خانه » تازه ها » دانشمندان ژاپنی از کشف نوعی باکتریِ پلاستیک‌ خوار خبر داده‌اند

دانشمندان ژاپنی از کشف نوعی باکتریِ پلاستیک‌ خوار خبر داده‌اند

محیط زیست، باکتری پلاستیک خواراین خبر می‌تواند برای افرادی که همواره نگرانِ تولید فزایندۀ پلاستیک در جهان امروز بوده‌اند، مسرّت‌بخش باشد.

بر پایه گزارش‌ها، این گونه از باکتری‌ها می‌توانند به طور کامل ساختار پلی‌اتیلن ترفتالات را که رایج‌ترین نوع پلاستیک در جهان است، در هم بشکنند؛ این نوع پلاستیک اغلب در ساخت انواع بطری‌ها و همچنین بسته‌بندی مواد آرایشی و پاک‌کننده‌های خانگی کاربرد دارد.

مجله علمی «ساینس» جمعه (۲۱ اسفند) در مطلبی نوشت: «باکتری ایدیونلا ساکایِنسیس با استفاده از دو آنزیم برای تجزیه پلی‌اتیلن ترفتالات ساختار پلاستیک را در هم می‌شکند.»

سازمان مجمع جهانی اقتصاد دی ماه اعلام کرده بود تا سال ۲۰۵۰، میزان پلاستیک موجود در اقیانوس‌های جهان به لحاظ وزن از میزان ماهی‌ها بیشتر می‌شود.

بیش از یک چهارم پلاستیک جهان برای بسته‌بندی موادِ دیگر استفاده می‌شود.

با این وجود، تنها ۱۴ درصد از ظروف، بسته و یا کیسه‌های پلاستیکی برای بازیافت جمع‌آوری می‌شوند.

این میزان بازیافت در مقایسه با دیگر مواد، همچون کاغذ که ۵۸ درصد و فلز که ۹۰ درصد از آن بازیافت می‌شود، رقم وحشتناکی است.

مجمع جهانی اقتصاد اعلام کرد: «سالانه ۹۵ درصد از این‌گونه مواد پلاستیکیِ با ارزش، که ۸۰ تا ۱۲۰ میلیارد دلار می‌ارزند، پس از نخستین دورۀ کوتاهِ مصرف، در اقتصاد از دست می‌روند.»

این گزارش بر اساس مصاحبه با بیش از ۱۸۰ کارشناس و تحلیل بیش از ۲۰۰ گزارش تهیه شده است.

این تحقیق نشان می‌دهد تا سال ۲۰۵۰، میزان پلاستیک‌های موجود در جهان با سه برابر افزایش به ۱۱۲۴ میلیون تُن خواهد رسید؛ تا آن زمان صنعت پلاستیک‌سازی ۱۵ درصد از بودجه کربن جهان را به خود اختصاص خواهد داد.

بودجه کربن در حقیقت میزانِ کلی کربن دی اکسیدی است که انسان می‌تواند وارد جوّ کند.

بر اساس این تحقیق، تنها راه ممانعت از این فاجعه، بهبودِ اقتصاد و افزایش بازیافت است؛ بدان معنا که برای جمع‌آوری زباله پلاستیکی و بازیافت آن و استفاده مجدد از ظروف و کیسه‌های پلاستیکی به مردم انگیزه داده شود و کشورهای مختلف را برای بهبود زیرساخت‌های جمع‌آوری زباله ترغیب شوند تا اینگونه زباله‌های پلاستیکی وارد طبیعت نشود.

کلید واژه ها: محیط زیست، باکتری پلاستیک خوار، بازیافت، زباله پلاستیکی، حفظ طبیعت، دی اکسید کربن