خانه » تازه ها » نهالکاری ۱۶۵ هکتار از بیابان های بحرانی تربت جام

نهالکاری ۱۶۵ هکتار از بیابان های بحرانی تربت جام

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری تربت جام گفت: با همکاری کمیساریای عالی پناهندگان، امور اتباع و مهاجران خارجی و سازمان جنگل ها و مراتع، ۱۶۵ هکتار از مناطق بیابانی و کانون بحران فرسایش بادی تربت جام در سال جاری نهالکاری شد.

%d9%86%d9%87%d8%a7%d9%84%da%a9%d8%a7%d8%b1%db%8c-%d8%aa%d8%b1%d8%a8%d8%aa-%d8%ac%d8%a7%d9%85-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86

رضا زارع در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: این میزان نسبت به قرارداد اولیه که ۱۲۰ هکتار تعهد شده بود، ۳۵ درصد افزایش دارد که در مدت ۴۷ روز عملیاتی شد.
وی افزود: تربت جام دارای یک کانون بحران فرسایش بادی با گستره ۱۹ هزار هکتار در جنوبی ترین بخش شهرستان به فاصله ۵۰ کیلومتری مرکز، با عنوان قلعه خاکی است که در دو بخش بوژگان و سمیع آباد در منطقه خرگوشی قرار دارد.
وی گفت: طرح های مطالعاتی کانون بحران قلعه خاکی در سال ۸۳ آغاز شده که سال قبل پایان یافته و تاکنون از این سطح پنج هزار هکتار جنگل کاری و بذرپاشی شده است.
زارع خاطرنشان کرد: نهال های تازه کشت شده در عرصه های بیابانی شامل نهال های آرسی پلاس، گز، تاغ و عجوه است که در چهار مرحله آبیاری و مراقبت می شود.
وی با اشاره به اهمیت پوشش گیاهی در جلوگیری از وقوع برخی حوادث غیر مترقبه و نیز جلوگیری از فرسایش و رسوب اضافه کرد: تربت جام در اجرای طرح نهال کاری در کانون بحران فرسایش بادی قلعه خاکی، رتبه نخست را در بین استان های خراسان رضوی، یزد و سمنان کسب کرده است.
شهرستان تربت جام ۸۲۵ هزار هکتار وسعت دارد که از این رقم ۳۲۷ هزار هکتار مستثنیات و ۴۹۸ هزار هکتار عرصه های طبیعی شامل ۵۰ هزار هکتار عرصه جنگلی، ۲۰ هزار هکتار جنگل دست کاشت و ۴۲۸ هزار هکتار مرتع و بیابان است.
مرکز این شهرستان ۲۸۴ هزار نفری در ۱۶۷ کیلومتری جنوب شرقی مشهد قرار دارد.