خانه » تازه ها » ۴۸۰ هکتار از بخش غربی دریاچه ارومیه نهال کاری شد

۴۸۰ هکتار از بخش غربی دریاچه ارومیه نهال کاری شد

جبل کندی، محیط زیست، زیست بوم، سایت شهروان، کاشت نهال، درخت، زیست بومکارشناس زیستگاه های آبی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: ۲۵۰ هکتار گیاه قره داغ و ۲۳۰ هکتار نهال گز در بخش غربی دریاچه ارومیه و منطقه ای به نام جبل کندی کاشته شد.

امید بنابی در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: با خشک شدن بخش زیادی از دریاچه ارومیه بخشی در غرب این دریاچه با نام ‘ جبل کندی’ به دلیل دارا بودن شن های روان به منشا گرد و غبار تبدیل شد.
وی اظهار کرد: برای مقابله با بروز توفان های گرد و غبار که حاوی نمک زیادی است، اقدام به مطالعه برای چاره جویی کردیم که بعد از بررسی های انجام شده مقرر شد تا از نهال بومی این منطقه معروف به ‘ قره داغ ‘ و ‘ گز ‘ برای مهار گرد و غبار استفاده شود.
وی ادامه داد: البته تثبیت شن های روان جزو مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه است که اجرای آن به اداره کل منابع طبیعی استان آذربایجان غربی واگذار شده است اما اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی با هدف همکاری اقدام به کاشت نهال قره داغ و گز در وسعت ۴۸۰ هکتار در منطقه جبل کندی کرده است.
کارشناس زیستگاه های آبی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی گفت: البته در برنامه های دولت هست که برای تثبیت شن های روان این پروژه را تا وسعت ۲ هزار هکتار اجرا کند که در مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه عملیات اجرایی تثبیت شن های روان به اداره کل منابع طبیعی استان آذربایجان غربی واگذار شده است.
وی اظهار کرد: البته حدود ۴۵ هکتار را نیز به صورت پایلوت دو نوع مالچ پاشی بیولوژیک انجام دادیم که اکنون دانشگاه تبریز در حال بررسی است تا کیفیت، آثار و ماندگاری این مالچ ها را مشخص و به اداره کل محیط زیست آذربایجان غربی ارسال کند.

دریاچه ارومیه
دریاچه ارومیه، بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور دنیا است. آب این دریاچه بسیار شور است و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.
این دریاچه چند سالی است با بحران خشکی مواجه شده و بیش از ۹۵ درصد آب خود را از دست داده است، اکنون ستاد احیای دریاچه ارومیه با تصویب ۲۶ پیشنهاد در قالب مصوبه ای تلاش می کند این حوضه آبی ارزشمند را نجات دهد.

کلید واژه ها: محیط زیست، حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی، گیاه غره داغ، کاشت نهال، دریاچه ارومیه، نهال گز، جبل کندی، امید بنایی، گرد و غبار، مالچ پاشی، زیست بوم