خانه » تازه ها » مجوز شکار گراز متفاوت از چهارپایان است/ گراز جزو حیوانات زیانکار است

مجوز شکار گراز متفاوت از چهارپایان است/ گراز جزو حیوانات زیانکار است

شکار گراز، محیط زیست، زیست بوممشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست از صدور تعداد محدودی مجوز به هموطنان ارمنی و مسیحی و اتباع خارجی برای شکار گراز خبر داد و با رد برخی ادعاها و اظهارات غیرکارشناسی، افزود: گراز جزو حیوانات زیانکار است و به هیچ عنوان نیز در معرض خطر انقراض قرار ندارد.

اسماعیل کهرم در گفت‌وگو با خبرنگار محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه مجوز شکار گراز متفاوت از چهارپایان است، گفت: گراز جزو حیوانات زیانکار است و با توجه به اینکه صیاد طبیعی آن از بین رفته است و شکار نیز نمی‌شود، تعداد این حیوان مرتب در حال افزایش است برهمین اساس صدور مجوز شکار این حیوان توسط سازمان حفاظت محیط زیست انجام شده است.

وی افزود: این حیوان در هنگام زاد و ولد نیز تعداد زیادی بچه به دنیا می‌آورد البته همه آنها در طبیعت زنده نمی‌مانند اما این امر موجب افزایش تعداد آنها می‌شود.

کهرم با اشاره به شکایت‌های کشاورزان از خساراتی که گزار به زمین و محصولات کشاورزی‌شان وارد می‌کنند، گفت: با توجه به زیانکاری این حیوان برخی کشاورزان در زمانهای مختلف سال درخواست مجوز برای شکار این حیوان را دارند که سازمان به صورت موردی آنها را بررسی می کند.

وی با تاکید زیانکار بودن این حیوان و شمار بالای آن، گفت: مجوز شکار گراز متفاوت از چهارپایان است و براین اساس سازمان با صدور تعداد محدودی مجوز برای هموطنان ارمنی و مسیحی برای شکار و استفاده از گوشت این حیوان موافقت کرد.

کهرم تاکید کرد: به اتباع خارجی که به کشور برای شکار این حیوان می‌آیند نیز مجوز داده می‌شود، البته این اتباع برای ثبت رکورد در مسابقات بین‌المللی و یا نگهداری برخی از اعضای این حیوان مانند دندان‌هایش در کلکسیون‌های خود، به کشور ما می‌آیند اما حضور این اتباع در کشور ما برای شکار گراز به نفع ما است چرا که در کشور ما پول خرج می‌کنند و ضمن شکار این حیوان، به کنترل جمعیت آن نیز کمک می‌کنند.

مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست در خاتمه تاکید کرد: تعداد مجوزهای صادر شده توسط دفتر شکار صید سازمان حفاظت محیط زیست کاملا محدود و براساس کارکارشناسی انجام می‌شود.

کلید واژه ها: شکار گراز، محیط زیست، زیست بوم، اکوسیستم، سازمان حفاظت محیط زیست، شکار و صید، حیوانات زیانکار، اسماعیل کهرم

جوابی بنویسید