خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » پابرجا کردن شن‌های روان در ۱۵ هزار هکتار از زمین ها بیابانی سرخه

پابرجا کردن شن‌های روان در ۱۵ هزار هکتار از زمین ها بیابانی سرخه

فرماندار شهرستان سرخه از مدیریت مناطق بیابانی و تثبیت شن‌های روان در ۱۵ هزار هکتار از اراضی بیابانی سرخه خبر داد.

تثبیت خاک سرخه محیط زیست شهروان

‌به گزارش ایسنا‌، علی‌محمد مویدی‌زاده با اشاره به اینکه تا‌کنون پروژه‌های بسیار‌ خوبی در زمینه مدیریت مناطق بیابانی در این شهرستان صورت گرفته است، اظهار کرد: تثبیت شن‌های روان یکی از راه‌های جلوگیری از ایجاد ریز‌گردهاست‌.

وی بر لزوم گسترش و همچنین توسعه‌ پروژه های منابع طبیعی در این شهرستان تاکید کرد و افزود: شن‌های روان به زیرساخت‌های مختلف و از جمله ریل‌ها، قنات‌ها، زمین‌های کشاورزی و… آسیب خواهد رساند.

فرماندار شهرستان سرخه به نقش تاغ‌زارها در مناطق بیابانی اشاره و تصریح کرد: درختان تاغ به دلیل مقاومت بسیار بالا در برابر باد و طوفان‌های شدید و همچنین حرارت بالای بیابانی و عدم نیاز به آب‌ در تثبیت شن‌های روان و جلوگیری از ریزگردها بسیار موثر خواهند بود‌.

وی گفت: طرح مدیریت مناطق بیابانی و تثبیت شن‌های روان شهرستان سرخه در راستای جلوگیری از ایجاد ریزگردها و همچنین مشکلات زیست محیطی به مساحت ۱۵ هزار هکتار در سال‌های گذشته برنامه‌ریزی و تدوین شده که تاکنون ۱۰ هزار هکتار آن به ثمر نشسته است‌.

مویدی‌زاده تصریح کرد: تثبیت شن‌های روان و بیابان‌زدایی علاوه بر اینکه از مشکلات زیست محیطی و ایجاد ریز گردها جلوگیری می‌‌کند، در  راستای ایجاد مناظر طبیعی، پارک‌های جنگلی و منطقه گردشگری جهت جذب توریست و همچنین سرمایه گذاران اقتصادی بسیار تاثیرگذار خواهد بود‌.

وی اضافه کرد: در همین راستا در صورت تامین اعتبارات لازم و برنامه ریزی‌های مدون کاشت نهال تاغ در ۵ هزار هکتار باقیمانده نیز طی چند سال آینده انجام خواهد شد.