خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » پذیرش برنامه گردانش فراگیر تالاب چغاخور درانتظار شورای برنامه ریزی استان

پذیرش برنامه گردانش فراگیر تالاب چغاخور درانتظار شورای برنامه ریزی استان

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: تدوین برنامه مدیریت جامع تالاب چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری به پایان رسیده و اکنون منتظر تصویب نهایی در شورای برنامه ریزی توسعه استان است.

تالاب چغاخور محیط زیست شهروان

ابوالفضل آبشت در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا افزود: برنامه مدیریت جامع تالاب چغاخور تهیه و در چندین رفت و برگشت میان سازمان حفاظت محیط زیست و ادارات مرتبط استانی ایرادات آن برطرف شد.
وی اظهار کرد: مدیرکل محیط زیست استان چهارمحال و بختیاری قول داده است در اولین جلسه شورای برنامه ریزی استان این برنامه را به تصویب برساند.
آبشت درباره وضعیت تالاب چغاخور گفت: در شرایط کنونی وضعیت تالاب از لحاظ آبدار بودن مناسب است و چون اولین تالابی است که سیستم پایش آنلاین در آن نصب شده از این رو شاخص هایی مانند دما، اکسیژن محلول در آب و ارتفاع به طور مداوم و آنلاین پایش می شود.
وی اظهار کرد: در واقع یکی از مشکلات اصلی این تالاب بر خلاف دیگر تالاب ها که آب است ، آلودگی زه آبهای کشاورزی است، ورود زه آبهای کشاورزی که حاوی فسفات و نیترات است به مرور تالاب را با مشکل مواجه می کند.
مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: به مرور با ورود زه آبهای کشاورزی به تالاب شاهد بالا رفتن مواد غذایی و در نتیجه شکوفایی جلبکی در تالاب خواهیم شد.
وی اظهار کرد: هر تالابی به طور طبیعی یک توان خودپالایی دارد اما اگر فشار آلودگی به بستر آن بیش از این توان طبیعی با اکولوژیکی باشد به مرور مشکلاتی ایجاد خواهد شد.
به گفته وی ورود فاضلاب به تالاب نیز یکی دیگر از مشکلات این حوضه آبی است.
*** تالاب چغاخور
چغاخور تالابی در شهرستان بروجن در استان چهارمحال بختیاری است.
تالاب بین‌المللی و زیبای چغاخور با مساحتی حدود ۲۳۰۰ هکتار در دامنه ارتفاعات برآفتاب و کلار در نزدیکی شهر بلداجی واقع شده، این تالاب در مسیر جاده شهرکرد – خوزستان قرار گرفته و از شهر کرد ۶۵ کیلومتر فاصله دارد.
فضای وسیع، هوای مطبوع، چشم‌ اندازهای زیبا و وجود انواع پرندگان مهاجر و بومی همراه آداب و رسوم اصیل بختیاری‌ها، این تالاب را در ردیف یکی از کانون‌ های مهم جذب گردشگری در استان چهارمحال بختیاری قرار داده ‌است.
دهکده سیاحتی چغاخور از طرح‌های گردشگری این تالاب است که در فضایی به وسعت ۲۰ هکتار از زمین های حاشیه تالاب سد چغاخور در استان چهارمحال و بختیاری اجرا است.