خانه » تازه ها » نهال کاری ۴هزار هکتاری برای احیای دریاچه ارومیه آغازشد

نهال کاری ۴هزار هکتاری برای احیای دریاچه ارومیه آغازشد

کاشت نهال در کنار دریاچه ارومیه، محیط زیست، زیست بوماجرای طرح بوته کاری و نهال کاری چهارهزار هکتار از اراضی شندآباد شهرستان شبستر در راستای احیای دریاچه ارومیه شروع شد.

به گزارش ایرنا، مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور روز پنجشنبه با کاشت یک بوته دراین منطقه گفت: برای اجرای این طرح ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه می شود.
عباس کارگر اظهارکرد: در مجموع ۲۰ هزار هکتار برای ایجاد پوشش گیاهی و تثبیت خاک دراین منطقه پیش بینی شده است.

وی افزود: ایجاد ۹۸۰ هکتار بوته کاری، ۵۰۰ هکتار نهال کاری، یکهزار و ۳۰۰ هکتار قرق و ۳۰ کیلومتر بادشکن جزو این طرح است.
کارگر با بیان اینکه سه چالش بیابان زایی، کمبود آب و تغییر اقلیم دنیا را تهدید می کند، گفت: خشکی دریاچه ارومیه هم جزو این سه چالش جهانی است.

وی گرد و غبار نمکی را از عمده ترین مشکلات ساکنان حوضه دریاچه ارومیه از جمله شبستر، شندآباد و دیگر مناطق درگیر عنوان کرد و افزود: دولت تدبیر و امید در نظر دارد تا برای کاهش گرد و غبارهای نمکی، پوشش گیاهی منطقه را احیا کند و طرح بوته کاری و آبخیزداری با این رویکرد انجام می شود.
مدیرکل دفتر امور بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرد: طرح بوته کاری که امروز در شندآباد آغاز شد اردیبهشت سال آینده به پایان می رسد.
شندآباد یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی که در ساحل شمالی دریاچه ارومیه در بخش مرکزی شهرستان شبستر واقع شده است.

کلید واژه ها: محیط زیست، گرد و غبار، کاشت نهال، بوته کاری، دریاچه ارومیه، ستاد احیای دریاچه ارومیه، پوشش گیاهی، بیابان زایی، کمبود آب، عباس کارگر