خانه » تازه ها » ماجرای جارو زدن خیابان ولی عصر/ یک عمر زندگی بدون زباله

ماجرای جارو زدن خیابان ولی عصر/ یک عمر زندگی بدون زباله

مه لقا خانم ۹۸ سال سن دارد و به نام بانوی محیط زیست ایران می شناسند. معروف است که هیچ وقت زباله تر بیرون از خانه نگذاشته است:” شوهرم ته باغ چاله‌اي به ارتفاع ۱۶۰ و عرض ۶۰ سانتيمتر كند و زباله‌هاي تر و شاخ و برگ درختاني را كه هرس مي‌كرد در آن مي‌ريخت. بعد باغبان‌مان اين كار را مي‌كرد. الان هم هميشه تفكيك مي‌كنيم.”
از خانم ملاح پرسيدم چرا به او مادر محيط‌زيست ايران مي‌گويند و او توضيح داد كه چطور در سال ۱۳۵۲ براي نخستين بار صداي محيط‌زيست را در ايران بلند كرده است.

ملاح ۴ فرزند دارد که تنها یکی از آنها ایران است و او هم مهندس معمار است. او به پسرش آموزش داده بود که ساختمان سازی در ایران باید ارگانیک باشد و به محیط زیست آسیب نزند. با این حال در ابتدای کار فرزندش نگران بود و براي همين پنهاني او را رصد مي‌كرده است: یکبار پسرم خواست خانه ای را نوسازی کند. کنار خانه درخت چناری بود. پنهانی سر می زدم ببینم که این درخت را می برد یا نه. تا خیالم راحت شد.

مه‌لقا خانم سال ۱۳۷۲ جمعيت زنان مبارزه با آلودگي محيط‌زيست را ثبت کرد .درباره علت نام گذاری زنان بر این جمعیت می گوید: اول اينكه ما زنان مسئول تكثير جمعيت در زمين هستيم. دوم اينكه زن يك مربي بالفطره است. سوم؛ ما زنان هستيم كه در خانه زباله توليد مي‌كنيم. و چهارم؛ سرمايه‌دارها ما را ملعبه دست خودشان كرده‌اند و مرتب محصول توليد مي‌كنند و زن‌ها هم وقتي به فروشگاه مي‌رسند، بي‌اختيار خريد مي‌كنند و وقتي به خانه مي‌آورند، مي‌گويند با اينها چه كنيم، چرا خريدم و… بعد خريدها تبديل به زباله مي‌شود.

تعريف كرد كه چطور يك روز وقتي ديدند خيابان ولي‌عصر(عج) كثيف است، همراه همسر و عروسش خيابان را جارو كردند: به همسرم گفتم حسين بيا خيابان را جارو كنيم تا شهرداري هم ببيند. عروسم هم كه بار‌دار بود گفت من هم مي‌آيم. ۲ تا جاروي دسته‌دار بزرگ داشتيم كه براي باغ‌مان بود. يكي هم براي عروسم درست كرديم و از باغ فردوس جارو كرديم تا پارك‌وي. در حين جاروزدن آقايي كه سوار ماشين بود، يك لحظه ترمز زد و كيسه آشغالش را پرت كرد توي جوي و گفت خانم سوپور اين را هم جمع كن. من ديدم آشغال را توي كيسه پلاستيكي ريخته و درش را بسته است. با دسته جارو جلو عبورش را گرفتم و گفتم آفرين كه آشغال‌هايت را توي كيسه ريختي چون جايش درون كيسه است.او هم سرش را به حالت شرمندگي پايين انداخت و رفت.

کلید واژه ها: بانوی محیط زیست ایران، خیابان ولیعصر، تفکیک زباله، مدیریت پسماند، زباله های خشک و تر

جوابی بنویسید