خانه » تازه ها » هشت میلیون هکتار از اراضی کشور در کانون بحران است

هشت میلیون هکتار از اراضی کشور در کانون بحران است

خطر نابودی اراضی کشور، محیط زیست، سایت شهروان، شهروان، زیست بوم  .معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بدلیل تغییر اقلیم حدود ۷ الی ۸ میلیون هکتار از اراضی کشور در کانون بحران و تهدید بیابانی شدن قرار دارد.

مسعود منصور در سفر یک روزه به استان قزوین در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: وضعیت محیط زیستی کشور به گونه ای است که در برخی موارد نگران کننده است و در شرایط کنونی ریزگردها به تهران هم رسیده است و از طرفی هم با بحران آب، فرونشست زمین و سیلاب ها روبرو هستیم.

وی افزود: مشکلات ایجاد شده در محیط زیست محصول بی توجهی ها و آسیب هایی است که نسبت به منابع طبیعی روا داشته ایم و امروز باید خسارات آن را پرداخت کنیم.

منصور تصریح کرد: این مسائل به هر طریق اعم از تغییرات اقلیمی، کاهش جنگل ها اتفاق افتاده است که در همه اینها انسان عامل تخریب محیط زیست است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر وجود تعامل میان دولت مردان مبتنی بر تحقق بیانات مقام معظم رهبری در خصوص محیط زیست گفت: امروزه توجه نسبت به مسئله منابع طبیعی بیشتر شده اما این عقب افتادگی که از چند سال قبل گریبان ما را گرفته بی توجهی به منابع طبیعی و محیط زیت ات که در سالهای گذشته مغفول مانده است.

وی اضافه کرد : در مورد زمین خواری هم با توجه به بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با فعالان محیط زیست تمهیداتی را برای جلوگیری از تخریب اندیشیده ایم که امیدواریم عملیاتی شود.

منصور در خصوص وضعیت تهدید و آسیب دیدگی اراضی کشاورزی اظهارداشت: شرایط محیط زیستی کشور به گونه ای است که خیلی نیاز به تجزیه و تحلیل ندارد و می تواتن دریافت که دربرخی جاها نیازمند برنامه ریزی و تدبیر هستیم.

وی گفت: در ابتدای سال محورهایی را طراحی کردیم تا عملکرد بهتری نسبت به سال های قبل داشته باشیم که طرح موسوم به «یک بزرگتر از چهار» است که باید در یک سال بیش از ۴ سال گذشته تلاش کنیم.

خطر نابودی اراضی کشور، محیط زیست، سایت شهروان، شهروان، زیست بومتوسعه سوخت خورشیدی/ جلوگیری از قطع ۵۵ هزار اصله درخت

منصور اضافه کرد: کاداستر اراضی ملی یکی از محورهای اصلی کار است که نقش زیادی در جلوگیری از جعل اسناد و تصرف اراضی طبیعی دارد و از طرفی هم برای مناطقی که به منظور تهیه سوخت درخت قطع می کنند تهیه سوخت با شیوه های نو را جایگزین می کنیم.

وی یادآورشد: سعی کرده ایم در این مناطق اقدامات انگیزشی انجام دهیم تا مردم نسبت به تهیه آبگرمکن های خورشیدی مبادرت کنند تا آلودگی کمتر شود و با این اقدامات از قطع ۵۵ هزار درخت جلوگیری شده است.

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهارداشت: بحث حفاظت مشارکتی هم از دیگر محورهای است و حفاظت عرصه های منابع طبیعی را با کمک مکانیسم ها و روابطی که با مردم  محلی برقرار کردیم به خود آنها واگذار کردیم که تاکنون ۳ میلیون هکتار اراضی را واگذار کرده ایم که این رقم تا پایان سال به ۵ میلیون هکتار هم قابل افزایش است.

منصوری به کمربند بحرانی اشاره کرد و گفت: در اراضی ملی و غیر ملی مهم کمربندی را طراحی کنیم که مرز اراضی ملی و غیر ملی باشد که ما این مرز را به شکل سبز در نظر داریم یعنی مرز اخیر با نهال های سبز عینیت داشته باشد که تا الان حدود هزار و هشتصد کیلومتر کمربند حفاظتی ایجاد شده است.

وی درپاسخ به این سوال که چند درصد زمین های تصرف شده غیرمجاز بازپس گیری شده است اظهارداشت: این پدیده باید درقوانین کیفری و جزایی جرم انگاری شود ما هم هر سال مواردی را که منجر به تشکیل پرونده در مورد تصرف اراضی تشکیل می شود بررسی و ارزیابی می کنیم.

منصوری یادآورشد: حدود ۶ الی ۷ هزار فقره پرونده در این زمینه تشکیل شده که در این زمینه به دلیل متغیر بودن آمارها امسال باید تصمیمات اساسی توسط قوه قضاییه در این باره گرفته شود مثلا در سال جاری در مورد خیلی از تصرفات که حدود ۲۰ هزار هکتار بود خلع ید صورت گرفت.

معاون حفاظت از منابع طبیعی، جنگل ها و مراتع در رابطه با بیابانی شدن اراضی ملی اظهارداشت: البته در این باره تقسیم وظایف شده که مربوط به معاونت ما نیست اما کشور بدلیل تغییر اقلیم در معرض بیابانی شدن شدید قرار دارد.

وی بیان کرد: حدود ۷ الی ۸ میلیون هکتار کانون بحرانی در کشور داریم که نگران کننده است و باید برای جلوگیری از روند بیابانی شدن برنامه ریزی کنیم.

خطر نابودی اراضی کشور، محیط زیست، سایت شهروان، شهروان، زیست بوم .هزار هکتار از اراضی استان قزوین در معرض بیابانی شدن

منصور تصریح کرد: اقدامات بسیاری را انجام داده ایم تا از گسترش بیابانها جلویگری کنیم که در این راستا از جمله در  استان قزوین که حدود ۹۰ هزار هکتار از اراضی این استان در معرض بیابانی شدن است برنامه های در دست اجراست تا بتوانیم از این وضعیت خارج شویمو جلوی بیابانی شدن را بگیریم.

منصوری گفت : به طور کلی تمام اراضی و جنگل های ما در معرض نابودی است که  برای جلوگیری از روند کنونی آن نیازمند تلاش مضاعف و همتی ملی هستیم.

وی گفت: رویکرد اساسی ما مشارکت همه مردم در برنامه هاست و در بحث اراضی و حوزه های آبخیز باید همه دستگاه ها همراهی کنند تا یک اقدام هماهنگ و مشترک انجام شود.

کلید واژه ها: محیط زیست، زیست بوم، خشکسالی، اراضی، جنگل ها، اراضی استان قزوین، قطع درختان، تخریب محیط زیست، مراتع و آبخیزداری، ریزگردها، سازمان جنگل ها، مسعود منصور، بیابان زایی

جوابی بنویسید