خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » وزیرمحیط زیست رومانی: علاقه مند به تقویت همکاری با ایران هستیم

وزیرمحیط زیست رومانی: علاقه مند به تقویت همکاری با ایران هستیم

وزیرمحیط زیست، آب و جنگل های رومانی گفت:ایران به عنوان ستونی مستحکم در منطقه از غنای بسیار زیاد تنوع زیستی، فرهنگی و ذخایر طبیعی برخوردار است و از این رو علاقه مند به تقویت همکاری با ایران در زمینه های مختلف از جمله محیط زیست هستیم.

%d8%a7%db%8c%d8%b1%d8%a7%d9%86-%d8%b1%d9%88%d9%85%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86

به گزارش ایرنا، ‘کریستیانا پاشکا بالمر ‘ وزیر محیط زیست، آب و جنگل های رومانی روز شنبه در مراسم امضای تفاهم نامه همکاری میان دو کشور در سازمان حفاظت محیط زیست با تشکر از دعوت ابتکار از وی اظهار کرد: برای اولین بار یادداشت تفاهم نامه همکاری زیست محیطی میان ایران و رومانی به امضا رسید.
وی ضمن تاکید بر اینکه این تفاهم نامه می تواند به توسعه زمینه های همکاری بین بخشی و فرابخشی محیط زیستی میان دو کشور و مباحث مشترک محیط زیست و توسعه پایدار منتهی شود، گفت: این یادداشت تفاهم، زمینه ساز همکاری نزدیک تر دو کشور در زمینه های مختلف محیط زیستی همچون آلودگی هوا، جنگل ها، تنوع زیستی، حفاظت از حیات وحش، گردشگری پایدار، اقتصاد سبز و اقتصاد مدور است.
بالمر ادامه داد: گام های بعدی برای ارتقاء بهره گیری بیشتر از مفاد این تفاهم نامه، برقرار کردن تماس مستقیم میان سازمان حفاظت محیط زیست ایران و وزارت محیط زیست، آب و جنگل های رومانی است تا بتوانیم از ابتکار عمل و همکاری بیشتر در این زمینه بهره مند شویم.
وی گفت: این یادداشت تفاهم عملا زمینه ساز آغاز همکاری های کلیدی در زمینه مدیریت منابع آب، جنگل ها، تنوع زیستی، حفاظت از حیات وحش ، طبیعت گردی و اقتصاد سبز است.
بالمر ادامه داد: در رومانی جنگل ها به عنوان یک ذخیره ارزشمند ملی قلمداد می شوند بنابراین با توجه به اهمیت موضوع، حفاظت از آن در قانون امنیت ملی کشور آمده است.
وزیر محیط زیست، آب و جنگل های رومانی گفت: ۲۷ درصد از گستره کشور رومانی یعنی ۶٫۹ میلیون هکتار از این کشور پوشش جنگلی است و حدود ۸۰ سال است که جنگل های این کشور به صورت سنتی و پیشرفته مدیریت می شوند و مدارس و دانشگاه های زیادی در این زمینه فعالیت می کنند که مایل به تبادل تجربه در این زمینه با ایران هستیم.
وی افزود: همچنین در زمینه مدیریت منابع آب و حوضه های رودخانه ای سالها است که در رومانی فعالیت می شود بنابراین یکی از مفاد تفاهم نامه همکاری ایران و رومانی تبادل تجربیات در این زمینه است، همچنین علاقه مند هستیم دو کشور تا تاکید بر کاهش مخاطرات سیلاب ها با کمبود و نبود آب و خشکسالی مقابله کنند و تجربیات خود را به اشتراک بگذارند.
بالمر با اشاره به اینکه رومانی در زمینه تنوع زیستی و حفاظت از حیات وحش تجربه های خوبی دارد گفت: ۲۳ درصد مساحت این کشور جزو مناطق حفاظت شده در پارک است، در واقع بیش از هزار و ۵۰۰ منطقه را در اختیار دارد که حفاظت از آنها با تاکید بر حفظ سرمایه غنی طبیعت و توسعه سبز صورت می گیرد.
وی اظهار کرد: در این راستا رومانی یک سند راهبردی برای توسعه طبیعت گردی با محوریت همکاری جوامع محلی و سنن ملی برای حفاظت از طبیعت تهیه کرده است .
وی تاکید کرد: وزارت محیط زیست آب و جنگل های رومانی بسیار مشتاق است برای توسعه و بسط همکاری های سودمند با ایران در زمینه های مختلف مورد علاقه دو طرف توافق و همکاری کند و براین اساس توافق کردیم کارگروه مشترکی ایجاد شود که اولین نشست آن در ماه های آینده برگزار می شود و قرار است همکاری های دوجانبه از طریق یک برنامه عمل زیست محیطی محقق شود.
وزیر محیط زیست، آب و جنگل های رومانی تاکید کرد: مطمئن هستیم این همکاری می تواند به صلح ، پایداری و شکوفایی در منطقه منجر شود.
وی در ادامه با اشاره به برخی چالش های زیست محیطی کشور رومانی مانند فرسایش خاک گفت: با چالش هایی مانند فرسایش خاک مواجه هستیم، گرچه منابع آبی زیادی در رومانی در اختیار داریم اما با یک بارش شدید در مدت حدود نیم ساعت سیلاب جاری می شود که این موجب جابجایی و فرسایش خاک می شود.
بالمر افزود: در رومانی با جنگل تراشی مواجه هستیم که این مساله فرسایش خاک را بیشتر می کند و یکی از چالش های جدی ما است، در تلاشیم با جنگلکاری و ایجاد زیرساخت های اصولی فرسایش خاک رابه حداقل برسانیم.
وی گفت: علاوه بر اینکه در خشکی با فرسایش مواجه هستیم در خط ساحلی نیز این مشکل را داریم، ۶۰ کیلومتر طول ساحل رومانی با دریای سیاه است که همواره در معرض تخریب و فرسایش خاک قرار دارد.