خانه » تازه ها » هفت هکتار از درختان توسکستان شهرستان شاهرود در آتش سوخت

هفت هکتار از درختان توسکستان شهرستان شاهرود در آتش سوخت

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از وقوع یک آتش‌سوزی در مناطق جنگلی و مرتعی شاهرود خبر داد.

علی‌نقی حیدریان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: در این حادثه آتش‌سوزی حدود هفت هکتار از عرصه‌های جنگلی و مرتعی منطقه توسکستان در شرق شهرستان شاهرود دچار حریق شده است.

وی از مهار این آتش‌سوزی خبر داد و افزود: خوشبختانه با آموزش‌هایی که در یکی دو سال اخیر داده شده و مردم جوامع محلی و خصوصا حاشیه‌نشینان مناطق جنگلی و دهیاری‌ها به وسائل اطفای حریق مجهز شدند، از حجم آتش‌سوزی‌ها در مناطق جنگلی و مرتعی کاسته شده است.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با بیان اینکه آتش‌سوزی صبح امروز در منطقه چال‌چالیان توسکستان رخ داده افزود: متاسفانه در جریان این آتش‌سوزی تقریبا بخشی از پوشش گیاهی، مراتع و درختان که عمدتا از گونه سوزنی برگ اورس، زرشک و درختچه‌های دیگر بوده در گستره‌ای تقریبا هفت هکتاری در آتش سوخه است.

وی با اشاره به اعزام به موقع نیروهای منابع‌طبیعی و حضور مردم محلی گفت: این آتش‌سوزی ظرف سه ساعت مهار و آتش کاملا خاموش شده است.

حیدریان از وقوع ۲۹ مورد آتش‌سوزی در سال‌جاری خبر داد و افزود: اکثر آتش‌سوزی‌های امسال این استان در مناطق جنگلی و مرتعی شهرستان شاهرود به وقوع پیوسته و یکی دو مورد نیز در شهرستان مهدیشهر به وقوع پیوسته است.

وی از وقوع خشکسالی‌، خشکی پوشش گیاهی و مرتعی به عنوان عوامل موثر در تسریع در آتش‌سوزی‌ها در این شهرستان نام برد و تصریح کرد: متاسفانه گردشگران کمتر به موارد ایمنی توجه می‌کنند و در بسیاری موارد باقی‌مانده آتش این خانواده‌ها سبب آتش‌سوزی و خسارت به منابع طبیعی می‌شود.

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در پاسخ به پرسشی در خصوص عامل یا عوامل موثر در این آتش‌سوزی به ایسنا گفت: دلیل آتش‌سوزی هنوز مشخص نیست و کارشناسان منابع طبیعی در حال بررسی این مورد هستند.