خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » سطح تراز آب دریاچه ارومیه پس از ۱۵ سال مثبت شد

سطح تراز آب دریاچه ارومیه پس از ۱۵ سال مثبت شد

محیط زیست، زیست بوم، دریاچه ارومیه، سایت شهروانبه گزارش پایگاه خبری ستاد احیای دریاچه ارومیه، سطح تراز آب دریاچه ارومیه در هفته جاری به ۱۲۷۰٫۶۴ متر بالاتر از سطح آبهای آزاد رسیده که این سطح تراز در مقایسه با هفته مشابه سال گذشته یک سانتیمتر افزایش ارتفاع آب را نشان می دهد.

به گزارش روز جمعه ایرنا، طی ۱۵ سال گذشته سطح آب دریاچه ارومیه همواره در مقایسه با سال قبل تر کاهش داشته ولی در ۲۰ اسفندماه ۹۴ پس از ۱۵ سال سطح تراز آب دریاچه ارومیه مثبت شده است.
بنا به گزارش این سایت، همچنین در مقایسه با سطح تراز دریاچه ارومیه در ۳۱ شهریور سال جاری و پایان سال آبی گذشته که تراز دریاچه به ۱۲۷۰٫۰۸ متر کاهش یافته بود، تراز کنونی دریاچه ۵۴ سانتیمتر افزایش یافته است.
بنا به اعلام این سایت خبری، پیش بینی می شود با گرم شدن هوا که منجر به ذوب برف موجود در ارتفاعات می شود و با ادامه بارندگی های بهاره، جریان آب ورودی به دریاچه ارومیه افزایش یافته و موجب افزایش سطح آب دریاچه خواهد شد.
به گزارش ایرنا، در حال حاضر مساحت عرصه آبی دریاچه ارومیه به بیش از ۲۰۰۰ کیلومتر مربع رسیده این در حالی است که در ابتدای سال آبی جاری در مهرماه امسال، میزان مساحت دریاچه به ۵۳۷ کیلومتر مربع کاهش یافته بود.
روند افزایش آب در دریاچه طی فصول پائیز تا اواسط بهار یک روند طبیعی بوده و به دلیل بارندگی های برف و باران میزان آب وارده به دریاچه افرایش پیدا می کند.
در یکسال گذشته به علت اقدامات اجرایی در احیای دریاچه ارومیه از جمله لایروبی رودخانه های منتهی به دریاچه، اتصال زرینه رود به سیمینه رود و رهاسازی آب تعدادی از سدهای حوزه آبریز دریاچه ارومیه باعث شد که غیر از افزایش حجم آب وارده به دریاچه، جریان آب وارده به عرصه اصلی آبی دریاچه نیز تسهیل شود.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه شور جهان است که در ۱۹ سال گذشته با بحران شدید کم آبی مواجه شده و از پهنه ۵۷۰۰ کیلومتری آن در اوایل پاییز امسال تنها حدود ۱۰ درصد باقی مانده بود و با تداوم این تهدید، این دریاچه هم اکنون در وضعیت بحرانی قرار دارد.
پیش از این وضعیت، میزان آب موجود در دریاچه ارومیه تا ۳۲ میلیارد متر مکعب نیز رسیده بود.
در تراز اکولوژیک ۱۲۷۴٫۱ متری دریاچه ارومیه، میزان آب نزدیک به ۱۴ میلیارد متر مکعب بوده است.
آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گدار، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود و عمیق ترین نقطه این دریاچه ۱۶ متر بوده است.
امسال روند خشکی سال های گذشته دریاچه ارومیه متوقف شده و این دریاچه شرایط تثبیت را می گذراند.
ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال گذشته با برنامه های اجرایی مدون در راستای تثبیت وضعیت فعلی دریاچه اقدام هایی را آغاز کرده است.

کلید واژه ها: محیط زیست، زیست بوم، دریاچه ارومیه، سطح تراز دریاچه ارومیه، آب ورودی به دریاچه، خشکسالی، ستاد احیای دریاچه ارومیه