خانه » تازه ها » پخش ۱۳۵ هزار نهال فندق در «نمین»

پخش ۱۳۵ هزار نهال فندق در «نمین»

فرماندار نمین گفت: از پخش ۱۳۵ هزار نهال فندق و ۴۰۰۰ نهال صنوبر در میان مردم برای توسعه جنگل و ایجاد فضای سبز بیشتر در شهرستان خبر داد.

به گزارش ایسنا، «فرهاد عبدالعلی‌پور» در جلسه پاکسازی جنگل‌ها که با حضور اعضای انجمن دیده‌بان طبیعت سبز برگزار شد با بیان این مطلب که با بخشنامه و امور قهری و خشک قانونی نمی‌توان مردم را به عرصه حراست و حفاظت از ترغیب کرد، گفت: فرهنگسازی اجتماعی و آموزش عمومی راه‌هایی هستند که می‌توان به وسیله آن‌ها مردم را نسبت به اهمیت حفاظت از محیط زیست خصوصاً جنگل‌ها حساس کرد.

فرماندار نمین ارائه آموزش‌های اصولی به ساکنان روستاهای اطراف جنگل‌ها را حرکتی مهم در راستای حفظ جنگل‌ها دانست و افزود: با این روش می‌توان روز به روز شاهد کاهش زباله‌ها هم‌چنین مخاطرات انسانی در دامنه جنگل‌ها بود.

وی با اشاره به این‌که  قطع درختان و قاچاق چوب برای مصارف سوختی از جمله خطرات شایع انسانی برای جنگل‌ها به حساب می‌آید، تصریح کرد: توسعه روستایی و رساندن امکانات مناسب به روستاها از جمله گازرسانی می‌تواند بروز این پدیده‌ها در جنگل‌ها را کاهش دهد.

عبدالعلی‌پور ورود سازمان‌های مردم نهاد به عرصه حفاظت از محیط‌زیست و جنگل‌ها را اقدامی مهم و قابل تحسین برشمرد و خاطرنشان کرد: حضور سازمان‌های مردم نهاد در این عرصه یک حرکت و اراده اجتماعی و مردمی مستمر را به وجود می‌آورد.

وی اصلاح الگوی مصرف چوب، توسعه زراعت چوب، تغییر و اصلاح برنامه تجاری بهره‌برداری از جنگل‌ها را از برنامه‌های موثر در کاهش تخریب جنگل‌ها دانست و تصریح کرد: اهالی هر منطقه می‌توانند بهترین نقش را در حفاظت از جنگل‌ها و مراتع داشته باشند.

فرماندار نمین در ادامه از  پخش ۱۳۵ هزار نهال فندق و ۴۰۰۰ نهال صنوبر در میان مردم برای توسعه جنگل و ایجاد فضای سبز بیشتر در شهرستان خبر داد.