خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » موفقیت ۱۰۰ درصدی کاشت نهال در تپه های شنی دریاچه ارومیه

موفقیت ۱۰۰ درصدی کاشت نهال در تپه های شنی دریاچه ارومیه

مجری طرح های مالچ های بیولوژیک (زیستی) از موفقیت و استقرار کامل نهال های کاشته شده در تپه های شنی منطقه ‘جبل کندی’ واقع در غرب دریاچه ارومیه خبر داد.

دکتر مهران کیانی راد روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: به لحاظ جغرافیایی، در شرق دریاچه ارومیه و سمت تبریز، زمین های اطراف دریاچه به صورت مسطح است که توسط لایه ای از نمک پوشیده شده و در سمت غرب، تپه های ماسه ای که مخلوطی از نمک و ماسه های ریز هستند به چشم می خورد.
مدیرگروه زیست فناوری صنعتی و محیط زیست سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران به اجرای طرح تثبیت شن ها و تپه های نمکی اطراف دریاچه ارومیه با حمایت سازمان حفاظت محیط زیست و همکاری استانداری های آذربایجان غربی و شرقی اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح به روش مالچ پاشی به پنج شرکت تحقیقاتی صنعتی واگذار شد.
وی ادامه داد: ما به عنوان نماینده سازمان پژوهش های علمی و صنعتی، عملیات تثبیت شن های روان منطقه ‘جبل کندی’ در غرب دریاچه ارومیه را پذیرفتیم و فاز اول کار را از تیرماه کار در وسعت ۱۱ هکتار از مجموع ۵۰ هکتار شروع کرده و در شهریورماه به اتمام رساندیم.
کیانی راد درخصوص تفاوت مالچ زیستی مورد استفاده در این منطقه با دیگر مالچ های بکار رفته در این طرح زیست محیطی توضیح داد: تفاوت کار ما با دیگر شرکت های فعال در طرح تثبیت شن های روان، استفاده از مالچ زیستی (بیولوژیک) همزمان با کاشت گیاه است.
وی یادآور شد: بقیه شرکت ها از مالچ های شیمیایی یا ترکیبی برای تثبیت شن و خاک استفاده می کنند و با توجه به اینکه مالچ ها ساختاری ناپایدار دارند حداکثر تا یکسال آینده، از بین خواهند رفت و ماندگاری نخواهند داشت.
کیانی راد تصریح کرد: برای رفع این مشکل، عملیات مالچ پاشی را همزمان با کاشت گیاه انجام دادیم و چهار هزار اصله گیاه قره داغ که بومی منطقه است و با شرایط محیطی سازگاری خوبی دارد را بر روی تپه های ماسه ای اطراف دریاچه ارومیه (منطقه جبل کندی) کاشتیم تا مالچ، فرصت استقرار گیاه را فراهم کند.
وی تاکید کرد: خوشبختانه الان می توانیم با اطمینان کامل اعلام کنیم که بعد از گذشت چندین ماه، ۱۰۰ درصد نهال هایی که با استفاده از تکنیک تلفیقی در طرح تثبیت شن های روان کاشته بودیم استقرار یافته است و آثار آن برای سال آینده کاملا مشهود خواهد بود.
به گفته مجری طرح مالچ های زیستی، این مالچ ها تا سال آینده از بین خواهند رفت ولی نهال ها باقی می مانند و مانع وقوع توفانهای شن و ماسه و برخاستن خاک های شور به اطراف دریاچه ارومیه خواهند شد.
وی خاطرنشان کرد: با اینکه زمین های شمال تا شرق دریاچه ارومیه کاملا مسطح است و رسوبات نمکی آن را فرا گرفته است، با یک استراتژی دیگر می توان طرحی بیولوژیک را اجرا کرد که جابجایی نمک و شن های نمکی در این منطقه نیز اتفاق نیافتد.
به گفته کیانی راد، استفاده از مالچ های زیستی با روش های گوناگون می تواند در مقابله با ریزگردهای استانی غربی و جنوب غربی از جمله خوزستان کارآمد باشد.
وی به راه اندازی یک آزمایشگاه مرجع در زمینه مالچ ها در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی اشاره کرد و از آمادگی این سازمان برای ارزیابی و حتی ارتقای کیفیت مالچ های تولیدی شرکت های مختلف در کشور خبر داد.
کیانی راد یادآور شد: طرح تولید مالچ های بیولوژیک ﺑﺎ ﺣﻤﺎﻳﺖ ﻣﺎلی ﺳﺘﺎﺩ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻓﻨﺎﻭﺭﻱ ﺁﺏ، ﺧﺸﻜﺴﺎﻟﻲ، ﻓﺮﺳﺎﻳﺶ ﻭ ﻣﺤﻴﻂ ﺯﻳﺴﺖ ﻣﻌﺎﻭﻧﺖ ﻋﻠﻤﻲ ﻭ ﻓﻨﺎﻭﺭﻱ ﺭﻳﺎﺳﺖ ﺟﻤﻬﻮﺭﻱ آغاز شده و در ادامه نیز از طرف سازمان حفاظت محیط زیست، مورد حمایت قرار گرفت که امیدوارم با تداوم و افزایش حمایتها، این طرح در تمام مناطق اطراف دریاچه ارومیه و حتی دیگر استانهایی درگیر با پدیده ریزگردها به صورت جدی اجرا شود.
حوضه آبریز دریاچه ارومیه واقع در شمال غرب ایران با مساحت ۵۱ هزار و ۸۷۶ کیلومتر مربع یکی از ۶ حوضه آبریز اصلی کشور است.
این حوضه بین استان های آذربایجان غربی (۴۶ درصد)، آذربایجان شرقی (۴۳ درصد و کردستان (۱۱ درصد) قرار دارد.
دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین دریاچه داخلی ایران، از مهم ترین و با ارزش ترین زیست بوم های آبی ایران و جهان به شمار می آید.
در شرایط کنونی به دلیل پسروی و خشکی سطح قابل ملاحظه ای از دریاچه ارومیه و کاهش حجم آبی آن، شرایط بسیار سختی برای تداوم حیات گونه های گیاهی و جانوری این دریاچه به وجود آمده و گستره وسیعی از آن خشک شده است.
به گفته کارشناسان زیست محیطی، در صورت خشک شدن این دریاچه هوای معتدل منطقه تبدیل به هوای گرمسیری با بادهای نمکی خواهد شد و زیست محیط منطقه را تغییر خواهد داد و انتشار شن های نمکی همراه با آلودگی های ناشی از فعالیت های صنعتی و کشاورزی، خطرات جدی برای سلامت مردم منطقه ایجاد خواهد کرد.
تضعیف وضعیت معیشتی کشاورزان و همچنین احتمال مهاجرت های وسیع از منطقه نیز از دیگر مخاطرات خشک شدن دریاچه ارومیه و انتشار ریزگردها در استانهای مجاور دریاچه ارومیه به شمار می آید.

کلید واژه ها: کاشت نهال، جبل کندی، دریاچه ارومیه، مهران کیانی راد، دریاچه ارومیه، حیات گونه های گیاهی، طوفان های شن و ماسه، بیولوژیک، فعالیت های صنعتی و کشاورزی، ریزگردها، منطقه جبل کندی، استان خوزستان، مهران کیانی راد، خشکسالی، محیط زیست، زیست بوم

جوابی بنویسید