خانه » تازه ها » وزارت بهداشت به عنوان ناظر به پسماندها نگاه کند

وزارت بهداشت به عنوان ناظر به پسماندها نگاه کند

رییس اداره محیط زیست شهر تهران از وزارت بهداشت خواست که به عنوان ناظر به موضوع پسماندهای بیمارستانی نگاه کند، نه اینکه خود را مدافع بخش های درمانی بداند.

%d9%be%d8%b3%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%af-%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1%d8%b3%d8%aa%d8%a7%d9%86%db%8c-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86

به گزارش ایسنا، محمد حسین بازگیر در یک مناظره رادیویی که  با حضور دکتر معین الدین شریفانی مدیر سابق برنامه ریزی استراتژیک و ارزیابی عملکرد سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت برگزار شد، مطرح کردن این موضوع که پسماندهای تولید شده آلوده هستند یا خیر را مانع از پیشروی و رسیدن به توافق دانست.

وی اظهار کرد: یک تخت بیمارستانی به صورت معمولی آلودگی زیادی تولید نمی کند و نهایتا دو کیلو پسماند را در شبانه روز تولید می کند که عددی در برابر درآمدهای یک تخت بیمارستانی نیست. توقع ما از همکاران‌مان در وزارت بهداشت و درمان این است که تنها به عنوان ناظر به موضوع نگاه کند نه اینکه خود را مدافع بخش های درمانی بداند.

معین الدین شریفانی مدیر سابق برنامه ریزی استراتژیک و ارزیابی عملکرد سازمان بهداشت و درمان صنعت نفت نیز در سخنانی عنوان کرد: باید  تولیدکنندگان پسماند را مکلف به رعایت قانون کنیم.

وی با بیان اینکه متاسفانه در سطح کشور موضوع مدیریت بیمارستان نیز مانند بسیاری از مدیریت های دیگر کمتر به صورت علمی مورد توجه قرار گرفته است، گفت: بر اساس یکی از تحقیقاتی که انجام داده ایم، بیمارستان هایی که مدیرانشان نگاه علمی‌تری به مدیریت بیمارستان  دارند، شرایطی را فراهم کردند که نحوه دفع زباله های بیمارستانی و نحوه تفکیک‌شان در بخش‌ها را بهتر انجام می دهند.

شریفانی با بیان اینکه مدیر بیمارستان می‌تواند نقش‌های متعددی داشته باشد، اظهار کرد: از همه مهم‌تر نقش اهمیت‌گذاری بر این موضوع تفکیک زباله‌های بیمارستانی و بی‌خطر کردن آنها است. نقش دیگری که می‌توان برای مدیران بیمارستان عنوان کرد، تامین نیروی انسانی مورد نیاز و آموزش علمی که این نیروها نیاز دارند، است.