خانه » تازه ها » پهنه جنگل‌های البرز چه اندازه است؟

پهنه جنگل‌های البرز چه اندازه است؟

رئیس اداره جنگل‌کاری و ‌جنگلداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز گفت: تنها سه درصد مساحت البرز را جنگل تشکیل داده است.

«مجتبی محمدی‌زاده» در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: مساحت البرز بیش از ۵۰۰ هزار هکتار است‌ که تنها سه درصد آن را جنگل تشکیل داده است.

وی ادامه داد: بدون شک وجود ۱۵ هزار هکتار جنگل در مقایسه با وسعت ۵۰۰ هزار هکتاری استان چندان رضایت‌بخش نیست.

رئیس اداره جنگل‌کاری و ‌جنگلداری اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری البرز افزود: با توجه به هم‌جواری البرز با تهران، داشتن جمعیت بالا و کمبود سرانه فضای سبز در استان، ضرورت افزایش جنگل‌کاری و اختصاص اعتبارات بیشتر برای این‌کار ضروری به نظر می‌رسد.

محمدی‌زاده با اشاره به ‌گونه‌های شاخص درخت‌های جنگلی استان گفت: گونه‌های شاخص جنگلی در البرز شامل اُرس(سروکوهی)، زرشک، بنه یا پسته وحشی، داغداغان، توس و … هستند.

این مسئول با تأکید بر اهمیت مشارکت مردم در توسعه جنگل‌ها و فضای سبز استان تصریح کرد: بدون شک توسعه فضای سبز استان بدون مشارکت مردم، به‌خصوص جوامع محلی امکان‌پذیر نیست.

محمدی‌زاده خاطرنشان کرد: بر این اساس اداره جنگل‌کاری و جنگلداری منابع طبیعی استان اقدام به اجرای طرح‌هایی با مشارکت جوامع محلی‌ کرده است.

وی افزود: در این طرح‌ها از ظرفیت‌های مردمی برای ‌کاشت‎ گونه‌های جنگلی‌ درختی و درختچه‌ای در اراضی ملی‌ای که دارای قابلیت مناسب از نظر منابع آب، خاک، اقلیم و پوشش گیاهی هستند، ‌استفاده می‌شود.

رئیس اداره جنگل‌کاری و جنگلداری اداره کل منابع طبیعی البرز یادآور شد: جنگل‌کاری با مشارکت مردم باعث افزایش سرانه فضای سبز استان و ارتقای تنوع‌ گونه‌های جنگلی برای رسیدن به توسعه پایدار، کاهش روان‌آب‌ها و جلوگیری از سیلاب‌ها و حفاظت از خاک می‌شود.