خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » وابستگی معیشت بیش از یک میلیارد خانواده در دنیا به تالاب­ها

وابستگی معیشت بیش از یک میلیارد خانواده در دنیا به تالاب­ها

shahrvan-2.1.2016-شهروان2مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران در آستانه روز جهانی تالاب ها با اشاره به اینکه موضوع اصلی در نظر گرفته شده برای روز جهانی تالاب ها’ تالاب ها و معیشت پایدار’ است گفت: معیشت بیش از یک میلیارد خانواده در دنیا به این حوضه های آبی وابسته است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، محسن سلیمانی روزبهانی از این اکوسیستم های ارزشمند به عنوان منبعی برای تامین معیشت پایدار نام برد و آنها را برای سلامت و رفاه جوامع بشری ضروری دانست.
وی با اشاره به آمار و اطلاعات ارایه شده از سوی دبیرخانه کنوانسیون رامسر افزود: تالاب ها علاوه بر آن که آب شیرین و منابع غذایی برای ما فراهم می کنند، تنوع زیستی را پایدار ساخته، سیلابها را کنترل و دی اکسید کربن را ذخیره می کنند، در سطح جهانی به عنوان یکی از فضاهای ایجاد معیشت پایدار برای جوامع محلی نیز محسوب می شوند.
به گفته سلیمانی؛ به این ترتیب که معیشت تقریبا یک میلیارد خانوار در آسیا، آفریقا و آمریکا به کشت برنج و زندگی بیش از ۶۶۰ میلیون نفر به ماهیگیری و آبزی پروری وابسته است.
وی تصریح کرد: بر اساس تخمین های موجود نیمی از گردشگران بین المللی، به دنبال فضای آرام حاشیه تالاب ها، به ویژه مناطق ساحلی، برای کسب آرامش هستند که ایجاد کننده ۲۶۶ میلیون فرصت شغلی است.
سلیمانی با بیان اینکه سه رکن اصلی برای ایجاد معیشت پایدار است، گفت: استفاده از رویکرد مردم محور برای شناسایی نیازها، فراهم ساختن منابع گوناگون سرمایه ای و تعیین کسانی که می توانند سرمایه فراهم کنند (از جمله نقش آفرینان کلیدی مانند دولت، موسسات، تشکلهای غیردولتی و جوامع محلی) را این سه رکن دانست.
مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران با اشاره به روز جهانی تالاب ها افزود: مراسم روز جهانی تالاب ها هر ساله در روز ۱۳ بهمن ماه، مصادف با دوم فوریه، برگزار می شود، همزمان با برگزاری این مراسم افراد منتخبی که در حوزه فعالیت های اجرایی، علمی – پژوهشی و مشارکت مردمی در زمینه تالاب ها اقدامات شایسته ای را انجام داده اند، تحت عنوان ‘ قهرمان تالاب’ معرفی شده و از آنان تقدیر می شود.

کلید واژه ها: تالابها، روز جهانی تالاب ها، تالاب و معیشت پایدار، محسن سلیمانی روزبهانی، اکوسیستم، رامسر، آب شیرین، مناطق ساحلی

جوابی بنویسید