خانه » زمینه » آب، هوا، خاک » آغاز رهاسازی ۱۹۰ میلیون مترمکعب آب از سدهای آذربایجان غربی به سمت دریاچه ارومیه

آغاز رهاسازی ۱۹۰ میلیون مترمکعب آب از سدهای آذربایجان غربی به سمت دریاچه ارومیه

دریاچه ارومیه، محیط زیست، زیست بومروابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام کرد: برای احیای دریاچه ارومیه، رهاسازی ۱۹۰ میلیون مترمکعب آب از سدهای آذربایجان غربی به سمت دریاچه ارومیه آغاز شده است.

به گزارش ایرنا و بنا به اعلام روز پنجشنبه روابط عمومی ستاد احیای دریاچه ارومیه، در این مرحله از رهاسازی آب سدها به سمت دریاچه ارومیه که دومین مرحله رهساسازی آب محسوب می شود، از سد بوکان ۱۴۰ میلیون متر مکعب آب با دبی ۷۰ متر مکعب در ثانیه تا ۱۰ فروردین ۹۵ به سمت دریاچه ارومیه جریان می یابد.
بر اساس این گزارش، از سد مهاباد ۴۰ میلیون متر مکعب آب با دبی ۱۸ متر مکعب در ثانیه تا ۱۳ فروردین ۹۵ و از سد زولا سلماس نیز ۱۰ میلیون متر مکعب آب با دبی ۱۰ متر مکعب در ثانیه تا سوم فروردین ۹۵ به سمت جوضچه اصلی دریاچه ارومیه رهاسازی می شود.
بر این اساس، طی دو مرحله رهاسازی آب از سدهای استان، مجموع آب رها شده از سدهای استان به سمت دریاچه ارومیه بالغ بر ۴۲۵ میلیون مترمکعب خواهد بود.
با توجه به تقارن ایام رهاسازی با تعطیلات نوروزی، مناطق پایین دست این سدها تحت تاثیر قرار خواهند گرفت و لذا لازم است مردم محلی و مسافران نوروزی در زمان رهاسازی و پس از آن از نزدیک شدن به حریم و بستر رودخانه های مربوطه و هر گونه برداشت غیرمجاز آب خودداری کنند.
به گزارش ایرنا، دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه شور جهان است که در ۱۹ سال گذشته با بحران شدید کم آبی مواجه شده و از پهنه ۵۷۰۰ کیلومتری آن تنها حدود ۱۰ درصد باقی مانده است و با تداوم این امر هم اکنون در وضعیت بحرانی قرار دارد.
پیش از این وضعیت، میزان آب موجود در دریاچه ارومیه تا ۳۲ میلیارد متر مکعب نیز رسیده بود.
در تراز اکولوژیک ۱۲۷۴٫۱ متری دریاچه ارومیه، میزان آب نزدیک به ۱۴ میلیارد متر مکعب است.
آب این دریاچه بسیار شور و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گدار، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می شود.
عمیق ترین نقطه این دریاچه ۱۶ متر بوده است.
امسال روند خشکی سال های گذشته دریاچه ارومیه متوقف شده و این دریاچه شرایط تثبیت را می گذراند.
ستاد احیای دریاچه ارومیه از سال گذشته با برنامه های اجرایی مدون در راستای تثبیت وضعیت فعلی دریاچه اقدام هایی را آغاز کرده است.

کلید واژه ها: محیط زیست، دریاچه ارومیه، سدهای آذربایجان غربی، سد بوکان، ستاد احیای دریاچه ارومیه، زیست بوم