خانه » تازه ها » ساخت مجسمه شنی لاک پشت های در معرض انقراض در سواحل بوشهر

ساخت مجسمه شنی لاک پشت های در معرض انقراض در سواحل بوشهر

لاک پشت ، محیط ززیست، زیست بوم، اکوسیستممسابقه مجسمه سازی در ساحل بندر امام حسن استان بوشهر با موضوع حمایت از گونه های دریایی به همت انجمن زیست محیطی سفیران طبیعت این بخش با حضور میهمانان نوروزی برگزار شد.

به گزارش ایرنا، دبیر انجمن زیست محیطی سفیران طبیعت بندر امام حسن در این برنامه که روز دوشنبه برگزار شد، گفت: در زمان حاضر گونه های دریایی بویژه لاک پشت پوزه عقابی در معرض خطر انقراض قرار دارد که نقش انسان ها برای جلوگیری از این اتفاق بسیار مهم و سازنده است.
روح الله فلاحتی افزود: عوامل انسانی و شدت آلاینده های صنعتی و نفتی در تنگه خلیج فارس، افزایش نور در روستاهای نزدیک به ساحل اطراف جزایر و بلوم جلبکی کشند قرمز باعث شده تا لاک پشت ها برای بقای عمرخود دچار مشکلات عدیده ای شوند.
وی با بیان اینکه به منظور جلوگیری از نابودی لاک پشت پوزه عقابی این گونه در ردیف ضمیمه یک کنوانسیون سایتیس قرار گرفته است، گفت: در این کنوانسیون اسامی جانوران براساس میزان احتمال انقراض در دو ضمیمه یک و دو قرار دارند که در فهرست شماره یک گونه هایی وجود دارند که در معرض انقراض جدی قرار دارند و باید براساس راهکارهای علمی و جامع کنوانسیون برای حفاظت از آنها اقدام شود.
سایتس (کنوانسیون منع تجارت گونه های گیاهی و جانوری در معرض خطر انقراض) در سال ۱۹۷۳ برای برخی از گونه های در خطر انقراض در برابر بهره برداری بی رویه از طریق کنترل و برقراری محدودیت هایی در تجارت (صادرات و واردات ) آن ها در واشنگتن به تصویب رسید که دارای یک مقدمه، ۲۵ ماده و ۳ ضمیمه می باشد و هم اکنون ۱۶۰ کشور را به عنوان عضو رسمی دارد.
این کنوانسیون یکی از مهمترین کنوانسیون های بین المللی محیط زیست در راستای حفظ تنوع زیستی جانوران و گیاهان می باشد.
دبیر انجمن زیست محیطی سفیران طبیعت بندرامام حسن بیان کرد: با توجه به قوانین مربوط به حفاظت از گونه های ثبت شده، کشورهای عضو موظف به جلوگیری از شکار و تجارت جانوران هستند و با همدیگر همکاری می کنند.
فلاحتی یادآور شد: در این مسابقه با نظر هیات داوران به هشت نفر از شرکت کنندگان جوایزی اهدا شد.
بندر امام حسن از توابع شهرستان دیلم در کنار سواحل نیلگون خلیج فارس و تاسیسات نفتی بهرگان واقع است.

کلید واژه ها: محیط زیست، زیست بوم، مجسمه شنی، لاک پشت های در معرض انقراض، گونه های دریایی، انجمن زیست محیطی، لاک پشت پوزه عقابی، روح الله فلاحتی، شکار حیوانات، بندر امام حسن