درگیر ریزگردهاست اما توفان بهمن ۹۳ و بهمن ۹۵ که باعث قطع آب و برق در تعدادی از شهرهای خوزستان شد، مساله گرد و خاک را وارد مرحله جدیدی کرد.
در پی این حادثه، هیات دولت طرح کوتاه مدت و بلندمدت مهار کانون های گرد و غبار در خوزستان را شامل نهالکاری و آبرسانی به کانون های بحرانی مصوب و اجرایی کرد.
بر اساس مطالعات، مساحت کانون های فرسایش بادی و ماسه های روان در خوزستان ۲۸۰ هزار هکتار و وسعت کانون های رُسی ۳۵۰ هزار هکتار است. که کانون های رسی، بحرانی معرفی شده اند. حدود ۴۰ هزار هکتار از این کانون ها در جنوب و شرق اهواز کانون های فوق بحرانی هستند که در اولویت طرح مقابله با ریزگرد قرار دارد و از بهمن پارسال عملیات مهار کانون ها در آنها آغاز شده است.