خانه » تازه ها » لرستان وارث ۶ میلیون هکتار درخت بیمار است

لرستان وارث ۶ میلیون هکتار درخت بیمار است

مدیرکل محیط زیست لرستان گفت: لرستان وارث ۶ میلیون هکتار درخت بیمار است.

%d8%af%d8%b1%d8%ae%d8%aa-%d8%a8%db%8c%d9%85%d8%a7%d8%b1-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d8%b4%d9%87%d8%b1%d9%88%d8%a7%d9%86-%d8%ad%d8%b3%d9%86-%d9%82%d8%af%db%8c%d8%a7%d9%86%db%8c

‌به گزارش ایسنا، فتحی بیرانوند در نخستین گردهمایی دانشجویان حامی محیط زیست که به همت کانون همیاران طبیعت جهاد دانشگاهی واحد لرستان برگزار شد، با بیان اینکه وضعیت محیط زیست ما در کشور و جهان خوب نیست، افزود: محیط زیست وضعیت مریض و بحرانی دارد و چنانچه محیط زیست خوب نباشد، سلامتی در کره زمین بی‌معنی است.
وی با اشاره به اینکه موضوع محیط زیست فراگیر و همه‌جانبه است، افزود: متأسفانه میانگین دمای کره زمین به واسطه گازهای گلخانه‌ای ۱٫۵ درجه بالاتر رفته و این امر باعث ایجاد این همه ناهنجاری در زمین شده است.
وی تصریح کرد: اگر نگاهی به وضعیت منطقه کنیم شاهد خواهیم بود که شرایط نامساعدی در کشور در حال رخ دادن است، متأسفانه ریزگردها زندگی مردم را به مخاطره انداخته بوده و این به خاطر کم‌لطفی و بی‌مهری ما با طبیعت است. کاهش منابع آب شیرین و به مخاطره افتادن جنگل‌های زاگرس که ریه‌های تنفسی کشورند، به خاطر کم‌لطفی و بی‌مهری ما با طبیعت است.
فتحی بیرانوند اضافه کرد: لرستان وارث ۶ میلیون هکتار درخت مریض است و مردم قدر داشته‌های خود را نمی‌دانند و متأسفانه جنگل‌های زاگرس در نابودی مطلق قرار دارند.
وی گفت: یک میلیون و ۲۰۰ هزار هکتار از جنگل‌های لرستان با زوال مواجه‌اند و اگر جنگل‌های زاگرس از بین بروند حیات در دو سوم کشور به مخاطره می‌افتد.
فتحی بیرانوند یادآور شد: مردم باید محیط زیست را با زندگی خود عجین کنند و نباید نگاه به محیط زیست، فانتزی و حاشیه‌ای باشد.
وی با تأکید بر مسأله فرهنگی محیط زیستی در جامعه، گفت: چنانچه فرهنگ محیط زیستی درست شود ۷۰ میلیون نفر همیار طبیعت خواهیم داشت و قطعاً با موضوعاتی که مواجهیم، برخورد نخواهیم کرد و افراد تاثیرگذار می‌توانند در رونق و ارتقاء فرهنگ محیط زیستی در جامعه اثربخش باشند.
وی گفت: ارزش اکولوژیکی یک درخت بلوط ۲۰۰ هزار دلار و منافع یک درخت ۷۰۰ میلیون تومان است.
فتحی بیرانوند بخشی از نابودی درخت را بیماری و بخشی را زغال‌گیری، تغییر کاربری و آتش‌سوزی دانست و تصریح کرد: اگر بتوانیم فرهنگ محیط زیستی را در جامعه تروجی دهیم، همه مردم همیار محیط زیست می‌شوند و قطعاً از تخریب جلوگیری می‌کنند.
وی با بیان اینکه مواد پلاستیکی رها شده در طبیعت چند صد سال طول می‌کشد تا بازیافت شوند، افزود: تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند ۷۰ نوع سرطان از ماده پلاستیکی که در طبیعت رها می‌شود ایجاد خواهد شد، چراکه این مواد در چرخه طبیعت وارد می‌شوند و در آب و خاک نفوذ می‌کنند که نهایتاً این مهم سلامت ما را به مخاطره می‌اندازد.
فتحی بیرانوند گفت: اصحاب رسانه به عنوان یار دوازدهم محیط زیست می‌توانند در ارتقاء فرهنگ زیست محیطی یاری‌رسان ما باشند و در این راستا باید از همه پتانسیل‌های جامعه(ائمه جمعه، روحانیون، آموزش و پرورش، آموزش عالی و …) یاری گرفت تا این خطر را متوقف کنیم.
مدیرکل محیط زیست لرستان خاطرنشان کرد: بر اثر زیاده‌خواهی‌های بشر ۳٫۵ برابر از ظرفیت زیستی طبیعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.