خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » ژاپنی‌ها آماده همکاری با ایران برای مقابله با گرد و غبار

ژاپنی‌ها آماده همکاری با ایران برای مقابله با گرد و غبار

سفیر ژاپن در ایران پدیده گردوغبار را از علاقه‌مندی‌های ژاپن برای همکاری با ایران دانست و از معصومه ابتکار و کارشناسان محیط‌زیست کشورمان خواست تا در سمینارها، کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی که درباره راهکارهای مقابله با گردوغبار برگزار می‌شود، شرکت کنند.
به گزارش سازمان حفاظت محیط‌زیست، معصومه ابتکار در دیدار کوبایاشی و هیأت همراه وی با تأکید بر علاقه‌مندی ایران به گسترش روابط با سایر کشورها به‌ویژه در حوزه محیط‌زیست، همچنین یادآوری اهمیت جهانی محیط‌زیست و تأثیرات جهانی معضلات ناشی از آسیب‌های وارده به محیط‌زیست اظهار داشت: محیط‌زیست موضوعی جهانی است و مرزهای سیاسی شناخته شده میان کشورها نمی‌تواند مانعی برای حل‌وفصل مباحث محیط زیستی و اشتراک تجربیات در این حوزه باشد و ما معتقدیم همه کشورهای جهان برای رفع چالش‌های این حوزه باید با هم همکاری کنند.
او تکنولوژی سبز، تنوع زیستی، تالاب‌ها، مدیریت آب، آموزش، تحقیق و پژوهش، تغییرات آب و هوا، تغییرات جهانی آب و هوایی، حمایت از دریاچه ارومیه، دریای خزر، خلیج‌فارس و اکوسیستم‌ها را ازجمله زمینه‌های مناسب همکاری‌های دو‌جانبه میان ایران و ژاپن دانست و اظهار کرد: ایران آماده گسترش همکاری‌های محیط زیستی در سطح بین‌المللی به‌ویژه با محوریت تبادل تجربیات، دانش و فناوری است.
رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان این‌که رفع تحریم‌ها منجر به ایجاد شرایط اقتصادی جدید برای ایران خواهد شد، ابراز امیدواری کرد این شرایط جدید منتج به ایجاد زمینه‌ها و فرصت‌های نو برای محیط‌زیست ایران در سطح جهانی شود.
معاون رئیس‌جمهوری با یادآوری نقش مهم ایران در محیط‌زیست منطقه به‌خصوص با توجه به استقرار مراکز کنوانسیون‌های رامسر، بازل – استکهلم، همچنین مرکز توسعه علم و فن‌آوری اکو گفت: امیدواریم همکاری‌های مثبت ایران و ژاپن در مرحله جدید بتواند به بسط این همکاری‌ها در منطقه بینجامد و همین امر منجر به استحکام و تأثیر بیشتر نقش ایران در محیط‌زیست منطقه و ارتقای زیست‌محیطی منطقه شود.

کلید واژه ها: پدیده گرد و غبار، محیط زیست، تنوع زیستی، تالاب ها، مدیریت آب، تغییرات آب و هوا،دریاچه ارومیه، دریای خزر، خلیج فارس، اکوسیستم، تکنولوژی سبز

جوابی بنویسید