خانه » تازه ها » وقوع سالی ۱۵ هزار حریق در مراتع و جنگل‌های کشور
وقوع سالی ۱۵ هزار حریق در مراتع و جنگل‌های کشور

وقوع سالی ۱۵ هزار حریق در مراتع و جنگل‌های کشور

‌فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور از افزایش تعداد آتش‌سوزی‌ها در مناطق جنگلی ایران خبر داد و گفت: با وجود این افزایش، به‌دلیل تجهیز دستگاه‌های ذی‌ربط، افزایش آموزش‌ها، خرید تجهیزات مدرن و تجهیز جوامع حاشیه جنگل‌ها، سطح آتش‌سوزی‌ها در سال‌جاری کاهش داشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه سمنان، سرهنگ قاسم سبزعلی امروز در حاشیه آیین تودیع و معارفه فرمانده یگان حفاظت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از سهل‌انگاری، نداشتن اطلاعات کافی از منطقه و منافع شخصی به عنوان مهم‌ترین عوامل انسانی موثر در آتش‌سوزی‌ها یاد کرد و افزود: عامل پنج درصد از آتش‌سوزی مراتع کشور خشکسالی ناشی از شرایط اقلیم، نوع پوشش گیاهی و قرار داشتن ایران در کمربند خشک و نیمه خشک است.

وی با بیان اینکه سالانه در کشور شاهد ۱۵ هزار فقره حریق در منابع‌طبیعی هستیم، اظهار کرد: از این مقدار ۲۰ درصد از آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های طبیعی، حدود ۵۰ درصد در مراتع و ۳۰ درصد در اراضی جنگلی و جنگل‌های دست کاشت رخ می دهد.

سبزعلی تصریح کرد: در سال ۹۴ با همکاری سازمان ستاد کل نیروهای مسلح، ۲۰۰ دستگاه خودرو آتش‌نشان و ۲۷ هزار دستگاه آتش خاموش‌کن و تجهیزات انفرادی مانند لباس، دستکش و آتشکوب برای سازمان‌ها و تشکل‌های مردم نهاد، به منظور جلوگیری از افزایش آتش سوزی‌ها خریداری شده است.

وی با بیان آنکه میزان آتش‌سوزی جنگل و مراتع در کشور در سال ۹۴ نسبت به سال گذشته افزایش داشته است، تصریح کرد: سطح آتش‌سوزی‌ها و میزان خسارت‌ها، با خرید دستگاه‌های پیشرفته مهار آتش، کاهش داشته است.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها گفت : عامل ۹۵ درصد از آتش‌سوزی‌ها در جنگل و مراتع کشور ، انسان است.

سبزعلی سهل انگاری و بی توجهی را مهم ترین دلیل چالش ساز عوامل انسانی در آتش سوزی‌ها برشمرد و گفت: بخش زیادی از درختان کشور که از نظر ریالی قابل ارزش‌گذاری نیستند، با قدمت چندصد ساله، نابود می‌شود.

وی بیان کرد: علاوه بر ضررهای مالی، نابودی و تخریب محیط زیست در کشور، باعث از بین رفتن خاک، هوا و ایجاد پدیده گرد و غبار نیز می‌شود.

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه در سطح کلان دو محور اصلی برای کاهش عوامل مخرب در دستورکار قرار دارد، گفت: یکی از عوامل بهره‌گیری از مشارکت مردمی و تشکل‌های محلی و دیگری، افزایش پایگاه‌ها به منظور پیشگیری از آتش‌سوزی منابع طبیعی در همه نقاط کشور، با نگاه بهرمندی اقتصادی است.

وی اضافه کرد: همکاری با بخش‌هایی مانند ستاد کل نیروهای مسلح، سپاه پاسداران، ارتش و هلال احمر که بتوان از امکانات آن‌ها برای مهار آتش‌سوزی‌ها بهره گرفت، فرهنگ سازی در مردم و جوامعی که در حاشیه جنگل‌ها زندگی می‌کنند، می‌تواند در کاهش آتش سوزی‌ها موثر باشد.

سبزعلی گفت: شناسایی و کاشت نهال در کانون‌های بحران که از لحاظ پوشش درختی در وضعیت نامساعدی قرار دارند، می‌تواند مانع از بیابانی شدن و خشکسالی و افزایش گرد و غبار شود.

کلید واژه ها: آتش سوزی در جنگل، محیط زیست، قاسم سبزعلی، سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری، عوامل انسانی، پدیده گرد و غبار، کاشت نهال، بیابان زدایی، خشکسالی، گرد و غبار، زیست بوم

جوابی بنویسید