خانه » تازه ها » تاثیر آلودگی هوا بر افسردگی و بیش فعالی کودکان

تاثیر آلودگی هوا بر افسردگی و بیش فعالی کودکان

آلودگی هوا، کلمبیا، کودکان، محیط زیست، سایت شهروان، شهروان، زیست بوممطالعات جدید محققان دانشگاه کلمبیا نشان می دهد که قرار گرفتن زنان باردار در معرض آلودگی هوا سبب بروز اختلالات بیش فعالی، علایم اضطراب، اختلال افسردگی و عدم تمرکز در کودکان می شود.

به گزارش گروه اخبارعلمی ایرنا، این مطالعه با بررسی نمونه خون جفت ۴۶۲ مادر و کودک و بررسی تغییرات خون همان کودکان تا ۱۱ سالگی، نشان می دهد، قرار گرفتن مادران باردار در معرض هیدروکربن های چندحلقه ای معطر سبب بروز اختلال بیش فعالی، علایم اضطراب، اختلال افسردگی و عدم تمرکز کودکان می شود. هیدروکربن های چند حلقه ای معطر در دود حاصل از وسایل نقلیه موتوری، دود سیگار، دود حاصل از احتراق نفت و زغال سنگ وجود دارد.
این مطالعات نشان می دهد قرار گرفتن مادران در معرض این آلاینده ها، ارتباط مستقیمی با الگوی های رفتاری کودکان دارد و هرقدر مادران بیشتر در معرض این آلاینده ها قرار گیرند، اختلالات رفتاری کودکان بیشتر است. همچنین احتمال زیادی وجود دارد که این کودکان در دوران نوجوانی در فعالیت های پرخطر شرکت کنند. کاهش عملکرد حافظه و مهارت های شناختی ضعیف، از دیگر اثرات آلودگی هوا بر کودکان است.
محققان احتمال می دهند ارتباط آلودگی هوا در دوران بارداری با مهارت های اجتماعی ضعیف در کودکان به دلیل آسیب به مدارهای عصبی کنترل کننده احساسات در کودکان باشد.
کارشناسان به زنان باردار توصیه می کنند در دوران بارداری کمتر از منزل خارج شوند و در صورت امکان به خارج از شهر نقل مکان کنند.نتایج این تحقیقات در نشریه Child Psychology منتشر شده است.

کلید واژه ها: محیط زیست، زیست بوم، آلودگی هوا، زنان باردار، Child Psychology، دود سیگار، احتراق نفت و زغال سنگ، هیدروکربن های چند حلقه ای، پیش فعالی