خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » پاکسازی تالاب کویری میقان اراک توسط گروه محافظان طبیعت

پاکسازی تالاب کویری میقان اراک توسط گروه محافظان طبیعت

محوطه شمال شرقی تالاب میقان اراک روز جمعه توسط گروه محافظان طبیعت، ارمغان روح بخش سبز و اهالی روستای ده نمک این شهرستان از هر گونه مواد اضافی پاکسازی شد.

مدیر موسسه محافظان طبیعت اراک در حاشیه این برنامه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: این عملیات به منظور آماده سازی تالاب میقان برای بازدید میهمانان و گردشگران نوروزی انجام شد.
محمد بختیاری افزود: تالاب کویری میقان اراک از سرمایه های ارزشمند زیست محیطی استان مرکزی محسوب می شود که حفظ و احیای این زیست بوم و تنوع گیاهی و جانوری آن باید برای مردم اراک به خصوص روستاهای همجوار آن به یک تکلیف تبدیل شود.
وی ادامه داد: تالاب کویری میقان اراک یکی از زیستگاههای مهم پرندگان مهاجر و جز ۱۰ تالاب شناخته شده کشور است که در سال های گذشته به دلایل مختلف حیات این تالاب با چالش های جدی مواجه شده است.
مدیر موسسه محافظان طبیعت اراک اضافه کرد: بسیاری از پسماندها در طبیعت تجزیه ناپذیر هستند و پراکندگی آنها چرخه زیستی را به خطر می اندازد بنابراین بازدیدکنندگان و اهالی روستاهای همجوار تالاب کویری میقان باید از رها سازی پسماندها در این منطقه بکر گردشگری خودداری کنند.
تالاب کویری میقان اراک در ۱۵ کیلومتری شمال شرق اراک یکی از زیستگاه های مهم پرندگان کشور است و دریاچه فصلی آن علاوه بر نقش محوری در حوزه تنوع زیستی، اثرات مستقیم در مهار کانون های تولید شن و نمک و آلایندگی هوای اراک دارد.
تالاب کویری میقان اراک در مجموع ۲۵ هزار هکتار وسعت دارد که سطح آبگیر آن ۱۰ تا ۱۲ هکتار برآورد شده و این دریاچه فصلی است و از منابع مقطعی منطقه تغذیه می شود.
با گرم شدن هوا، هر ساله شدت تبخیر آب از دریاچه تالاب میقان به گونه ای است که در اردیبهشت تا اواخر خرداد خشک شده و با کوچکترین وزش باد به کانون ریزگرد و غبارآلودگی شهر اراک تبدیل می شود.
سالانه بین ۱۰ تا ۱۵ هزار قطعه پرنده مهاجر در فصل پاییز به تالاب کویری میقان اراک مهاجرت می کنند که یکی از گونه های شاخص آن که تحت حفاطت بین المللی نیز هست، درنای خاکستری است.

کلید واژه ها: محیط زیست، طبیعت اراک، زیست بوم، تنوع گیاهی و جانوری، تالاب کویری میقان، پسماند، آلایندگی هوا، ریزگردها، گرم شدن هوا، دریاچه تالاب میقان، محمد بختیاری