خانه » تازه ها » نمایندگان استان فارس به پویش ماصدای بختگان هستیم پیوستند

نمایندگان استان فارس به پویش ماصدای بختگان هستیم پیوستند

۲۸ نفر از نمایندگان استان فارس و استان های مجاور با امضای بیانیه ای به پویش مردمی ماصدای بختگان هستیم پیوستند، این پویش مردمی می کوشد تا با بازتاب دادن مسایل و مشکلات تداوم خشکسالی و خشک شدن تالابهای فارس نگاه عمومی را به سمت احیای این تالابها جلب کند .

%d9%be%d9%88%db%8c%d8%b4-%d8%b5%d8%af%d8%a7%db%8c-%d8%a8%d8%ae%d8%aa%da%af%d8%a7%d9%86-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa

نماینده مردم اقلید در مجلس شورای اسلامی که از امضا کنندگان این بیانیه است روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت:هر حرکت عمومی و قانونی که برای احیای تالاب های خشکیده فارس باشد مورد احترام و تکریم نمایندگان مجلس است، نمایندگان مجلس با پیوستن به این پویش مردمی راه را برای انجام اقدامات قانونی و حمایت از احیای تالابهای خشکیده باز کرده اند .
سید حسین افضلی ادامه داد: تالاب های فارس بر اثر تداوم خشکسالی و دخالت های انسانی و برداشت های بی رویه آب خشک شده است ، دراین میان تالاب بختگان وضعیت وخیم تری دارد، این تالاب ها با تداوم خشکسالی و کم آبی و با برداشت های غیر متعارف به کانون ایجاد ریزگرد تبدیل می شود و ما از هیچ کوششی برای احیای این تالاب ها فروگذار نخواهیم کرد .
نماینده اقلید در مجلس با بیان اینکه تالاب ها نوعی سرمایه ملی به حساب می آیند گفت : حرکت های مردمی برای احیای مناطق تالابی و دریاچه های خشک شده در بسیاری از مناطق اثر گذار بوده است از این رو نمایندگان مردم فارس در مجلس نیز به این پویش مردمی پیوسته اند .
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بیانیه ای اعلام کردند: از کمپین احیای بختگان و از طراحان این‌ حرکت مدنی تقدیر می کنیم و از هیچ تلاشی در زمینه احیای تالاب بختگان و دفاع از مردم ساکن در حاشیه آن، دریغ نخواهیم کرد.
متن بیانیه ای که ۲۸ نماینده مجلس شورای اسلامی در حمایت از پویش مردمی «ما صدای بختگان هستیم»، امضا کرده اند، به این شرح است:
پایه و اساس زیست سالم و زندگی همراه با آرامش و در جهت تلاش برای رسیدن به توسعه و در تمامی عرصه ها حفظ محیط زیست و توجه به منابع خدادادی و ظرفیت های موجود در حوزه های مختلف می باشد. با توسعه و رشد در زمینه های مختلف متاسفانه توجه کافی به حفظ محیط زیست صورت نگرفته لذا رشد فزاینده جمعیت با قهقرا رفتن منابع خدادادی همراه گردیده به نحوی که این عامل به همراه قهر طبیعت علی الخصوص در بحث مهم پدیده خشکسالی حاکم بر قسمتی از کشور موجب گردید روان آب های چندین ساله از بین رفته و عمده ظرفیت های زیست محیطی از جمله تالاب ها و برکه ها با خشکی مواجه گردند.
در استان فارس به عنوان قطب کشاورزی کشور با ظرفیت های بسیار بالایی که زمانی تامین کننده عمده نیاز های غذایی ایران بود این بحران جدی تر و ملموس می باشد تالاب های پریشان ، مهارلو ، بختگان ، طشک و … که تمامی خشکیده و بحران فزاینده ای را در اقلیم منطقه و محیط زیست به وجود آورده است، تالاب بختگان در ناحیه شمال شرقی استان از جمله مرودشت، ارسنجان و خرامه، استهبان، نی ریز و … که این پدیده شوم باعث بروز ناهنجاری های فراوان در زندگی جمعیت فراوان این مناطق گردیده، سمی شدن خاک های زراعی و از بین رفتن مهمترین سرمایه بخش کشاورزی و سخت شدن تنفس مردم به دلیل پراکنده شدن ذرات مسموم ناشی از بقایای تالاب و ….. گردیده است.
اینجانبان وکلای مردم در ‌مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام حمایت از کمپین احیای بختگان، از طراحان این‌ حرکت مدنی تقدیر نموده و از هیچ تلاشی در زمینه احیای تالاب بختگان و دفاع از مردم ساکن در حاشیه آن، دریغ نخواهیم کرد.
دریاچه بَختِگان ، از دریاچه‌های ایران در استان فارس و در شهرستان نی ریز است که هم اکنون کاملاً خشک شده‌ است.
این دریاچه در سالهای پر باران به دریاچه طشک می پیوندد و طشک و بختگان را می سازد ، بختگان هنگام پر آبی زیستگاه زمستانه پرندگانی است که از روسیه و دشتهای سیبری به ایران مهاجرت می‌کردند .
پرواز فلامینگو، درنا، کبوتر دریایی، آب‌چلیک، مرغابی، غاز و سایر پرندگان سالهاست که دراین دریاچه مشاهده نشده است .