خانه » تازه ها » کاشت ۵۰۰ نفر نخل درقشم / ایجاد ۳۷ هزار متر مربع فضای سبز در این جزیره

کاشت ۵۰۰ نفر نخل درقشم / ایجاد ۳۷ هزار متر مربع فضای سبز در این جزیره

کاشت درخت در قشم، محیط زیست، زیست بوم، سایت شهروان، شهروانمدیر امور شهری سازمان منطقه آزاد قشم گفت: ۵۰۰ نفر نخل، ۵۸۰ هزار نشاء گل های زینتی و تعداد زیادی درختان مناطق گرمسیری همچون نارگیل در آستانه نوروز ۹۵ در نقاط مختلف این جزیره کاشته شد.

شریف شریفی نژاد روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، اظهارداشت: اجرای این طرح در چارچوب زیباسازی فضای شهری و ارتقاء رضایتمندی گردشگران صورت گرفته و جلوه ای زیبا به بزرگترین جزیره خلیج فارس داده است.
وی اضافه کرد: ۲۰۰ نفر از این نخل ها در مسیر ساحل شرقی شهر قشم، بلوار میدان حافظ تا شهرک سیستان و کمپ ایران زمین و ۳۰۰ نفر نخل در شهرهای درگهان، سوزا و روستای گیاهدان کاشته شده است.
شریفی نژاد با اشاره به گستردگی طرح های زیباسازی فضای سبز جزیره اضافه کرد: مسافران هوایی نیز پس از خروج از سالن فرودگاه بین المللی قشم با منظره زیبایی از فضای سبز شامل ۴۱ نفر نخل و انواع گل های زینتی مواجه می شوند.
وی با بیان اینکه برای نوروز ۹۵ افزون بر ۳۷ هزار متر مربع فضای سبز در این جزیره ایجاد شده است، افزود: در این طرح علاوه بر فضای داخلی شهر، در مسیرهایی همچون فرودگاه تا مرکز شهر قشم و کمپ پارک ها نیز فضای سبز ایجاد شد.
به گفته شریفی نژاد در این مکان ها گل هایی همچون کالانکوا، جعفری، اطلسی ایرانی، کلم زینتی، شمعدانی و همیشه بهار کاشته شده است و آبیاری قطره ای آن با ۱۱ کیلومتر لوله گذاری اصلی و ۴۰ کیلومتر لوله گذاری فرعی انجام می شود.
وی ادامه داد: برای نخستین بار در قشم درختان نارگیل که ویژه مناطق گرمسیری است و از سرسبزی و زیبایی خاص در طول سال برخوردارند نیز در پارک های قشم، درگهان و سوزا کاشته شده است.
جزیره قشم با حدود ۱۱۷ هزار نفر جمعیت و یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع وسعت، شامل ۱۳۵ کیلومتر طول و عرض متوسط ۱۴ کیلومتر در جنوب کشور و در میان آب های نیلگون خلیج فارس واقع شده و به تنهایی از ۲۲ کشور جهان بزرگتر است.
این جزیره با داشتن ظرفیت های مهم در حوزه های مختلف به ویژه گردشگری از جمله نخستین ژئوپارک بین المللی خاورمیانه از امتیاز ویژه در اقتصاد کشور برخوردار است و سالانه پذیرای میلیون ها مسافر و گردشگر داخلی و خارجی است که این جزیره و دیدن بازارها و جاذبه های طبیعی آن را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می کنند.
از طرف دیگر با سرد شدن هوای نقاط مختلف ایران در نیمه دوم سال، این جزیره به دلیل آب و هوای معتدل، پذیرای خیل گردشگر داخلی و خارجی است که اوج این سفرها را می توان در تعطیلات نوروز مشاهده کرد.

کلید واژه ها: محیط زیست، زیست بوم، ژئوپارک بین المللی خاورمیانه، آب های نیلگون خلیج فارس، جزیره قشم، زیبا سازی فضای شهری، خلیج فارس، آبیاری قطره ای، جاذبه های طبیعی